کد خبر: 231904 A

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین خبر داد؛

درصد از واحد‌های صنعتی در کشور جزء صنایع کوچک محسوب می‌شوند که به لحاظ اشتغال ۵۰ درصد از اشتغال کل کشور را در بر می‌گیرد. / ۱۵ شهرک صنعتی در استان قزوین مصوب شده و ۱۲ شهرک و ناحیه صنعتی نیز به بهره برداری رسیده و۲ ناحیه صنعتی نیز تا پایان سال ۹۳ به بهره برداری خواهد رسید.

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین، ازبهره برداری ۲ ناحیه صنعتی در استان قزوین تا پایان سال نودو سه خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عبدالقهار ناصحی، مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین در حاشیه بازدید خبرنگاران از شهرک صنعتی کاسپین، اظهار داشت: قانون شهرک‌های صنعتی در سال ۶۲ به تصویب رسید و در حال حاضر ۹۴۳ شهرک صنعتی مصوب در کشور وجود دارد که از این تعداد ۷۳۳ شهرک صنعتی و ناحیه به بهره برداری رسیده و کلیه امکانات و زیر ساخت‌های آن فراهم شده است و سرمایه گذاران می‌توانند به راحتی در این شهر ک‌ها حضور پیدا کنند.

وی افزود: ۵۰ درصد از ۸۱ هزار واحدی که در شهرک‌های صنعتی سراسر کشور مستقر هستند به بهره برداری رسیده اند.

ناصحی ادامه داد: بخش عمده‌ای از صنعت کشور در این شهرک‌ها مستقر شده‌اند و شرکت شهرک‌های صنعتی در این میان موفق به حذف بروکراسی‌های زائد و تسهیل امور اداری برای سرمایه گذاران شده است و این موضوع حائز اهمیت است که شهرک‌های صنعتی از قوانین شهرداری‌ها و صدور پایان نامه و غیره مستثنی هستند و کمتراز ۲ هفته از ارائه تقاضا برای سرمایه گذاری می‌توانند فعالیت خودرا آغاز کنند.

وی با بیان اینکه واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی نیز متفاوت است گفت: برای تسهیل در روند سرمایه گذاری‌ها در مناطق کمتر برخوردار تنها ۱۵ درصد مبلغ به صورت نقد و ۸۵ درصد دیگر به صورت اقساط ۳ ساله ارائه می‌شود و در مناطق برخوردار ۳۰ درصد نقد و ۷۰ درصد دیگر اقساط است و سرمایه گذاران با کمترین مشکل می‌توانند زیرساخت‌هایی نظیر برق، گاز، مخابرات و اینترنت واحد‌های صنعتی خود را دریافت کنند.

ناصحی تصریح کرد: ۹۲ درصد از واحد‌های صنعتی در کشور جزء صنایع کوچک محسوب می‌شوند که به لحاظ اشتغال ۵۰ درصد از اشتغال کل کشور را در بر می‌گیرد البته این صنایع نیازمند آزمایشگاههای مجهز و حمایت‌های ویژه بانک‌ها هستند زیرا اکثر این صنایع از تشکیلات سازمانی و واحد‌های آرندی بی‌بهره‌اند.

وی با اشاره به واحد‌های مستقر در استان قزوین افزود: ۱۵ شهرک صنعتی در استان قزوین مصوب شده و ۱۲ شهرک و ناحیه صنعتی نیز به بهره برداری رسیده و۲ ناحیه صنعتی نیز تا پایان سال ۹۳ به بهره برداری خواهد رسید.

ناصحی در مورد قرار دادهای شهرک کاسپین گفت: ۲۵۵ قرارداد در شهرک کاسپین وجود دارد که از این تعداد ۳۱ واحد به بهره برداری رسیده و مابقی در حال آماده سازی است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه سرمایه گذاری خارجی‌ها در قزوین بیشتر در چه حوزه‌هایی بوده است گفت: قطعات خودرو، مواد اولیه دارو، صنایع‌های تک و پارچه بافی از صنایعی است که با سرمایه گذاری خارجی ها در این استان صورت گرفته است و تاکنون ۸۳ میلیارد تومان جذب سرمایه گذاری خارجی از کشورهایی نظیر آلمان، ایتالیا و اردن و غیره بوده و در این واحد‌ها ۶۱۱ نفر فعالیت می‌کنند و از ۱۱۰ واحد صنعتی خارجی کشور ۱۷ واحد صنعتی یعنی حدود ۱۳ تا ۱۴ درصد آن‌ها در استان قزوین قرار دارد.

افزایش واردات پارچه و منسوجات با کاهش تعرفه‌ها

در ادامه حریری، مدیر عامل یکی از نساجی‌ها در شهرک صنعتی کاسپین با انتقاد از افزایش سود بانک‌ها و پایین بودن تعرفه‌ها گفت: واردات بی‌رویه منسوجات و پارچه به دلیل کاهش تعرفه‌ها وضعیت این صنعت را با مشکل مواجه کرده است.

وی افزود: در حال حاضر میزان فروش منسوجات کارخانه ما نسبت به سال نود و یک ۳۰ درصد کاسته شده این در حالی است که کلیه هزینه‌ها ۵۰ درصد رشد داشته است.

شایان ذکر است؛ روز گذشته خبرنگاران حوزه صنعت تهران از واحد‌های صنعتی دیباریس(تولید کننده نخ‌های مصنوعی و واحد صنعتی کم جا، تولید کننده محصولات چوبی(تخت و مبل) و تصفیه خانه مستقر در شهر ک صنعتی کاسپین بازدید کردند.
شهر ک صنعتی کاسپین در کیلومتر ۳۰ بزرگراه قزوین - تهران قرار دارد و دارای سه فاز ۲۳۰،۱۰۵ و ۱۸۰ هکتاری است که زمین‌های فاز سه آن در حال واگذاری به سرمایه گذاران است.

صنعت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر