کد خبر: 246423 A

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، از پایان عملیات بارگیری نخستین کشتی حامل گندم کیفی دوروم(سمولینا) تولید داخل به وزن ۲۴ هزار و ۷۷۲ تن جهت صادرات به کشور ترکیه خبر داد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، از پایان عملیات بارگیری نخستین کشتی حامل گندم کیفی دوروم(سمولینا) تولید داخل به وزن ۲۴ هزار و ۷۷۲ تن جهت صادرات به کشور ترکیه خبر داد.

به گزارش ایلنا و به نقل از شرکت بازرگانی دولتی ایران، علی قنبری گفت: با توجه به تولید مازاد برمصرف گندم دوروم داخلی، مجوز صادرات ۵۰ هزارتن از این نوع گندم از ستاد تدابیر ویژه و کارگروه تامین و ذخیره سازی کالاهای اساسی دریافت شده است.

وی افزود: در همین راستا و باتوجه به تفاوت زمانی برداشت محصول ایران با دیگر کشورها و امکان کسب حداکثری مزیت رقابتی در بازارهای هدف، قرارداد صدور۵۰ هزار تن گندم دوروم به ترکیه منعقد شده که نخستین محموله آن به میزان ۲۴ هزارو ۷۷۲ تن دربندرامام خمینی بارگیری وآماده حمل شده است.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، با بیان اینکه قیمت بالای جهانی گندم دوروم موجب شد که تولیدکنندگان ماکارونی داخلی از خرید گندم های این شرکت استقبال چندانی نکنند، گفت: باتوجه به مزیت نسبی صادرات این محصول، این شرکت اقدام به رصد و کشف بازارهای متقاضی کرد که ترکیه اولین بازار هدف جهت صادرات گندم دوروم داخلی است.

قنبری، همچنین ازصادرات آرد، روغن و شکر سفید تصفیه شده حاصل از محل واردات گندم، روغن خام و شکرخام به کشور های هدف درآینده نزدیک خبر داد و افزود: با انجام واردات موقت کالاهای خام اساسی و فرآوری و صادرات آنها، علاوه بر ایجاد ارزش افزوده برای کشور، از ظرفیت های خالی کارخانجات داخلی استفاده بهینه خواهد شد که اشتغالزایی و افزایش بهره وری برای کشور را به دنبال دارد.

قنبری، از برنامه های شرکت بازرگانی دولتی ایران در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی از طریق صدور سایر کالاها خبر داد و تصریح کرد: ۱۵ کشور همسایه ایران از جمله بازارهای هدف این شرکت هستند.

وی اضافه کرد: بنابراین برنامه ریزی های لازم برای صادرات مستقیم ومجدد انواع کالاهای اساسی و غیراساسی شامل گندم، برنج، روغن نباتی، شکرسفید، مرغ، میوه وتره بار، حتی ماهی، میگو، کنسرو و قارچ ازمحل تولید داخلی و یا واردات و صدور مجدد، صورت گرفته است.

اقتصاد مقاومتی ایران برنج بهره وری ترکیه جهاد کشاورزی کشتی واردات واردات گندم وزن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر