کد خبر: 222711 A

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت:

خسروتاج افزود: بحثتوسعه متوازن و بالفعل کردن ظرفیت مناطق مختلف و تحلیلی فضای رقابتی برای هر نوع فعالیت تجاری و صنعتی از جمله مباحثی است که در این وزارتخانه مدنظر قرار گرفته است.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سودآوری بالای قاچاق کالا در مقابل ریسک پایین، بالا بودن تعرفه گمرکی، کیفیت پایین کالاهای تولید داخل، بروکراسی وساختار اداری ناکارآمد در امور تجارت، محرومیت ساکنان نقاط مرزی، عدم کنترل مناسب مرزهای ورودی و شرایط اقتصادی و اجتماعی مناطق مرزی اعم از بیکاری و فقر از عوامل قاچاق کالا به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگار ایلنا، مجتبی خسروتاج در اولین گردهمایی مشترک رؤسای سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها و ادارات شهرستانی در سنندج افزود: نگاه به تولید باید نگاه تجارتی باشد و حرکت در تجارت خارجی حرکت به سمت تجارت رسمی است.

وی از بالا بودن سود عوارض گمرکی و حجم بالای بیکاری در مناطق مرزی به عنوان عوامل دیگر تشدید قاچاق کالا نام برد و افزود: از ۱۸ استان کشور در خصوص دلایل قاچاق کالا گزارش‌هایی را دریافت کردیم که امیدواریم با ریشه‌یابی برای اصلاح این امور گام‌های موثری برداریم.

خسروتاج از پیش‌بینی صادرات ۲۵ میلیارد دلاری محصولات پتروشیمی و می‌عانات گازی در سال جاری در کشور خبر داد و گفت: پیش‌بینی شده در حوزه پتروشیمی صادرات ۱۳ میلیارد دلاری و می‌عانات گازی ۱۲ میلیارد دلاری داشته باشیم و‌ با تعریف چشم‌انداز‌ها و اولویت‌ها برای تحقق این مهم تلاش خواهیم کرد.

وی ادامه داد: فاصله طبقاتی، بیکاری و سوءمدیریت از جمله چالش‌های جهانی در حوزه توسعه متوازن به شمار می‌آید که در سال ۲۰۱۵ مدنظر همه کشورهای جهان قرار گرفته است.

خسروتاج افزود: بحثتوسعه متوازن و بالفعل کردن ظرفیت مناطق مختلف و تحلیلی فضای رقابتی برای هر نوع فعالیت تجاری و صنعتی از جمله مباحثی است که در این وزارتخانه مدنظر قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: سیاست‌های ضدتورمی در کشور در حال اجرا بوده و موضوع صادرات غیرنفتی در این راستا در اولویت قرار دارد.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت و توسعه بازرگانی داخلی از صادرات ۲۳ میلیارد دلاری کالاهای غیرنفتی در ۶ ماه نخست امسال خبر داد و افزود: در این مدت نیز ۲۶ میلیارد دلار واردات داشتیم که امیدواریم در آینده‌ای نزدیک با صادرات غیرنفتی نیاز کشور را پوشش دهیم.

خسروتاج همچنین به شفاف‌سازی و روان‌سازی نظام توزیع در عرصه بازرگانی داخلی اشاره کرد و افزود: در این خصوص نشست‌هایی را با واحد‌ها و تشکل‌های صنفی داشته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: کنترل بازار و ذخیره‌سازی مناسبی انجام شده و نظام قیمت‌ها به خوبی تحت کنترل است.

خسروتاج افزود: فعالیت‌های مرتبط با محصولات کشاورزی اعم از زراعی، ‌ دامی و شیلاتی در مجموعه جهادکشاورزی سیاستگذاری نشده است و باید برای اصلاح ساز و کار‌ها در وزارت جهادکشاورزی اقدام شود اما چون این وزارتخانه در استان‌ها نتوانسته است این ظرفیت را ایجاد کند برای اصلاح امور این وزارتخانه را یاری خواهیم کرد.

خسروتاج همچنین از فعالیت سه میلیون واحد صنعتی در کشور خبر داد و افزود: حجم گسترده این واحد‌ها موجب شده است هزینه مبادله کالا در کشور بالا رود.

اقتصادی و اجتماعی بیکاری پوشش تجارت دلار سازمان صنعت معدن و تجارت استان قاچاق محصولات کشاورزی وزارتخانه وزیر صنعت معدن و تجارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر