کد خبر: 115439 A

یک کارشناس اقتصادی:

دولت قبلی دو بار حقوق می داد یکبار به کارکنان دولت و بار دیگر به مردم، این در حالی است که در هیچ جای دنیا یارانه نقدی به کل مردم تعلق نمی گیرد / متاسفانه در دوره ایشان برخورد با اقتصاد برخورد هیاتی بود که به پیشرفت و توسعه کشورکمکی نکرد و منابع کشور را به تاراج کشاند.

به جای حذف ۳ دهک بالای اقتصادی جامعه باید تنها به ۳ دهک پایین جامعه یارانه تعلق گیرد.

مهدی پازوکی، یک کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: در دوره احمدی‌نژاد یارانه‌ها نه‌تنها هدفمند نشد بلکه تنها پولی که از طریق منابع درآمدی نفت و مازاد درآمدهای شرکتهای دولتی موجود بود، بین مردم توزیع شد که تنها موجب افزایش نقدینگی و تورم در شهرها و روستاها شد.

وی افزود: دولت قبلی دو بار حقوق می داد یکبار به کارکنان دولت و بار دیگر به مردم، این در حالی است که در هیچ جای دنیا یارانه نقدی به کل مردم تعلق نمی‌گیرد. متاسفانه در دوره گذشته برخورد با اقتصاد برخورد هیاتی بود که به پیشرفت و توسعه کشورکمکی نکرد و منابع کشور را به تاراج کشاند.

پازوکی خاطر نشان کرد: به نظر می رسد تفکراتی که تا پیش از این از احمدی‌نژاد حمایت می کردند هم اکنون باید پاسخگو باشند واگر دولت یازدهم نیز راه دولت قبلی را ادامه دهد مطمئناً کشور به اضمحلال کشیده می‌شود.

وی تصریح کرد: با توجه به این که دولت باید حقوق کارکنان خود را از محل درآمدهای خود بپردازد ودر حال حاضر نیز منابع بسیار کمی در اختیار دارد و اکثر پروژه‌های عمرانی هم معطل مانده‌اند لذا باید در خصوص هزینه‌ها تجدیدنظر شود که یکی از مهمترین آنها بحثهدفمندی یارانه هاست.

این کارشناس اقتصادی گفت: بنده با شناختی که از اقتصاد ایران دارم، اعتقاد دارم نباید ۳ دهک بالای درآمدی حذف شود بلکه تنها باید به ۳ دهک پایین یارانه تعلق گیرد و همان ۳۰ درصدی که عضو کمیته امداد و بهزیستی هستند نباید به دندانپزشکی که روزانه پانصدهزار تومان درآمد دارد و یا مغازه داری که سرقفلی مغازه اش ۳ میلیارد تومان است یارانه‌ای داده شود.

پازوکی افزود: باید سیستمی همانند کارت ملی طراحی شود تا کلیه اطلاعات در آن لحاظ شود و میزان درآمد افراد مشخص شود، متاسفانه در حال حاضر بنا به گفته‌های محمد باقر، نوبخت سخنگوی دولت تعداد افراد یارانه بگیر از جمعیت کشور بیشتر است و این نشان می دهد سیستم آماری اشکال دارد.

وی تصریح کرد: اگر سیستم یارانه‌ای به درستی طراحی شود، می‌توان به توزیع عادلانه یارانه‌ها امیدوار بود؛ سلامت اقتصادی زمانی حاصل می شود که نرخ رشد اقتصادی، تولید و اشتغال افزایش و نرخ تورم و بیکاری یک رقمی شود.

یارانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر