کد خبر: 214314 A

آنچه در فرهنگ اسلامی مورد تاکید است اعتدال و مصرف کردن در حد نیاز و به شیوه بهینه است.

عضو هیات علمی بنیاد دایره المعارف اسلامی گفت: برخی اقتصاد مقاومتی را با اقتصاد ریاضتی اشتباه گرفته اند و حال آنکه در منویات رهبری این دو با هم متفاوت اند.

به گزارش ایلنا، دکتر ' رضا نصیری حامد ' روز گذشته در نشست تخصصی راهبردهای تحقق اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی اسلامی در مجتمع آموزش عالی اسفراین اظهار کرد: اجرای برنامه اقتصاد ریاضتی سیاست یک نظام است که نقش دولت در آن برجسته است اما در اقتصاد مقاومتی نقش اصلی را مردم بر عهده دارند.

وی افزود: اقتصاد ریاضتی برخی از مطلوبیت های اقتصادی افراد را کاسته و در آن حق انتخابی وجود ندارد و حال آنکه در اقتصاد مقاومتی که با محوریت مردم اجرا می شود آنان حق انتخاب دارند و لزوما محدودیت آفرینی در آن صورت نمی گیرد.

این پژوهشگر گفت: اقتصاد مقاومتی ناظر به دغدغه جمعی است و در شرایطی که امکان انتخاب را داریم می تواند عاملی برای همبستگی اجتماعی باشد یعنی بعد آسیب زای سبک زندگی را می تواند مورد نقد قرار دهد.

نصیری حامد افزود: اگر جامعه ای در شرایط اقتصاد مقاومتی آگاهانه، ارادی و با تقوای اجتماعی که نمود آن در جامعه قناعت پیشه است جلو برخی آسیب های سبک زندگی و ریخت و پاش ها را بگیرد در شرایط اضطراری نیز می تواند مشکلاتش را حل کند.

وی آغاز تحقق اقتصاد مقاومتی را از خانواده دانست و گفت: در این زمینه نقش زنان، بسیار پررنگ است و به دلیل تربیت نسل آینده، مدیریت دخل و خرج، مصرف و بازار ناشی از سبک زندگی که توسط زنان انجام می گیرد، نقش موثری در کنترل این امر دارند.

فرماندار اسفراین نیز در این نشست، گفت: اقتصاد مقاوتی مبتنی بر مدیریت و استفاده مطلوب از داشته هاست.

' مهدی عابدی ' با بیان اینکه جامعه اسلامی با رفاه مردم مخالف نیست بلکه رفاه را حق مردم می داند، افزود: آنچه در فرهنگ اسلامی مورد تاکید است اعتدال و مصرف کردن در حد نیاز و به شیوه بهینه است.

وی توجه به تولید و مصرف کالاهای داخلی و مصرف در حد نیاز را از جهت گیری های اصلی اقتصاد مقاومتی خواند و افزود: ما در نظامی زندگی می کنیم که باید در همه حوزه ها مقاوم باشیم و مقاومت به معنای تحمل فشار نیست، بلکه قوی شدن برای مقاومت کردن است.

آموزش عالی اقتصاد اقتصاد مقاومتی جامعه جامعه اسلامی خانواده دایره المعارف دولت زنان سبک زندگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر