کد خبر: 246364 A

وزیر صنعت:

به اعتقاد ما باید کشورها از ظرفیت یکدیگر برای توسعه حوزه تجارت خود استفاده کنند.

وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت با بیان اینکه طرح جامع فولادی کشور نهایی شده است، گفت: تعرفه واردات فولاد تا پایان امسال نهایی می شود.

به گزارش ایلنا، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز با حضور در پنجمین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد ایران با نگاهی به بازار به ایراد سخنانی پرداخت و با اشاره به اینکه باید چرخش صنعت فولاد کشور را به سمت توسعه بیشتر هدایت کنیم، اظهار داشت: امروز طرح جامع فولادی کشور نهایی شده است اما در برخی از موارد احتیاج به اصلاحاتی است که به محض بررسی و اصلاحات آن در آینده‌ای نزدیک اجرایی خواهد شد.

وی با بیان این مطلب که در سال ۱۴۰۴ باید سطح تولید فولاد خام خود را به ۵۵ میلیون تن برسانیم، افزود: با اجرای طرح جامع فولاد در سال ۹۷ و یا ۹۸ سطح تولید کنسانتره خود را به ۶۰ میلیون، کندره را به ۶۵ میلیون تن و آهن اسفنجی را به ۴۳ میلیون تن خواهیم رساند. به اعتقاد بنده رسیدن به این اهداف دور از ذهن نبوده و با حمایت بخش‌های داخلی کشور ضمن تقویت بخش صادرات به آن دست پیدا خواهیم کرد.

سطح اکتشافات معدنی دو برابر می شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در بخش معدن باید توجه بیشتری به حوزه اکتشافات و بهره‌برداری داشته باشیم تصریح کرد: در حوزه اکتشافات من جمله در بخش فولاد باید فعالیت‌های بیشتری انجام دهیم. به همین منظور با همکاری ایمیدرو بخشی از فعالیت‌های اکتشافی به این حوزه واگذار شده است تا بتوانیم در آینده سطح اکتشافات خود را به دو برابر آمار فعلی برسانیم.

نعمت‌زاده اضافه کرد: همچنین پهنه‌های استانی که هم‌اکنون بلااستفاده قرار دارند باید با دعوت از متقاضیان بخش خصوصی به سمت اکتشاف هدایت شوند. در زمینه بهره‌برداری هم گرچه اقداماتی آغاز شده است اما نهایی کردن این موضوع نیازمند منابع مالی است. صندوق توسعه ملی در همین زمینه فعال شده است اما در زمینه معدن گویا متقاضیان هنوز رغبتی به دریافت منابع مالی از صندوق توسعه ملی ندارند.

تجهیزات سنگین در داخل تولید می شود

وی با تاکید بر اینکه تامین ماشین‌آلات و تجهیزات باید دردستور کار واحدهای تولیدی قرار گیرد تصریح کرد: وزارت صنعت، درصدد است برخی از تجهیزات سنگین را در داخل کشور تولید کند تا در این راستا حمایت لازم در بخش معدن صورت گیرد.

وزیر صنعت در ادامه صحبت‌هایش با بیان اینکه صندوق بیمه معادن را نیز فعال و سرمایه‌ آن را افزایش داده‌ایم گفت: امیدواریم با تصویب بودجه سال ۹۴ سرمایه این صندوق را افزایش بیشتری دهیم.

نعمت‌زاده در رابطه با سیاست‌های کلی وزارت صنعت برای حمایت از بخش صنعت و فولاد نیز به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: قطعا وزارت صنعت، صنعت فولاد را همانند صنعت خودرو یکی از صنایع پیش‌رو در حوزه صنعت کشور می‌داند به همین منظور اقدامات لازم را برای توسعه آن انجام خواهد داد.

وی با تاکید بر اینکه صنعت فولاد سهم عمده‌ای در تولید ملی و صادرات غیر نفتی کشور دارد، افزود: سیاست ما این است که بخش خصوصی و غیردولتی را در بخش فولاد و معدن فعال کنیم. حتی با توجه به تاکیدات ریاست جمهوری، بخش دولتی نمی‌تواند رقیب بخش خصوصی باشد بلکه می‌تواند به عنوان یک همراه بستر مناسب را برای حضور بخش خصوصی در فعالیت‌های اقتصادی مهیا سازد.

نعمت زاده با اشاره به اینکه از طریق مزایده‌های عمومی اقدامات لازم را برای حضور بخش خصوصی در فعالیت‌های معدنی و فولادی انجام می‌دهیم خاطر نشان کرد: ۹۰ درصد صنعت پتروشیمی با سیاست‌های مناسب در اختیار بخش خصوصی قرار دارد به همین منظور در حوزه فولاد نیز پیگیر این موضوع بوده و اولویت را به بخش خصوصی قرار داده‌ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه با توجه به اولویت‌ها و کمبود محصولات فولادی در کشور صادرات فولاد خام به مصلحت نیست گفت: این برداشت که تولید فولاد کشور مازاد است به اعتقاد بنده درست نیست بلکه عقب‌ماندگی واحدهای کندله و آهن اسفنجی ما باعثشده تا فولاد خام ما بیش از ظرفیت بازار باشد.

ظرفیت فولاد ۶۰ میلیون تن خواهد شد

نعمت‌زاده با اشاره به اینکه باید ظرفیت فولاد کشور را به ۵۰ تا ۶۰ میلیون تن برسانیم اظهار داشت: البته باید این نکته را متذکر شوم که واحدهای فولادی باید نیازهای جانبی خود را در داخل واحدهای خود تامین کنند. به عنوان نمونه برای مصارف بزرگ و تولید آب و برق می‌توان از سواحل دریای جنوب و سواحل شمالی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گرفت استفاده شود. حتی شروع فولاد چابهار و گسترش فعالیت‌های فولادی در بندرعباس بیانگر همین موضوع است.

وی با تاکید بر اینکه یکی از سیاست‌های اصلی ما توجه به صادرات است گفت: متاسفانه در طرح جامع فولاد آنچنانکه باید و شاید به حوزه صادرات فولاد توجه نشده در حالیکه باید ۲۰ تا ۲۵ درصد محصولات واحدهای فولادی به حوزه صادرات اختصاص پیدا کند.

به اعتقاد نعمت زاده هیچ واحد فولادی نباید باشد که در حوزه صادرات اقدامات مناسبی را انجام نداده باشد.

وی با تاکید بر اینکه واحدهای فولادی باید توجه زیادی به سمت صادرات محصولات نهایی فولادی داشته باشند اظهار داشت: اگر این موضوعات مورد توجه قرار گیرد و تولیدکنندگان در انتخاب تکنولوژی و صرفه‌جویی در مصارف انرژی اقدامات مناسبی را انجام دهند در آینده شاهد رونق بیشتر این حوزه در کشور خواهیم بود.

نعمت زاده استفاده از مقیاس‌های بزرگ در صنعت فولاد را یکی از راهکارهای توسعه این بخش دانست و گفت: در طراحی و مهندسی خطوط تولید و تجهیزات معدنی و فولاد هنوز عقب هستیم و باید سرمایه‌گذاری بیشتری را در این رابطه انجام دهیم.

وزیر صنعت، ‌ معدن و تجارت با اشاره به تابلوهای شرکت‌های خارجی که در این همایش نصب شده است، گفت: امیدوارم در سال آینده در کنار این تابلوهای خارجی اسامی شرکت‌های طراح خطوط تولید ایرانی نیز دیده شود.

نعمت‌زاده ایجاد یک کنسرسیوم میان شرکت‌های ایرانی و خارجی را یکی از اقدامات مهم برای ارتقاء سطح کیفی صنعت فولاد کشور به شمار آورد و اظهار داشت: نباید خرید مستقیم از خارج داشته باشیم بلکه باید با همکاری با شرکت‌های خارجی صنعت خود را ارتقاء دهیم.

وی در ادامه صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه باید در مکان‌یابی فعالیت‌های معدنی توجه بیشتری را داشته باشیم گفت: فعالیت‌های معدنی و فولادی باید در مکان‌هایی صورت گیرد که توجیه اقتصادی داشته باشد نباید با درخواست‌ها و صحبت‌ها اقدام به صدور مجوز برای فعالیت‌هایی که توجیه مناسبی در برخی از استان‌ها ندارند انجام دهیم. به عنوان نمونه همین هفته‌های اخیر ۳ تا۴ تقاضا از سوی استاندار و نماینده برخی استان‌ها در مورد طرح‌های فولادی به این وزارتخانه مطرح شد اما بنده با اعتقاد بر اینکه باید مکان‌یابی مناسبی در اجرای طرح‌های فولادی صورت گیرد با این درخواست‌ها موافقت نکرده و آنها را به مصلحت ندانستم.

احتمال قطع تسهیلات یارانه‌ای فولادی ها در آینده

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در آینده تسهیلات سوبسیدی که تا به حال در اختیار واحدهای فولادی قرار می‌گرفت ممکن است قطع شود گفت: چه بسا در آینده واحدهای فولادی با افزایش قیمت انرژی روبرو شوند در این رابطه باید نیازهای خود را از داخل واحدها با صرفه‌جویی‌های لازم تامین کنند.

وی حمایت از واحدهای تولیدی را به ویژه در شرایط رکود نسبی آن هم به دلیل شرایط رشد جهانی و کاهش قیمت‌های انرژی را یکی از سیاست‌های اصلی وزارت صنعت دانست و گفت: قیمت فولاد و صنایع وابسته به آن کاهش پیدا کرده است. به همین منظور وزارت صنعت واردات فولاد را به جز در موارد ضروری با ارز متقاضی انجام خواهد داد تا د راین راستا حمایت‌های لازم از واحدهای فولادی انجام شود.

نعمت زاده به اصلاح تعرفه واردات فولاد اشاره کرد و گفت: بر اساس تصمیم‌گیری‌ها پیشنهادی در خصوص اصلاح تعرفه واردات فولاد مطرح شده اما هنوز به تصویب نهایی نرسیده که به نظر می‌رسد اواخر امسال تصویب و در سال جدید اجرایی شود.

وی با بیان اینکه باید واحدهای فولادی توجه زیادی به حوزه صادراتی داشته باشند تصریح کرد: بنده به خودروسازان نیز تاکید کردم تا از شرکت‌های خارجی درخواست کنند که در دستگاه‌های صادراتی آنها حضور و با هم همکاری مناسب برای توسعه محصولات خود انجام دهند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه همکاری و مشارکت با شرکت‌های خارجی برای توسعه محصولات امری ضروری است اظهار داشت: بنده زمانی که در حوزه پتروشیمی فعالیت می‌کردم تعاملاتی را با عربستان انجام دادیم به نحوی که در قیمت‌گذاری و حضور در بازارهای صادراتی همکاری‌ مناسبی با هم داشتیم و هیچ رقابت منفی بین ما بوجود نمی‌آمد حتی به دلیل فاصله‌های زیاد ایران در بازارهای هدف عربستان و بالعکس عربستان در بازارهای هدف ایران با ارائه محصولات مشارکت‌های لازم را انجام می‌داد. اما در شرایط فعلی واحدهای فولادی داخلی در رقابت ناسالمی با یکدیگر قرار دارند که باید این موضوع برطرف شود.

وی افزود: در آن زمان که در حوزه پتروشیمی با عربستان مشارکت داشتیم انتقادات زیادی به این مراودات مطرح بود کما اینکه این روزها نیز به پیاده روی ظریف انتقاداتی مطرح می شود درحالی که انسان‌ها منطق دارند و می توانند با هم مذاکره کنند؛ به اعتقاد ما باید کشورها از ظرفیت یکدیگر برای توسعه حوزه تجارت خود استفاده کنند.

فولاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر