کد خبر: 219223 A

معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

مصرف بنزین در کشور با وجود اضافه شدن بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه وسایط نقلیه موتوری به ناوگان حمل و نقل بنزینی کشور با کاهش همراه بوده است.

معاون برنامه ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: مصرف بنزین در کشور با وجود اضافه شدن بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه وسایط نقلیه موتوری به ناوگان حمل و نقل بنزینی کشور با کاهش همراه بوده است.

به گزارش ایلنا از ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، علیرضا بیات میزان رشد مصرف سوخت در فاصله زمانی شش ماهه نخست سال جاری نسبت به سال قبل را ۲.۵ درصد ذکر کرد و افزود: در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۲ نسبت به مدت مشابه سال ماقبل با افزایش ۷ درصدی مصرف بنزین در کشور مواجه بودیم، در حالی که از ابتدای مهرماه ۹۲ تا انتهای شهریور ماه ۱۳۹۳ با توجه به افزایش بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار عددی وسایط نقلیه بنزینی موفق به جلوگیری از رشد مصرف شده ایم.

وی رشد میزان مصرف بنزین در بازه زمانی مهرماه سال ۹۲ تا شهریور ماه سال جاری را نسبت به مدت مشابه در سال ماقبل ۴.۵ درصد اعلام کرد و افزود: میزان کاهش مصرف سوخت در بخش ناوگان حمل و نقل بنزینی کشور قابل ملاحظه است.

کاهش مصرف سوخت در نیروگاه ها

معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اذعان به اینکه یکی از اصلی ترین مجاری انحراف فرآورده های نفتی از شبکه رسمی توزیع و تبدیل آن به قاچاق سوخت، بخش نیروگاهی کشور است، در تشریح میزان کاهش سوخت در این بخش، گفت: در حالی که در سال ۱۳۹۱ در مجموع ۲۰ میلیارد لیتر سوخت مایع در اختیار نیروگاه های کشور قرار گرفت اما این میزان در سال ۹۲ به ۲۷ میلیارد لیتر افزایش یافت.

بیات، میزان سوختی که در سال ۹۱ در اختیار نیروگاه ها قرارگرفته را ۵۵ میلیون لیتر اعلام کرد و افزود: این میزان درسال ۹۲ به حدود ۷۵ میلیون لیتر افزایش یافت که حدود ۴۵ درصد رشد نشان می دهد.

وی گفت: در شش ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بیش از ۳۲ درصد کاهش مصرف سوخت مایع در بخش نیروگاهی کشور شاهد هستیم و این مساله بدین معنی است که عملا حجم قاچاق سوخت از طریق انحراف سهیمه های تخصیصی به ۸۲ نیروگاه فعال کشور کاهش داشته است.

بیات تمرکز ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز را بر بهره گیری از اقدامات پیشگیرانه اعلام کرد و گفت: در حوزه سوخت با توجه به آنکه ۱۰۰ درصد فرآیند توزیع در اختیار شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی قرار دارد به مدیریت توزیع و بهینه سازی سهمیه ها در بخش های مختلف متمرکز شده ایم و با تلاش خوب مدیران شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی کشور در سال جاری قاچاق سوخت روند کاهشی را در پیش گرفته است.

معاون برنامه ریزی، نظارت وهماهنگی اقتصادی ستاد میزان کاهش توزیع و مصرف پنج فرآورده یارانه ای شامل نفت و گاز، نفت سفید، نفت کوره، بنزین و گاز مایع که دولت روزانه میلیاردها تومان یارانه برای آنها پرداخت می کند را در شش ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۶.۸ درصد اعلام کرد و گفت: این در حالی است که در سال جاری هم تعداد وسایل نقلیه افزایش داشته و هم صنایع و کشاورزی کشور فعال تر بوده اند.

وی گفت: با توجه به این میزان کاهش در مصرف روزانه حدود ۱۴ میلیون دلار صرفه جویی ارزی صورت می گیرد که با توجه به آمادگی کشورهای همسایه برای خرید محصولات فرآورده های نفتی کشورمان، این میزان صرفه جویی در مصرف داخلی می تواند سبب افزایش صادرات این فرآورده ها شود.

گاز سوز شدن نیروگاه ها

معاون برنامه ریزی، نظارت وهماهنگی اقتصادی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به افتتاح قریب الوقوع تمام واحدهای فاز ۱۲ مجموعه پالایشگاهی پارس جنوبی، گفت: با اجرایی شدن این پروژه، تولید گاز کشور به لحاظ کمی و کیفی به حدی از استاندارد خواهد رسید که می توانیم امیدوار باشیم انتقال گاز پایدار به مجموعه نیروگاهی کشور که به این سیستم سوخت مجهز هستند، اجرایی شود.

وی تامین گاز پایدار برای نیروگاه ها را علاوه بر مزیت های زیست محیطی که استفاده از سوخت پاک را در برخواهد داشت موجب ارتقا ظرفیت صادرات فرآورده های نفتی کشور دانست و اعلام کرد که این امر کشور را به یکی از صادرکنندگان فرآورده های پالایشگاهی تبدیل خواهد کرد.

وی افزود: براساس برنامه ریزی های وزارت نفت در سه ماهه نخست سال ۹۴ فاز ۱۲ پارس جنوبی به صورت کامل وارد شبکه سراسری خواهد شد و از هم اکنون این وزارتخانه برنامه ریزی هایی برای احیای بازارهای صادراتی در این زمینه دارد.

استاندارد بنزین خودرو دلار شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی صرفه جویی در مصرف گاز مبارزه با قاچاق کالا و ارز ناوگان حمل و نقل وزارتخانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر