کد خبر: 213478 A

معاون برنامه ریزی اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی؛

۱۰میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای تجهیز زیرساخت‌ها و شبکه‌های آبیاری تخصیص یافته که از این میزان اختصاص۱.۵میلیارد دلار برای تجهیز زیرساخت‌ها و شبکه‌های آبیاری خوزستان و ایلام شروع شده است. ر حال حاضر میانگین پروتیئن گندم تولیدی کشور ۱۱ درصداست که هم اکنون در حال تهیه یک پیشنهاد به دولت هستیم تا آن دسته از کشاورزان که گندم را با پروتئین بیشتری تولید می‌کنند، مبلغ بیشتری نسبت به نرخ ۱۱۵۵ تومانی گندم دریافت کنند.

معاون برنامه ریزی اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: وزارت جهادکشاورزی به دولت پیشنهاد داده تا قیمت خرید تضمینی گندم براساس کیفیت تولید افزایش یابد و به هر میزان کشاورزان، گندم را با پروتئین و گلوتن بالا‌تر تولید کنند، وجه بیشتری به ازای گندم تولیدی دریافت خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عبدالمهدی بخشنده روز سه شنبه در حاشیه مراسم روز جهانی غذا در جمع خبرنگاران اظهارد کرد:
وزارتخانه مکلف است گندم سالجاری را با نرخ مصوب دولت یعنی ۱۱۵۵ تومان از گندمکاران خریداری کند اما ما به دنبال افزایش این نرخ هستیم.

وی با بیان آنکه تشویق کشاورزان به تولید کیفی گندم در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد، افزود: در حال حاضر میانگین پروتیئن گندم تولیدی کشور ۱۱ درصداست که هم اکنون در حال تهیه یک پیشنهاد به دولت هستیم تا آن دسته از کشاورزان که گندم را با پروتئین بیشتری تولید می‌کنند، مبلغ بیشتری نسبت به نرخ ۱۱۵۵ تومانی گندم دریافت کنند.

به گفته وی، هم اکنون برنامه ریزی ما تولید گندم کیفی است که این روش یکی از شیوه‌های متداول در دنیا است.

بخشنده تاکید کرد: همچنین به دلیل ظرفیت‌های موجود در کشور برنامه خودکفایی در تولید گندم را در اولویت برنامه‌های خود داریم به طوری که قصد داریم از مجموع سطح زیرکشت پاییزه گندم امسال۹۰۰ هزار هکتار آن را کاهش داده و افزایش عملکرد را در واحد سطح ارتقاء دهیم.

وی افزود: در برنامه داریم با کاهش سطح زیرکشت گندم، کشت دانه‌های روغنی را جایگزین کنیم.

وی گفت: برای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی نیز نرخ خرید تضمینی تولید ۸ محصول راهبردی در شورای اقتصاد به تصویب رسیده است.

وی ادامه داد: ۱۰ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای تجهیز زیرساخت‌ها و شبکه‌های آبیاری تخصیص یافته که از این میزان اختصاص۱.۵میلیارد دلار برای تجهیز زیرساخت‌ها و شبکه‌های آبیاری خوزستان و ایلام شروع شده است.

وی اضافه کرد: ۵۰۰ میلیون دلار نیز برای تجهیز زیرساخت‌ها و شبکه‌های آبیاری استان ایلام به طور مجزا اختصاص یافته است.

وی اظهار داشت: در همین راستا هشت میلیارد دلار به صورت مشترک در اختیار وزارتخانه‌های نیرو و جهادکشاورزی با هدف مهار آب‌های مرزی و تکمیل سدهای نیمه تمام و اتمام شبکه‌های آبیاری ۱ و ۲ و شبکه‌های ۳ و ۴ آبیاری مزارع اختصاص یافته است.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهادکشاورزی درباره کشت فراسرزمینی با توجه به مذاکرات ژنو، گفت: در صورتی که مذاکرات ژنو به توافق نرسد نیز تاثیری بر کشت فراسرزمینی ایران در کشورهای دیگر ایجاد نخواهد شد.

وی افزود: علاوه بر کشت فراسرزمینی در روسیه، مذاکراتی درباره این نوع کشت در آمریکای جنوبی و قزاقستان صورت گرفته است، ضمن آنکه تحریم‌ها نیز مانعی برای کشت فراسرزمینی نخواهد بود.

اقتصاد اقتصاد مقاومتی ایران دلار دولت روسیه صندوق توسعه ملی قزاقستان وزارت جهاد کشاورزی وزارتخانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر