کد خبر: 112294 A

معاون بهداشت و پیشگیری سازمان دامپزشکی:

تاکنون هیچ گوشتی غیر از بسته ۱۰ کیلویی که مورد آزمایش قرار گرفته به کشور وارد نشده که البته سلامت این بسته نیز مورد تایید قرار گرفته است / گمرک تا تائیدیه دامپزشکی برای سلامت دام‌های وارده را نداشته باشد هیچ محموله گوشتی را ترخیص نمی‌کند.

ایلنا: تاکنون هیچ گوشت مشکوک به آلودگی به مواد رادیواکتیو وارد کشور نشده است.

محسن مشکات(معاون بهداشت و پیشگیری سازمان دامپزشکی) درخصوص انتشار شایعاتی مبنی بر واردات گوشت‌های آلوده به مواد رادیواکتیو از کشور اوکراین به خبرنگار ایلنا گفت: معمولا گوشت را تجار و بازرگانان و کسانی که در زمینه تعاونی و تولید فرآورده‌های گوشتی فعالند؛ وارد می‌کنند و دامپزشکی بر سلامت دام‌های وارده نظارت جدی دارد.

وی ادامه داد: این افراد منابع گوشت را شناسایی کرده و بعد میزان گوشت و کشور مبدا را به متولی واردات کشور یعنی وزارت جهادکشاورزی و صنعت، معدن و تجارت اعلام می‌کنند سپس سازمان دامپزشکی نسبت به سلامت و یا مخاطرات گوشت مورد نظر اعمال نظر می‌کند.

مشکات توضیح داد: در مورد واردات گوشت از اوکراین پس از موافقت وزارت‌خانه‌های مربوطه یک دامپزشک و ناظر شرعی به این کشور اعزام شده تا آزمایشات اولیه انجام شود در همین راستا یک بسته گوشت ۱۰کیلویی وارد کشور و به سازمان انرژی اتمی تحویل داده شد و به لحاظ فلزات سنگین و مواد رادیو اکتیو مورد آزمایش قرار گرفت که تاکنون هیچ مورد مشکوک و آلودگی گزارش نشده است.

وی خاطرنشان کرد: سازمان دامپزشکی برای اطمینان خاطر کارگروه تخصصی به منظور ارزیابی خطرات احتمالی این گوشت‌ها تشکیل داده که بعد از بررسی نتایج را به مدیران اعلام می‌کنند.

معاون بهداشت و پیشگیری سازمان دامپزشکی تاکید کرد: تاکنون هیچ گوشتی غیر از بسته ۱۰ کیلویی مورد آزمایش قرار گرفته در سازمان انرژی اتمی به کشور وارد نشده که البته سلامت این بسته نیز مورد تایید این سازمان قرار گرفته ضمن اینکه ایران از معدود کشورهایی است که ناظر دامپزشکی بر کشتار، بسته بندی و ارسال گوشت نظارت داشته و همچنین گمرک تا تائید دامپزشکی برای سلامت دام‌های وارده را نداشته باشد هیچ محموله گوشتی را ترخیص نمی‌کند.

گوشت آلوده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر