کد خبر: 241671 A

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفتگو با ایلنا:

واردات بی‌رویه برنج باعثشده که کشت برنج برای کشاورزان صرفه اقتصادی نداشته باشد به همین دلیل شالیکاران به تغییرکاربری مزارع خود اقدام کرده‌اند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، درخصوص سوال خود از وزیرجهادکشاورزی، گفت: وزیرجهادکشاورزی باید با حضور در جلسه روز سه شنبه کمیسیون کشاورزی مجلس به سوالاتی درخصوص تغییرکاربری اراضی، واردات بی‌رویه برنج و گسترش ورودبه داخل آب دریا پاسخ دهد.

قاسم احمدی لاشکی، درخصوص سوالات خود از وزیرجهادکشاورزی درجلسه روز سه شنبه(۲۳ دی ماه سال ۹۳) کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، به خبرنگار ایلنا، گفت: از گذشته تا به امروز تغییرکاربری اراضی و واردات بی‌رویه برنج دغدغه اصلی نمایندگان مجلس بوده است، به طوری که بار‌ها نمایندگان ازطریق نطق یا تذکرشفاهی به مسئولان یا حتی با ارائه کارت زرد به وزرا درصحن علنی مجلس خواهان توقف واردات بی‌رویه برنج شده‌اند، اما هنوز واردات برنج به کشور قطع نشده است.

نماینده مردم نوشهر و چالوس درمجلس، با انتقاد از اینکه برنج کاران داخلی انگیزه خود را برای ادامه کشت به دلیل واردات بی‌رویه این محصول از دست داده‌اند، تصریح کرد: واردات بی‌رویه برنج باعثشده که کشت برنج برای کشاورزان صرفه اقتصادی نداشته باشد به همین دلیل شالیکاران به تغییرکاربری مزارع خود اقدام کرده‌اند.

احمدی لاشکی، افزود: متاسفانه هرشب تلویزیون به تبلیغات برنج‌های خارجی اقدام کرده که بی‌شک این عملکرد رسانه بیانگرحمایت از واردات برخلاف حمایت از تولید داخلی و اقتصادمقاومتی است.

وی، با انتقاد از پاسکاری واردات بی‌رویه برنج بین مسئولان، ادامه می‌دهد: برخی افراد می‌گویند متولی واردات برنج وزارت صنعت، معدن و تجارت است و برخی دیگر هم اظهار دارند که مجوز واردات برنج از سوی سازمان‌های زیرمجموعه وزارت جهادکشاورزی صادرمی شود.

وی، ادامه داد: به عقیده نمایندگان متولی اصلی تولید و واردات محصول استراتژیک برنج وزارت جهادکشاورزی است، به همین دلیل وزیرجهادکشاورزی با حضور درمجلس باید درخصوص واردات بی‌رویه برنج به کشور پاسخ دهد.
احمدی لاشکی، با بیان اینکه متولی ساحل وزارت جهادکشاورزی و اداره کل سازمان جنگل‌ها است، افزود: متاسفانه ورود به داخل آب دریا بسیار گسترش پیدا کرده که این امر نگرانی‌هایی برای مردم منطقه به وجود آورده است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، در پاسخ به این سوال که اگر وزیرجهادکشاورزی برای پاسخ گویی به سوالات نمایندگان درکمیسیون کشاورزی حاضرنشود، برخوردنمایندگان مجلس چه خواهدبود؟ گفت: اگر وزیر جهادکشاورزی درجلسه روز سه شنبه کمیسیون کشاورزی حضور پیدا نکند این هیات رئیسه مجلس است که باید با اقدام قاطع و جدی خود وزیر را به صحن علنی مجلس بکشاند و اگر این امر محقق نشود به طورحتم هیات رئیسه مجلس مقصرخواهدبود.

آموزش و تحقیقات مجلس برنج تبلیغات جنگل حمایت از تولید صحن علنی مجلس نماینده مردم واردات واردات برنج وزارت صنعت معدن و تجارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر