کد خبر: 225606 A

مدیرکل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران:

یک وزارتخانه به تنهایی قادر به توسعه صادرات نیست و در این رابطه پکیج اقتصادی در بخش دولتی و خصوصی باید ایجاد شود.

سید عباس حسینی در مراسم گرامیداشت روزملی صادرات که در سالن اجتماعات سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان برگزار شد، افزود: برای به حرکت در آوردن رشد اقتصادی کشورT دولت تصمیم به ایجاد تحریک‌هایی در تقاضای بازار گرفته است.

مدیرکل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: در حال حاضر هیچ کالای صنعتی در کشور ممنوعیت صادرات ندارد.

وی عنوان کرد: گزینه‌های مختلفی برای عمل به تصمیم فوق ازجمله تزریق پول گرفته شدT ولی به دلیل تورم زا بودن آن‌ها از این امر صرف نظر شد.

حسینی با اشاره به اینکه روشن شدن موتور صادراتT تولید را هم به حرکت در می‌آورد، بیان کرد: در ‌‌نهایت تحرک در صادرات به دلیل پایین بودن آثار تورمی آن مدنظر قرار گرفت.

وی بر توجه به زیرساخت‌های نرم افزاری، تولیدی و خدماتی تاکید کرد و اظهارداشت: اگر حرکت جدی و همه جانبه‌ای با مشارکت بخش خصوصی و دولتی صورت نگیردT جهش صادراتی امیدی واهی بیش نیست.

وی عنوان کرد: در سال ۸۴ میزان واردات ۳.۵۹ برابر صادرات بود که اکنون این نسبت به ۱.۵برابر رسیده است و این مهم تغییر در جهت مثبت صادرات را نشان می‌دهد.

حسینی افزود: در مجموع صادرات خارجی در کشور ما رقم قابل توجهی نیست و نیازمند اصلاح اساسی در این زمینه و هم چنین ایجاد فرهنگ صادرات در جامعه هستیم.

مدیرکل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه هر تغییر مضر نیست، بیان کرد: در مدیریت همواره باید فرض شود شیوهٔ دیگری نیز وجود دارد که این مهم منجر به توسعه می‌شود.

حسینی با اشاره به اینکه در یک سال گذشته مقرراتی وجود داشت که مانع صادرات بود، ادامه داد: صادرات بعضی از کالا‌ها یا ممنوع، سهمیه بندی و یا مجوزی بود و این مقررات مانع بزرگی در مسیر صادرات بودند.

وی اعلام کرد: در حال حاضر با تغییراتی که اعمال شده است در بخش صنعت کالایی وجود ندارد که ممنوعیت صادرات داشته باشد.

وی اظهارداشت: بر طبق قوانین برنامه‌های سوم و چهارم توسعه به دلیل تنظیم بازار نباید ممنوعیت صادراتی ایجاد کرد و تفاوتی هم بین کالاهای صنعتی و کشاورزی قائل نشده است.

مدیرکل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران عنوان کرد: در بخش کشاورزی در مجموع ۱۰،۱۵ قلم کالا ممنوعیت صادراتی دارند که تعدادی از آن‌ها به دلیل یارانه است که تلاش می‌شود صادرات این بخش هم روان‌تر شود.

حسینی به بحثمشکل مالیاتی صادرکنندگان اشاره کرد و افزود: در قانون برنامه پنجم توسعه صریح و شفاف عنوان شده که اعطای هرگونه معافیت مالیاتی منوط به تسلیم اظهارنامه است و این امر راهکاری برای رفع مشکل مالیاتی صادرکنندگان است.

وی با بیان اینکه اعمال تعرفه‌های غیرمنطقی مسیر قاچاق را سهل می‌کند، گفت: افزایش تعرفه‌ها نتیجه معکوس دارد و با این کار مسیرکالا به سمت قاچاق هدایت می‌شود.

وی ادامه داد: کالاهایی که حجم کمتر ولی ارزش بیشتری دارند، اگر برخورد غیر منطقی در رابطه با صادرات آن‌ها صورت گیرد مسیر قاچاق را در پی خواهد گرفت.

مدیرکل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران عنوان کرد: تجار ما نباید صرفا کشوری فکر کنند بلکه هم چون سایر تجار دنیا باید نگرشی بین المللی داشته باشند.

رئیس سازمان صعنت، معدن و تجارت کردستان گفت: رفع موانع صادرات نیاز به سرمایه گذاری دولتی وایجاد زیرساخت‌های لازم دارد.

محمد دره وزمی افزود: نباید در فروش کالا‌ها تنها به بازار داخلی اکتفا شود چراکه این بازار بعد از مدتی اشباع می‌شود و دیگر نمی‌توان اقدام به راه اندازی کارخانجات و استفاده از تکنولوژی‌های جدید و به روز کرد.

وی با اشاره به اینکه بهترین راه برای شکوفایی و اقتصاد هر کشوری شناخت بازارهای ناشناخته است، عنوان کرد: با دستیابی به بازارهای بیشتر در خارج از مرزهای کشور بحثرقابت ایجاد می‌شود که این مهم هم منجر به ارتقای کیفیت محصولات خواهد شد.

وی ادامه داد: ارتقای کیفیت محصولات و افزایش توان رقابتی با سایر کالا‌ها باعثروی آوردن به تکنولوژی‌های جدید می‌شود که این امر هم نوآوری صنایع را به دنبال خواهد داشت.

رئیس سازمان صعنت، معدن و تجارت کردستان یکی از مولفه‌های صادرات را بنگاه‌های اقتصادی و تولیدکنندگان خواند و افزود: حمایت دولت از صادرکنندگان هم از دیگر مولفه‌های صادرات محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه تقویت بخش صادرات منجر به تقویت سایر بخش‌ها می‌شود، بیان کرد: هنگامی که گفتمان دولت تولید صادرات محورباشد آنگاه تصمیمات هم حول این محور اتخاذ می‌شود.

رئیس سازمان صعنت، معدن و تجارت کردستان اظهار داشت: رفع موانع صادرات نیاز به سرمایه گذاری دولتی وایجاد زیرساخت‌های لازم دارد.

دره وزمی بیان کرد: دولت در لایحه خروج از رکود در بندهای مختلفی بر صادرات تاکید کرده و این گفتمان باید به بخش خصوصی هم منتقل شود.

وی راحت‌ترین، سهل‌ترین و کم سود و بی‌بهره‌ترین کار راخام فروشی خواند و ادامه داد: با خام فروشی اشتغال و فرصت شغلی و هم چنین ارزش افزوده ایجاد نمی‌شود.

وی با بیان اینکه هیچ مکتب اقتصادی و دانش بشری از خام فروشی حمایت نمی‌کند، بیان کرد: جوامعی که دچار تنبلی اقتصادی شدند و به فکر نسل آینده خود نیستند در تلاش برای فروش خام منابع خود هستند.

رئیس سازمان صعنت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به اینکه در نظام جمهوری اسلامی ایران هم هیچکسی از پدیده خام فروشی دفاع نمی‌کند، افزود: بهترین کار برای دستیابی به ثروت ملی این است که اقدام به فرآوری منابع و تولید کالا‌ها کنیم و با ارزش افزوده آن‌ها را به فروش برسانیم.

اشتغال ایران پول تجارت ثروت دولتی و خصوصی سازمان صنعت معدن و تجارت واردات وزارتخانه یارانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر