کد خبر: 235600 A

وزارت صنعت، معدن و تجارت:

آمارها نشان می دهد، سال گذشته میزان تولید سنگ تزئینی و ساختمانی به رقم ۱۱۰ میلیون مترمربع رسید و انتظار می رود این میزان امسال به ۱۱۵ میلیون مترمربع برسد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: استان آذربایجان غربی دارای رتبه نخست از نظر تنوع سنگ تزئینی و نما است و سالانه از رقم دو میلیون تن استخراج این ماده معدنی بالغ بر ۴۰ درصد تولیدات آن به خارج از کشور صادر می شود.

گزارش ایلنا و به نقل از شبکه اطلاع رسانی وزارتخانه نامبرده حاکی است: شمار معادن سنگ تزئینی در این استان بالغ ۲۱۷ معدن است و سالیانه ۸۰۰ هزار تن از سنگهای تزئینی و نمای آن به کشورهای مختلف صادر می شود.

ایران نزدیک به دو دهه همواره در بین پنج کشور شاخص استخراج کننده سنگ تزئینی و نمای ساختمان جای دارد، اما از نظر صادرات در این بخش جایگاه مناسبی ندارد.

آمارها نشان می دهد، سال گذشته میزان تولید سنگ تزئینی و ساختمانی به رقم ۱۱۰ میلیون مترمربع رسید و انتظار می رود این میزان امسال به ۱۱۵ میلیون مترمربع برسد.

جمهوری اسلامی ایران دارای ذخیره سنگ تزئینی و نما به میزان ۲.۴ میلیارد تن از انواع مرمر، گرانیت، تراورتن و غیره است.

ایران سالانه حدود ۲۰ میلیون تن سنگ تزئینی و ساختمانی به شکل خام استخراج می کند، اما کمتر از پنج درصد آن صادر می شود.

گزارشهای منتشره حاکی است، سال ۱۳۹۱ میزان سنگ خام استخراجی از رقم ۱۶ میلیون تن گذشت، اما میزان صادرات به بیش از ۵۰۰ هزار تن رسید.

شمار واحدهای سنگبری کشور بیش از ۶ هزار واحد اعلام شده که از این رقم حدود ۵۰ درصد آنها در تهران قرار دارند و ۷۰ تا ۸۰ درصد ماشین آلات این سنگبری ها فرسوده و با قدمت فعالیت بیش از ۳۰ سال است.

براساس برآوردهای جهانی مصرف سنگ تزئینی از رقم ۸۸۶ میلیون مترمربع در سال ۲۰۰۴ به ۴.۹ میلیارد مترمربع در سال ۲۰۲۵ خواهد رسید.

آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد که شمار معادن سنگ کشور به رقم یک هزار و ۴۳۷ معدن رسیده که ۷۸ درصد آنها فعالیت دارند.

آذربایجان غربی ایران جمهوری اسلامی ایران شاخص صنعت معدن و تجارت معدن وزارتخانه میلیون سنگ تزئینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر