کد خبر: 218970 A

میزان تولید عسل سالانه کشور ۷۴ هزار و ۵۷۰ تن با میانگین تولید ۱۱.۵ کیلوگرم است.

مدیر کل دفتر امور طیورو زنبورعسل وزارت جهاد کشاورزی گفت: صنعت زنبورداری با ۷۳ هزار و ۵۳۳ نفر بهره بردار و ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار کلنی زنبور عسل یکی از زیربخش های مهم صنعت دامپروری در بخش کشاورزی است.

به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی حاکی است، رضا ترکاشوند افزود: میزان تولید عسل سالانه کشور ۷۴ هزار و ۵۷۰ تن با میانگین تولید ۱۱.۵ کیلوگرم است.

وی افزود: مهمترین کارکرد این صنعت گرده افشانی است که فارغ از حجم تولیدات و ارزش افزوده آن مسئله ای حیاتی برای محیط زیست کشور، بخش جنگل ها و مراتع و تولیدات کشاورزی است.

ترکاشوند گفت: صنعت زنبور داری با کارکرد گرده افشانی نقش بسزایی در افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی را به دنبال دارد و ارزش آن بسیار بالاتر از تولیدات مستقیم کندو است و باید به این صنعت فرابخشی نگاه ویژه ای شود تا تولیدکنندگان و بهره برداران این عرصه در جایگاه واقعی خود قرار گیرند.

به گفته وی، فعالیت گرده افشانی از منظر ارزش های زیست محیطی و امنیت غذایی فرآیند ملی است که نیازمند توجه و نگرش شایسته در برنامه ریزی، سیاستگذاری است.

ترکاشوند اضافه کرد: صنعت زنبورداری برای رسیدن به جایگاه شایسته خود باید طرح جامع، نقشه راه و یا طرحی راهبردی داشته باشد که این طرح گویا و ترسیم کننده حرکت آن در آینده در مصاف با چالش های درونی و بیرونی است.

وی ضرورت بهره گیری از این صنعت در تبدیل تهدیدها به فرصت ها را خاطرنشان ساخت و گفت: اولویت دادن ارگانها و سازمان های مربوطه به حمایت های فرابخشی و سهم بری از اعتبارات و تسهیلات بخش کشاورزی اهمیت زیادی دارد.

به اعتقاد این مقام مسئول، طرح جامع زنبورداری نباید تنها یک طرح درون سازمانی باشد، بلکه باید در چالش و برخورد با اولویت های دیگر بخش ها به محک ارزیابی در آید و در نهایت طرحی باشد که قدر و منزلت صنعت زنبورداری به قدر سهم و جایگاه آن در کارکردهای زیربنایی خود باشد.

ترکاشوند گفت: صنعت زنبورداری با مهمترین کارکرد آن یعنی گرده افشانی یک فعالیت فرابخشی است از عملیات گرده افشانی محصولات کشاورزی افزایش می یابد و بازار پسند می شود، جنگل ها و مراتع تنوع زیستی و ژنتیکی شان افزایش می یابد، محیط زیست غنی و پربار می شود و فرسایش خاک را کاهش می دهد.

وی با بیان اینکه، تولیدات زنبورعسل به عنوان فرآورده های دارویی مطرح است، اظهار داشت: صنعت زنبورداری کشور از ۳۰ سال پیش دارای برنامه است و هر سال اهداف کمی و کیفی آن مطابق با برنامه های پنج ساله توسعه تعریف می شود.

ترکاشوند افزود: موضوع اصلاح نژاد ملکه در فعالیت های تحقیقاتی به خوبی در حال انجام است و در این تحقیقات سعی شده زنبوری آرام تر با رفتار مناسب، زمستان گذرانی بهتر و مقاوم در برابر آفات، تهیه و تولید شود.

مدیر کل دفتر امور طیور و زنبورعسل وزارتخانه یاد شده گفت: سازماندهی خوبی به لحاظ تشکیلات بخش خصوصی انجام پذیرفته که در کشور حدود ۲۰۶ تعاونی زنبورداری و ۲۱ اتحادیه استانی و یک اتحادیه سراسری فعال و قوی در قالب تشکل های بخش خصوصی فعالیت دارند.

وی اقداماتی مانند تشکیل انجمن زنبورعسل و صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری را که با سرمایه مناسب در حال فعالیت است، یادآور شد و گفت: خدمات و سرمایه گذاری های توسعه ای در برنامه و دستور کار این صندوق دارد.

ترکاشوند اضافه کرد: تهیه برنامه راهبردی صنعت زنبورداری در دستور کار معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد و ضرورت آن وجود داشت، بنابراین کارگروهی از کلیه موسسه ها و ارگان های ذیربط در حال تهیه و تدوین این طرح هستند.

به گفته وی، براساس این برنامه بخش هایی مانند سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان دامپزشکی، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج، تشکل ها، معاونت های زراعت و باغبانی، مؤسسه تحقیقات علوم دامی، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در قالب کار گروه نقش دارند و نظرات فنی خود را ارائه می کنند.

بخش کشاورزی جنگل زمستان زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست سرمایه گذاری صنعت محصولات کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی وزارتخانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر