کد خبر: 234919 A

عملکرد هشت ماهه:

حدود پنج درصد از ذخایر جهانی مس درایران واقع شده و آمارها نشان می دهد که ۳۴ معدن مس درکشور فعالیت دارند که ۱۴ معدن در استان کرمان واقع است.

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) اعلام کرد: طی هشت ماهه سال جاری تولید شمش کاتد مس در واحدهای تولیدی به رقم ۱۲۹ هزار و ۳۶۹ تن رسید که ۱۵ هزار و ۴۶۹ تن بیش از عملکرد هفت ماهه امسال است.

به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان نامبرده، تولید آند نیز در این مدت ۱۵۶ هزار و ۹۹۳ تن بود، تولید کنسانتره مس نیز در هشت ماه امسال به رقم ۵۲۳ هزار و ۵۹۸ تن رسید.

حدود پنج درصد از ذخایر جهانی مس درایران واقع شده و آمارها نشان می دهد که ۳۴ معدن مس درکشور فعالیت دارند که ۱۴ معدن در استان کرمان واقع است.

طی هشت ماهه امسال ۲۴ میلیون و ۱۲۰ هزار و ۱۵۹ تن سنگ سولفیدی نیز تولید شد، علاوه برآن در این دوره تولید سه هزار و ۸۴۴ تن کنسانتره مولیبدن، ۲۶ هزار و ۵۰۸ تن مفتول و ۳۴۶ تن لجن محتوی طلا و نقره عملکرد این بخش محسوب می شود.

گزارشها نشان می دهد میزان ظرفیت نصب شده صنایع پائین دستی مس که در حوزه مفتول، مقاطع، لوله و غیره فعالیت می کنند، حدود ۹۴۰ هزار تن است.

کل استخراج مس در دوره این گزارش در سال جاری رقم ۱۰۸ میلیون و ۷۱۹ هزار و ۴۸۷ تن بود.

انتظار می رود برای تولید ۲۰۰ هزار تن کنسانتره مس از معادن کوچک ظرف پنج سال آینده حداقل دو هزار میلیارد تومان باید سرمایه گذاری جدید صورت گیرد.

معادن مس کشور از نظر میزان ذخیره قطعی و احتمالی به ترتیب سرچشمه(استان کرمان)، سونگون(آذربایجان شرقی) و میدوک(کرمان) واقع شده اند.

اجرای طرحهای توسعه مرحله دوم سرچشمه و سونگون در مجموع ۳۰۰ هزار تن کنسانتره به ظرفیت مس کشور می افزاید که حدود ۷۰ هزار تن مس خالص در بر دارد.

علاوه براستان کرمان، زنجان، آذربایجان شرقی، قزوین، سمنان، خراسان رضوی، یزد، قم، مرکزی، فارس، سیستان وبلوچستان و تهران استانهایی هستند که ذخایر مس در آنها شناسایی شده است.

مس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر