کد خبر: 222670 A

معاون وزیر تعاون:

جمعیت جویای کار کشور هنوز طبق یک فرهنگ قدیمی تمایل به کار در دستگاه های دولتی و استخدام در این مراکز را دارند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: نهادینه کردن فرهنگ کار در جامعه نقش مهمی در رفع معضل بیکاری دارد.

به گزارش ایلنا، ' حسن طایی ' در چهارمین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان قم در تالار امام رضا(ع) استانداری، افزود: جمعیت جویای کار کشور هنوز طبق یک فرهنگ قدیمی تمایل به کار در دستگاه های دولتی و استخدام در این مراکز را دارند.

وی با بیان اینکه عوامل مختلفی در ایجاد تحول در وضعیت اشتغال کشور نقش دارد، اظهار کرد: آموزش، مهارت، تخصص و دانایی از جمله مهمترین آنها است.

وی افزود: فرهنگ سازی، بهره وری، ریسک پذیری و تهور طلبی نیز در ایجاد این تحول نقش مهمی را ایفا می کند، ولی در کشور به آن توجه نشده است.

وی افزود: هم اکنون بیشتر متقاضیان کار در کشور که جمعیت زیادی را در بر می گیرند، فقط به دنبال استخدام شدن در دستگاه های دولتی هستند و به همین علت بدون کار و اشتغال در جامعه حیران و سرگردان مانده اند.

طایی این طرز فکر نادرست را علت اصلی مشکل اشتغال درکشور توصیف کرد و افزود: دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی باید با توجه به دانش و تخصصی که کسب کرده اند، با ایجاد بنگاه ها، موسسه ها و مراکز کاریابی علاوه بر خود زمینه اشتغال افراد بیکار دیگر را نیز فراهم کنند.

وی با تاکید بر ترویج این فرهنگ در جامعه بیکاران کشور، تصریح کرد: بدون شک نهادینه شدن این فرهنگ در کنار آموزش و تخصص می تواند تا حدود زیادی معضل اشتغال در کشور را حل کند.

معاون وزیر تعاون همچنین با اذعان به تمایل شدید سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در حوزه اشتغال و کار آفرینی در کشور، تصریح کرد: نبود نظام اداری تسهیل گر و کارآمد که بتواند فرآیند جذب سرمایه، سرمایه گذاران ر ا آسانتر کند، موجب شده تا زمینه رفع معضل اشتغال در کشور فراهم نشود.

طایی تصریح کرد: به خاطر مشکلاتی که در انجام کارهای اداری و بوروکراسی وجود دارد در برخی مواقع سرمایه گذاران چندان رغبتی به سرمایه گذاری در حوزه کسب و کار از خود نشان نمی دهند.

کارگروه تخصصی اشتغال استان به صورت ماهیانه با حضور مدیران دستگاه های اجرایی و مدیران بانک های عامل، با هدف ارایه گزارش در خصوص فعالیت های صورت گرفته در حوزه کسب و کار و همچنین بررسی مشکلات موجود در این بخش در سالن جلسات استانداری تشکیل می شود.

آموزش عالی اشتغال امام رضا بیکاری دستگاه های اجرایی دستگاه های دولتی سرمایه گذاران کسب و کار مشکلات وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر