کد خبر: 222697 A

معاون وزیر صنعت:

صنایع معدنی بدون تعرفه غیر متعارف اداره می شود و در جهان کار معدن از اکتشاف شروع خواهد شد لذا این امر باید با ثبت محدوده مطابق باشد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: پهنه توسعه کشور در حوزه معدن بدست افرادی است که نه سرمایه دارند و نه توان کار و این مساله مانع توسعه همه جانبه و اشتغال زایی شده است.

به گزارش ایلنا، جعفر سرقینی در گردهمایی سراسری دو روزه مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور در سنندج، افزود: بخش معدن ویژگی های خاص خود را دارد و سرآغاز همه کارهای صنعتی بوده و متعلق به عموم مردم است که باید در حفظ و بهره برداری از آن گام برداریم.

وی با بیان اینکه معدن آغاز تجارت است و قانون دارد و دلبخواهی اداره نمی شود، گفت: بخش معدن در توسعه و اقتصاد مقاومتی دارای موقعیت ویژه و توسعه پایدار است و در تحریم ها کمترین آسیب را داشته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: صنایع معدنی بدون تعرفه غیر متعارف اداره می شود و در جهان کار معدن از اکتشاف شروع خواهد شد لذا این امر باید با ثبت محدوده مطابق باشد.

وی با بیان اینکه حوزه معدن نیازمند برنامه ریزی، نظارت و دقت لازم است، گفت: در حوزه اکتشاف معدن سرمایه گذاران باید ورود پیدا کنند.

سرقینی بیان کرد: لازم است سازمان های تابعه استانی و شهرستانی زمینه اکتشاف معادن را برای افرادی فراهم کنند که اعتبارات و منابع مالی لازم را در خصوص اکتشاف معادن داشته باشند و از این پروانه ها برای اکتشاف استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه ثبت محدوده به شکل هندسی، منظم و چهار ضلع ماکسیمم امکانپذیر است، افزود: متاسفانه پروانه هایی داریم که از سال ۸۳ تاکنون اعتبار دارند در حالی که بر اساس تمامی قوانین قبل و بعد از انقلاب، عمر پروانه اکتشاف یک سال و در موارد خاص سه سال است.

وی ادامه داد: اکنون ۳۲ پروانه از یک شخص کشف شده که این مساله ناشی از بی تدبیری و عدم نظارت دقیق است و ابطال پروانه های راکد در حوزه معدن ضروری است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: سال گذشته ۴۲۰ میلیون تن مواد معدنی در کشور استخراج شده است و در سال جاری روند رو به رشد استخراج مواد معدنی و توسعه پایدار حوزه معدن کشور استمرار دارد.

سرقینی با اشاره به تعهد هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی بخش معدن در بودجه حقوق دولتی کشور در سال جاری، اظهار کرد: تا آخر مهر سال جاری تنها ۲۳۰ میلیارد تومان از این میزان دریافت شده است و وصول این میزان عزم جدی می خواهد.

انقلاب تجارت توسعه پایدار جهان رشد سرمایه صنعت معاون وزیر صنعت معدن و تجارت معدن وزارت صنعت معدن و تجارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر