کد خبر: 217439 A

مدیر عامل شرکت ملی مس ایران:

مدیر عامل شرکت ملی مس ایران با بیان اینکه امیدواریم با فعال سازی ۱۷ پروژه توسعه‌ای درسال ۹۸ حدود ۴۰۰ هزار تن مس تولید کنیم، گفت: نتایج تحقیق و تفحص از صنعت مس هنوز نهایی نشده است

احمد مرادعلیزاده مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران امروز در نشستی خبری به بیان سیاست‌های کلان این شرکت در سال جاری پرداخت و اظهار داشت: در حال حاضر براساس آخرین آمار وضعیت صنعت مس در سال ۲۰۱۳ حدود ۲۱ میلیون تن در جهان است که از این میزان ۱۷ تن مس از محل معادن کشورهای مختلف و سه و نیم تا ۴ میلیون تن از محل مس ضایعاتی تولید شده است.

به گزارش ایلنا، وی با بیان اینکه بیشترین حجم تولید مس متعلق به کشور شیلی با تولید شش و نیم میلیون تن است، افزود: بیشترین مصرف کننده مس در جهان کشور چین با مصرف هشت و نیم میلیون تن است البته از میان ۲۰ کشور جهان که پرمصر‌ف‌ترین کشورها در حوزه مس به شمار می آیند فرانسه در لیست آخر با مصرف ۱۷۰ هزار تن قرار دارد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران میزان مصرف مس را به عنوان نبض اقتصاد جهانی یاد کرد و گفت: بخش مس در توسعه زیرساخت‌های کشورها بسیار تأثیرگذار است. به نحوی که هر کشور درحال توسعه را می‌توان با توجه به میزان مصرف مس آن مورد ارزیابی قرار داد. در حال حاضر متوسط مصرف مس در دنیا به ازای هر نفر سه کیلوگرم و در ایران ۱.۴ کیلوگرم است.

مرادعلیزاده به ارائه آماری در خصوص میزان حجم تولید مس درسال ۹۳ پرداخت و گفت: در هفت ماه نخست امسال ۱۸ درصد از برنامه تولید جلوتر بوده و ۲۲۳ هزار تن مس از معادن و ۱۹۳ هزار تن کاتد از محل ذوب و پالایش تولید شده است. همچنین تا پایان سال براساس برنامه‌های از پیش تعیین شده حجم تولید مس را به طور حتم افزایش خواهیم داد.

*تولید ۴۰۰ هزار تن مس تا سال ۹۸

وی به متعادل کردن شرایط تولید مس برای اجرای طرح‌های توسعه این بخش اشاره کرد و افزود: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، بازبینی‌هایی در طرح‌های توسعه معدنی شرکت مس صورت گرفته است به نحوی که در حال حاضر ۱۷ پروژه اصلی در بخش مس به فعالیت می‌پردازند که امیدواریم با فعال سازی تمام این پروژه‌ها بتوانیم درسال ۹۸ حدود ۴۰۰ هزار تن مس تولید کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران به تغییر و بازبینی طرح‌ها برای حفظ محیط زیست و صرفه جویی در سرمایه گذاری‌ها نیز اشاره کرد و گفت: مهمترین بخش طرح توسعه‌ای معادن مس که قول آن را سال گذشته به سهامداران داده بودیم امسال اجرا می‌شود. بر همین اساس طرح توسعه فاز دوم تولید کنستانتره شرکت مس آذربایجان در معدن‌های سونگون و سرچشمه که هرکدام با ظرفیت تولید ۱۵۰ کنستانتره جمعاً به ۳۰۰ هزار تن به فعالیت محصول تولید خواهند کرد. این طرح در حال راه اندازی است و امیدواریم طی سه سال آینده به ظرفیت اسمی صد در صد نیز در این دو معدن دست پیدا کنیم.

مرادعلیزاده با اشاره به اینکه درحال حاضر ۴۵۰ میلیون یورو صرفه جویی سرمایه گذاری در استان های آذربایجان و کرمان صورت گرفته است؛ به ارائه توضیحاتی در خصوص تأمین سرمایه طرح‌های توسعه‌ای معادن مس پرداخت و اظهار داشت: علاوه بر منابع بانکی و فاینانس از بازارهای داخلی کشور نیز برای تأمین سرمایه پروژه های خود استفاده می‌کنیم علاوه براین از سرمایه گذاران در قالب اشخاص حقیقی و حقوقی نیز درخواست کرده‌ایم تا اعلام آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در طرح‌های معدنی بیان کنند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر حقوق دولتی که شرکت مس پرداخت می‌کند به طور متوسط بالاترین حقوق دولتی در سطح جهان محسوب می‌شود از تبدیل شرکت ملی مس ایران به هلدینگ خبر داد و گفت: به واسطه اینکه شرکت ملی مس در سطح کشور به صورت گسترده فعال است قرار براین شده تا تفکیک‌هایی در این حوزه برای مدیریت بهتر اعمال گردد برهمین اساس دو معدن مس سرچشمه و سونگون و معادن مس کرمان مجزا خواهند شد. به نحوی که از این به بعد سه بخش هلدینگ ملی مس، مس کرمان و مس آذربایجان فعالیت خواهند نمود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این مطلب که در سال جاری علاوه بر تأمین کالا در بازارهای داخلی در بازارهای صادراتی نیز حضور پررنگی داشته‌ایم افزود: در شش ماه نخست امسال ۲۷ هزار تن کاتد صادر شده است که امیدواریم تا پایان سال این میزان به ۷۰ هزار تن کاتد برسد. در این میان بیش از ۸۰ هزار تن کنستانتره نیز صادر شده که بنا به قول‌های داده شده به سهامداران این رقم را نیز افزایش خواهیم داد.

مرادعلی زاده در واکنش به انتقادهای مطروحه مبنی براینکه فروش و درآمد این شرکت نسبت به سال گذشته کاهش یافته است افزود: تمام قیمت‌های ما براساس ال ام ای و پرمیوم بوده است به نحوی که خریدهای ما به هیچ عنوان زیرقیمت‌های جهانی صورت نگرفته است. البته باید این نکته را تأکید کنم که قیمت‌های جهانی نسبت به سال ۹۲ حدود ۱۳ تا ۱۴ درصدکاهش پیدا کرده است که پیش بینی می‌کنم تا سال ۲۰۱۳ نیز این روند ادامه پیدا کند.

وی اضافه کرد: سال گذشته قیمت مس براساس ارز مبادله‌ای و با یک پرمیوم و درصد اضافه تعیین شده بود اما برای تعادل سازی پیشنهاداتی را مطرح کرده‌ایم تا قیمت‌ها براساس متوسط ال ام ای ضربدر نرخ ارز آزاد با کسر سه درصد تعیین شود.

*پول شرکت مس به ایران برگشت / فقط ۵۰ میلیون درهم باقی مانده است

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در ادامه صحبت‌های خود به ارائه توضیحاتی در مورد تخلفات مدیر سابق شرکت ملی مس ایران پرداخت و گفت: به خاطر شرایط تحریم این شرکت مجبور بود کالاهای صادراتی خود را توسط یک شرکت امین انجام دهد در این میان شرکت ملی مس شرکت ای پی را به عنوان شرکت امین خود انتخاب کرده بود. در مجموع شرکت مذکور باید ۱۷۰۰ میلیارد از منابع کالاهای صادراتی شرکت مس را به ایران انتقال می‌داد اما خواستار دریافت حق الزحمه انتقال پول بود که خوشبختانه دستگاه های امنیتی نسبت به این قضیه حساسیت نشان داده و به خصوص با تغییر دولت و پیگیری وزیر صنعت موفق شدیم بخشی از منابع خود را از طریق بانک ملت به کشور وارد کنیم.

مرادعلی زاده اضافه کرد: تنها حدود ۵۰ میلیون درهم هنوز نزد شرکت ای پی قرار دارد که شاکیان پرونده از جمله سازمان بازرسی و دستگاه‌های امنیتی در حال پیگیری این موضوع هستند. در این میان شرکت ملی مس نیز پیگیری‌های لازم را در این پرونده انجام می‌دهد تا بتوانیم در اسرع وقت به نتایج مناسبی دست پیدا کنیم.

وی در رابطه با فراخوان سرمایه گذاری در ۱۷ پروژه طرح‌های توسعه‌ای معادن مس نیز گفت: معادن درآلو، ایجو و چاه فیروزه در کرمان، تفت در یزد و معدن سسنگون در آذربایجان به اضافه تکمیل نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیرجان از جمله طرح‌هایی است که برای سرمایه گذاری فراخوان‌های لازم انجام شده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران اضافه کرد: کل سرمایه گذاری شرکت ملی مس در ۱۷ پروژه توسعه‌ای خود حدود ۱۹۵۰ میلیون یورو است و حدود ۴۳۰۰ میلیارد تومان نیز سرمایه گذاری ریالی در این بخش انجام شده است. تاکنون ۶۵۰ میلیون یورو و ۱۵۰۰ میلیارد تومان از این سرمایه گذاری‌ها محقق شده است.

مرادعلی زاده در ادامه صحبت‌های خود در رابطه با تأمین مالی پروژه‌های این شرکت در فاینانس و یوزانس چین نیز به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: گشایش فاینانس از محل درآمد نفتی متوقف شده است اما برخی از پروژه های خود که قابلیت استفاده از فایناس را دارند در تلاشیم تا از طریق یوزانس چین با رقم ۳۰۰ میلیون یورو در پروسه سه ساله اقدامات مؤثر را برای توسعه معادن سه گانه خود و تجهیز کارخانجات اسید انجام دهیم.

وی در رابطه با جزئیات نتایج تحقیق و تفحص از شرکت ملی مس نیز افزود: تحقیق و تفحص از شرکت ملی مس در نیمه سال ۹۲ آغاز شده است حتی این بخش تمام مستندات خود را برای پیگیری این موضوع به مجلس ارائه داده است ولی هنوز تصمیم قطعی در این رابطه از سوی کمیته تحقیق و تفحص اعلام نشده است.

مس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر