کد خبر: 236057 A

مسئول دفتر تجاری عراق در سازمان توسعه تجارت ایران در گفتگو با ایلنا:

بیشترین کاهش در زمینه صادرات مصالح ساختمانی و به خصوص کاشی، سرامیک و سیمان بوده اما در زمینه صادرات مواد غذایی کاهشی نداشته‌ایم.

مسئول دفتر تجاری عراق در سازمان توسعه تجارت ایران از کاهش ۱۷ درصدی صادرات طی ۸ ماهه سال ۹۳ خبر داد.

مجید قرباتی فراز، مسئول دفتر تجاری عراق در سازمان توسعه تجارت ایران در گفتگو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: از ابتدی سال تا پایان آبان ماه رقمی به ارزش ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار کالا به عراق صادر شده است.

وی افزود: همچنین در این مدت میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی ۴۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود که با توجه به میزان صادرات کالا و خدمات در مدت مشابه سال گذشته با ۱۷ درصد کاهش در صادرات روبرو شدیم.

قربانی فراز علت اصلی این کاهش صادرات را ناامنی و بی‌ثباتی در این کشور و حضور داعش عنوان کرد و گفت: بیشترین کاهش در زمینه صادرات مصالح ساختمانی و به خصوص کاشی، سرامیک و سیمان بوده اما در زمینه صادرات مواد غذایی کاهشی نداشته‌ایم.

گفتنی است؛ ارزش کل واردات عراق از جهان ۱.۵ برابر ارزش کل صادرات ایران به جهان است و ارزش صادرات ما به عراق ۲۲.۵ برابر ارزش واردات آن است و طی ۱۰ سال گذشته صادرات ایران به عراق ۲۳.۵ درصد افزایش یافته و این کشور به عنوان اولین کشور هدف صادرات ایران محسوب می‌شود.

عراق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر