کد خبر: 205265 A

رئیس اتحادیه صنف صحافان تهران:

سازمان تبلیغات اسلامی تمامی طرح‌های شخصیت داستان‌های ایرانی از جمله کلاه قرمزی، شکرستان و پهلوانان را تنها به یک شرکت که جواز کسب ندارد، داده و همین عامل باعثافزایش قیمت دفاتر با طرح‌های داخلی شده است.

رئیس اتحادیه صنف صحافان تهران گفت: دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چاپ طرح‌های خارجی را بر روی دفاتر ممنوع اعلام کرده است و از سوی دیگر سازمان تبلیغات اسلامی طرح‌های داخلی را منحصراً در اختیار یک شرکت قرار داده و اکنون تولیدکنندگان بلاتکیف مانده اند.

به گزارش ایلنا، جلیل غفاری‌رهبر افزود: سازمان تبلیغات اسلامی تمامی طرح‌های شخصیت داستان‌های ایرانی از جمله کلاه قرمزی، شکرستان و پهلوانان را تنها به یک شرکت که جواز کسب ندارد، داده و همین عامل باعثافزایش قیمت دفاتر با طرح‌های داخلی شده است.

وی با بیان اینکه سازمان تبلیغات اسلامی طرح های ایرانی را در اختیار سایر تولیدکنندگان قرار نمی‌دهد، ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز چاپ هرگونه شخصیت‌های خارجی را بر روی دفاتر ممنوع اعلام کرده است و هم اکنون تولیدکنندگان طرحی را برای چاپ روی جلد دفاتر ندارند.

غفاری رهبر گفت: برای اینکه تمام تولیدکنندگان داخلی از طرح‌های ایرانی، اسلامی استفاده کنند لازم است تا از تولیدکنندگان حمایت شود و طرح ها به صورت عمومی در اختیار همه قرار گیرد؛ نباید کار فرهنگی تنها منحصر به یک شرکت باشد.

وی ادامه داد: سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت ارشاد باید برای تشویق تولیدکنندگان در استفاده از طرح‌های داخلی هزینه کنند و طرح‌های شخصیت‌های کارتون ایرانی را که مورد علاقه کودکان است، خریداری و به منظور ترویج و جایگزینی با طرح‌های خارجی در اختیار تولیدکننده قرار دهند تا تولیدکنندگان متضرر نشوند.

غفاری رهبر تصریح کرد: برای استفاده از طرح‌های ایرانی و خارج کردن طرح‌های خارجی از عرصه تولید لازم است تا مسئولان امر در این راستا پیشگیری کنند و تولیدکننده را ترغیب به استفاده از طرح‌های ایرانی کنند روال فعلی کار آماده نبوده و ما را به نتیجه نخواهد رساند.

رئیس اتحادیه صحافان تهران اظهارکرد: دستگاه‌های مربوطه از جمله وزارت ارشاد و سازمان تبلیغات اسلامی و شهرداری بخشی از هزینه های فرهنگی را بایست به این کار اختصاص دهند و با استفاده از بودجه دولتی که در اختیار دارند، تولیدکننده را ترغیب به استفاده از طرح‌های داخلی کنند.

وی در خصوص قیمت دفاتر مدارس اعلام کرد: قیمت‌ها نسبت به پارسال هیچ گونه افزایشی نداشته و ثابت مانده است که البته یکسری از طرح‌های داخلی که به صورت انحصاری و بدون مجوز تولید می‌کنند شاهد افزایش قیمت تا دو برابر هستیم.

غفاری رهبر تصریح کرد: بحثتنظیم بازار و نظارت بر قیمت کالاها در ایام بازگشایی مدارس از اهمیت ویژه‌ای برخودار است که اتحادیه تمام تلاش خود را در این زمینه انجام داده است.

وی افزود: اکنون در بخش تولید دفاتر در تهران ۱۴۰ واحدصنفی دارای پروانه کسب، ۷۰ واحد صنفی بدون پروانه کسب فعال هستند و نزدیک به ۱۰۰ واحدصنفی بدون مجوز در مرحله شناسایی هستند.

رئیس اتحادیه صحافان تهران همچنین اظهار کرد: برای استقبال از طرح‌های ایرانی باید فرهنگ سازی لازم از طریق مدارس و خانواده‌ها و تبلیغات رسانه‌ای صورت گیرد تا بچه‌ها نیز تمایل به استفاده از طرح‌های داخلی داشته باشند.

دفتر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر