کد خبر: 229734 A

مسئول امور تجاری عراق مطرح کرد؛

از اواسط خردادماه سال جاری به دنبال ناآرامی و بی ثباتی در عراق، محصولات ایرانی بدون دریافت گواهی انطباق شرکت های بازرسی عراقی و تنها با دریافت گواهی وزارت بهداشت ایران به این کشور صادر می شد اما از اوایل آذرماه دریافت گواهی انطباق الزامی شده و صادرکنندگان ملزم به رعایت آن هستند.

مسئول امور تجاری عراق در سازمان توسعه تجارت از الزام دریافت گواهی انطباق کالا(COC) در صادرات کالا به عراق خبر داد.

به گزارش ایلنا و به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، مجید قربانی فراز گفت: از اواسط خردادماه سال جاری به دنبال ناآرامی و بی ثباتی در عراق، محصولات ایرانی بدون دریافت گواهی انطباق شرکت های بازرسی عراقی و تنها با دریافت گواهی وزارت بهداشت ایران به این کشور صادر می شد اما از اوایل آذرماه دریافت گواهی انطباق الزامی شده و صادرکنندگان ملزم به رعایت آن هستند.

وی با اشاره به اینکه دریافت گواهی انطباق به منظور همسویی با استانداردهای عراق صورت می گیرد، اظهار داشت: با لغو الزام به دریافت گواهی انطباق در خردادماه سال جاری فرصتی طلایی برای صادرکنندگان ایجاد شد تا محصولات خود را راحت تر به این کشور صادر کنند اما هم اکنون مقامات عراقی تشخیص داده اند که دریافت این گواهی به فرآیند صادرات برگردد.

قربانی فراز با بیان اینکه این تصمیم به دلیل زمان بر بودن ممکن است صادرات ایران را تحت الشعاع قرار دهد، گفت: امیدواریم صادرکنندگان برای این بخش برنامه ریزی لازم را انجام دهند و با اتکا به کیفیت محصولات صادراتی جایگاه خود در بازار عراق را حفظ کنند.

وی با تاکید بر تلاش مضاعف صادرکنندگان در افزایش صادرات، پیشنهاد کرد: سازمان ملی استاندارد در جهتی حرکت کند که استانداردهای کشور مورد پذیرش کشورهای مختلف قرار بگیرد.

مسئول امور تجاری عراق با بیان اینکه در هشت ماه نخست سال جاری صادرات کالا به عراق ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بوده است، افزود: در این مدت صادرات خدمات فنی مهندسی نیز به ۴۰۰ میلیون دلار رسید.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم تا پایان سال مجموع صادرات ایران به عراق نسبت به سال گذشته افزایش یابد، تصریح کرد: مهمترین اقلام صادراتی ما به عراق مصالح ساختمانی شامل سیمان، سرامیک و کاشی و مواد غذایی بوده است.

قربانی فراز در مورد انتقال وجوه ارزی از عراق گفت: بانک پارسیان شعبه بغداد آمادگی خود را برای انتقال وجوه ارزی به نرخ ارز آزاد اعلام کرده است.

استاندارد ایران تجارت دلار سیمان عراق مواد غذایی نرخ ارز وزارت بهداشت گواهی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر