کد خبر: 247084 A

هم اکنون در سطح ۵۶ هکتار از اراضی استان کرمانشاه کشت زعفران داریم که نسبت به سال های قبل، این میزان از رشد چشمگیری برخوردار بوده است.

معاون بهبود و تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: هم اکنون در سطح ۵۶ هکتار از اراضی استان کشت زعفران داریم.

سید افشین صفوی، در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در کرمانشاه با اشاره به کشت زعفران در ۵۶ هکتار از اراضی این استان گفت: کشت زعفران در این سطح از رشد چشمگیری نسبت به سال های قبل از آن برخوردار بوده است به این دلیل که تا اول سال ۹۱ سطح زیر کشت زعفران ۶ هکتار بوده است.

وی سطح زیر کشت زعفران در استان کرمانشاه را ۵۶۰ هکتار عنوان کرد و افزود: در ۱۲ شهرستان استان کشت زعفران داریم.

صفوی در ادامه تصریح کرد: در سال جاری به میزان ۱۷۰ کیلوگرم زعفران برداشت شده که قیمت متوسط هر گرم زعفران ۶ تا ۷ هزار تومان است.

وی با اشاره به این که زعفران در سال اول کشت، و تا ۷ سال پیاز آن باقی می ماند اظهار کرد: در سال اول کشت میزان به دست آمده از این گیاه ۳۰۰ گرم تا یک کیلو و در سال های بعد از موعد یادشده تا ۴ کیلو و در سال هفتم به ۱۰ کیلوگرم می‌رسد.

معاون بهبود و تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه تصریح کرد: برای کشت اول ۴ تن پیاز زعفران لازم است که قیمت هر کیلو پیاز زعفران ۳ تا ۳۵۰۰ تومان است و سازمان جهاد کشاورزی به منظور ترویج و تبلیغ کشت این گیاه، مبلغ ۴ میلیون تومان در هکتار کمک هزینه بلاعوض پرداخت می کند تاکشاورزانی که تمایل به کشت زعفران دارند به مراکز خدمات جهاد کشاورزی مراجعه و اقدام به کشت زعفران کنند.

صفوی با اشاره به برخی از اصول کاشت این گیاه گفت: کشت زعفران نیاز چندانی به آب ندارد همچنین دو مرحله آبیاری در ۱۵ مهرماه و اول آبان ماه نیز لازمه کاشت زعفران است و زمان برداشت دهه دوم و سوم " آبان " است.

وی در پایان شرایط آب و هوایی معتدل و سرد را برای کشت زعفران مساعد دانست و افزود: بیشترین سطح زیر کشت زعفران در استان کرمانشاه را شهرستان های کنگاور، اسلام آبادغرب و صحنه به خود اختصاص می دهند.

جهاد کشاورزی رشد زعفران سازمان جهاد کشاورزی استان شرایط آب و هوایی کرمانشاه استان هکتار سال هکتاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر