کد خبر: 214816 A

رئیس اتاق بازرگانی ایران در مراسم روز ملی صادرات

در طول سال های گذشته به دلیل عدم توجه کافی به تولید کشور و ایجاد هزینه های ناغافل به بخش تولید شاهد کاهش رقابت پذیری برای تولیدات کشور در صحنه جهانی روبرو هستیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، غلامحسین شافعی در همایش روز ملی توسعه صادرات که از صبح امروز در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است، گفت: ‌آنچه مسلم است در صحنه رقابت جهانی آنهایی موفق ترند و در صادرات از توفیق بیشتری برخوردار هستند که از تولید بیشتری هم برخوردارتر باشند.

وی با بیان اینکه در طول سال های گذشته به دلیل عدم توجه کافی به تولید کشور و ایجاد هزینه های ناغافل به بخش تولید شاهد کاهش رقابت پذیری برای تولیدات کشور در صحنه جهانی روبرو هستیم به وابستگی اقتصاد کشورمان به نفت اشاره کرد و اظهار داشت: شاهدیم درآمد نفت هرگاه کاهش می یابد صادرات عزت می یابد و توجه به صادرات نیز افزایش پیدا میکند ولی زمانی که دلارهای نفتی به کشور سرازیر می شوند شاهد نامهربانی ها به صادرات هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: صادرات هنوز به عنوان مولفه توسعه اقتصاد کشور جایگاه خود را پیدا نکرده است.
شافعی با تاکید براینکه توسعه پایدار نیازمند تدوین استراتژی توسعه راهبردی است، تصریح کرد: بحثصادرات سال ها نقل مباحثمجالس ما است ولی هنوز این استراتژی توسعه راهبردی کشور را تدوین نکرده ایم.

وی افزود: آنچه در بازارهای کشورهای اطراف در سال های اخیر رخ داده ما را از توجه اساسی به صادرات بازداشته است و روش های مرسوم ما از یک رقابت پذیری در بازارهای توسعه ای عقب نگه داشته و برای تغییر روش های موجود باید چاره اندیشی بکنیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه صادرکنندگان ما در سال های اخیر دچار لطمات شدیدی شده اند به بی ثباتی در سیاست ها طی سال های اخیر اشاره کرد و ابراز داشت: به دلیل تصمیمات خلق الساعه و غیرکارشناسی مشاهده کردیم که بازارهای به دست آمده به سادگی از دست رفت و ما امیدواریم تجربه تلخ سال های گذشته مورد توجه قرار بگیرد و اطمینان و اعتماد برای صادرکننده ایجاد شود که دچار تزلزل در قوانین نیستیم.

شافعی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر لزوم توجه به بنگاه های کوچک و متوسط، به مشکلات صادرکنندگان اشاره کرد و یادآور شد: بانک توسعه صادرات یکی از نهادهای مسئول در این رابطه است و می شود این بانک با صندوق توسعه صادرات در هم آمیزند و یک سازمان خدمت رسان صادرات کشور باشند.

وی با اشاره به مشکل حمل و نقل عنوان کرد: آیا این مشکل نیست که کالا برای صادرات و مشتری وجود دارد ولی وسیله برای صادرات وجود ندارد؟ آیا این یک مشکل اساسی و محوری نیست.
رئیس اتاق بازرگانی ایران با یادآوری اینکه امروز صادرکننده ما با عدم هماهنگی میان سازمان های موجود روبرو است. خاطرنشان کرد: آیا امکان تفویض اختیار وجود ندارد یا این هم برای آنان نیست؟ اگر سازمان توسعه تجارت مسئول است باید اختیارات و اعتبارات لازم نیز در اختیارش قرار گیرد.

شافعی خطاب به وزیر کشور بیان کرد: در سال های گذشته صادرات کشور بیش از هر بخش دیگری باعثخسارت شده و صدای جبران آنها کوتاه است اگر این ها پیش ران حرکت برای خروج از رکود هستند باید مورد توجه قرار بگیرند.

اقتصاد اقتصاد کشور ایران تجارت توسعه پایدار حمل و نقل رقابت مشکلات نفت وزیر کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر