کد خبر: 116030 A

رئیس جمهور در چهارمین کنگره سراسری خانه کشاورز خبر داد: / کامل /

زمانی که مسئولیت را برعهده گرفتم با آمار و ارقام دهشتناکی مواجه شدم / کشاورزی با معضلات زیادی دست به گریبان است / در سفره ایرانی از محصولات زراعت آمریکای لاتین، شمال آفریقا تا آسیای دور به چشم می‌خورد که این شایسته نیست.

رئیس جمهور گفت: از نیاز ۱۰۰ درصدی کشور به محصولات کشاورزی تنها ۴۴ درصد در کشور تولید می‌شود و بقیه سهم واردات از سایر کشورهاست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن روحانی صبح امروز - دوشنبه - در چهارمین کنگره سراسری خانه کشاورز که در مجتمع فرهنگی و اردویی شهید باهنر تهران برگزار شد، اظهار داشت: دیدار با مردان و زنانی که در صحنه امنیت غذایی کشور و اقتدار این مرز و بوم تلاش می‌کنم برای رئیس‌جمهور منتخب مردم یک افتخار است.

وی با بیان اینکه با فضای کشاورزی بیگانه نیستم، اظهار داشت: روستازاده‌ام و در کنار دوران تحصیلم در نوجوانی و دبستان گاهی کار کشاورزی می‌کردم و اگر دستان پینه‌بسته افتخار است من هم در سن ۱۰ سالگی به خاطر کار کشاورزی دستانم پینه بسته بود.

وی با بیان اینکه کشاورزی دنیای خود را دارد، اظهار داشت: شاید سود کشاورزی در مقایسه با بخش‌های دیگر کمتر باشد. اما افتخار آن بیشتر است. سروکار داشتن با طبیعت در کنار زیستن با آن لذت زیادی دارد. غیر از آنکه اساساً این کار کار خدایی است زیرا بذر را کشاورز می‌افشاند اما رویش آن به دست حق و با اراده اوست. و چه کلمه‌ای است کلمه زارع که نام خداست.

وی ادامه داد: کمابیش می‌دانم که کشاورزی کشور با معضلات زیادی دست به گریبان است. بزرگترین سرمایه نه برای کشاورزی که برای کشور و ملت آب و خاک است.

وی ادامه داد: آب مایه حیات است و خاک همان سرزمینی است که بر روی آن زندگی می‌کنیم و همه رویش‌ها و تولدها در این پهنه اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: شاید در نظر بعضی خاک ناچیزترین شی در زندگی تلقی شود اما برای اینکه این خاک به دست آید سالهای سال و شاید میلیون‌‌ها سال باید تحول پیش بیاید تا این خاک آماده شده و در اختیار ما قرار گیرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه با خاک آماده برای کشت بی‌رحمانه رفتار کردیم، اظهار داشت: آنگاه که به فکر ساخت مسکن و شهر و ساخت راه و پل و جاده بودیم کمی فکر نکردیم که جای مناسبی برای آن پیدا کنیم و زمین آماده کشاورزی را تبدیل به محل سکونت نسازیم.

وی ادامه داد: کمی فکر نکردیم که جایگاه شهر را به درستی انتخاب کنیم باغ‌ها، درخت‌ها ناجوانمردانه تخریب شدند و این تأسفی است که جریان آن سالیان دراز به طول خواهد انجامید.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: ما از لحاظ آب در مضیقه هستیم کشور ما از لحاظ بارندگی جزو سرزمین‌های پرآب نیست. کشوری که بارندگی متوسطش بین ۲۳۰ تا ۲۴۰ میلی متر است جزو کشورهای خشک به حساب می‌آید پس باید قدر قطره قطره این مایه حیات را بدانیم و برای قدردانی از آب نیاز به تدبیر و برنامه‌ریزی داریم و نیاز به سرمایه. اما امان از دست این سرمایه که حرف هیچ کس را گوش نمی‌دهد.

وی افزود: سرمایه فقط یک واژه را می‌شناسد و آن هم سود است هر جا سود بیشتر همراه با امنیت و پایداری باشد سرمایه آنجا می‌رود. هر چه بگویید که در کدام بخش به تو نیاز داریم مانند آهوی گریز پایی است که تنها به دنبال سود می‌گردد و اینجا مداخله دولت لازم است.

وی با بیان اینکه شاید در برخی از اوقات بخش خصوصی حاضر نباشد همه سرمایه خود را سرمایه‌گذاری کند، اظهار داشت: اینجا جایی است که باید دولت‌ها و تشکل‌ها دست به دست هم بدهند اینجا جایی است که خیرین باید برای سرمایه مورد نیاز در صحنه‌هایی که سود کمتری دارد به کمک بحثکشاورزی بیاید.

روحانی با بیان اینکه بخش کشاورزی نه تنها غذای کشور را تأمین می‌کند بلکه موجب تأمین امنیت غذایی جامعه است، گفت: هر روز که ما از دسترنج کشاورزان غذایی تهیه می‌کنیم و در کنار سفره می‌نشینیم و الحمداله می‌گوییم در واقع حمد خدایی را به جای می‌آوریم و در دل از کشاورزان سپاسگزاری می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: البته می‌شود که آن سفره از دسترنج دیگر ملت‌ها رنگین شود اما این افتخار نیست اما روح و جان غذایی نمی‌گیرد و افتخاری وجود ندارد.

به گفته وی در سفره ایرانی از محصولات زراعت آمریکای لاتین، شمال آفریقا تا آسیای دور به چشم می‌خورد که این شایسته نیست.

روحانی با بیان اینکه در سالهای گذشته کشور ما در بهترین وضعیت درآمدی ارزی روبرو بود و سالانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد ارزی داشت گفت: پس این پولها کجا سرمایه‌گذاری شد، چطور در این فرصت طلایی ما نتوانستیم بخشهای مختلف و در رأس آن بخش کشاورزی را احیا کنیم.

وی با بیان اینکه بخش کشاورزی هم سرمایه می‌خواهد هم تخصص، اظهار داشت: در همین دوره گذشته بود آبهای زیرزمینی افت کرد زمینها شور و شورتر شد و دریاچه ارومیه زیبا خشک شد. در همین دوره است که زاینده‌رود زیبا به خشک‌ رودی تبدیل می‌شود. نگویم از حال روز هامونش و کارونش.

وی با بیان اینکه باید از طبیعت استفاده کرد اما نباید با آن ستیز کرد گفت: ستیز با طبیعت ستیز با خود است. ما از مرتع باید استفاده کنیم اما پس از استفاده از آن خاک و آب آن را نابود می‌کنیم ابری که از بالای آسمان عبور می‌کند با چشمان تیزبینش در جایی می‌بارد که در آنجا سبزه و درخت و مرتع داشته باشد. اما در سرزمین خشک توقف نمی‌کند. بنابراین باید با طبیعت ستیز نکنیم و از طبیعت منصفانه استفاده کنیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در زمانی که مسئولیت را برعهده گرفتم با آمار و ارقام دهشتناکی مواجه شدم. آمارهای روزهای اولیه نگران‌کننده بود.

وی ادامه داد: در روزهای اول یک بخش می‌گفت ۱۳ میلیون تن گندم تولید می‌کنیم بخش دیگر می گفت ۵/۷ میلیون وارد می‌کنیم و بخش دیگری می‌گفت ما به ۵/۱۰ میلیون تن گندم نیاز داریم. دیدم دانش ریاضی ما کفایت نمی‌کند و ناچار شدیم بیش از ۷ میلیون تن گندم وارد کنیم آن هم در شرایطی که نفت ما تحریم بود و مشکلات اعتبارات داشتیم کشتی ما تحریم بود. بیمه و کشتیرانی ما تحریم بود و از نظر نقل و انتقالات بین‌الملل بانکی با هزار و یک مصیبت روبرو بودیم.

وی افزود: نه تنها مشکل واردات گندم داشتیم بلکه نهاده‌های دیگری هم باید از خارج کشور وارد می‌شد و اگر چنین نمی‌شد هم بخش زراعی و بخش دامی هم باغات و هم شیلات هر کدام با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شدم.

وی افزود: از طرف دیگر دیدیم کشاورزی که برای احیایش و رونق آن از اول به کود نیاز دارد در مضیقه بودیم زیرا برای تأمین کود قدمی برداشته نشده بود.

وی با بیان اینکه در آن زمان تنگ و کوتاه متوجه شدیم که اگر کشاورز بخواهد با قوت قلب به کشاورزی ادامه دهد باید از پاییز قیمت ترسیم شده محصولاتش را بداند، اظهار داشت: دولت در همه این زمینه‌ها توجه جدیش را آغاز کرد. وقتی رفتیم برای تأمین کود مورد نیاز از منابع داخلی استفاده کنیم دیدیم که آنها می‌گویند ۱۳۰۰ میلیارد بدهی گذشته را که میراثدولت قبل است اول پرداخت کنید تا کود را برای شما تأمین کنیم.

به گفته رئیس جمهور در حال حاضر هم برای اعلام قیمت‌های تضمینی اقدام لازم انجام شده است هم برای بدهی کشاورزان اقدامات خوبی انجام شده و هم برای تهیه کود که از منابع داخلی و هم منابع خارجی کارهای خوبی انجام شده است.

حسن روحانی در ادامه سخنان خود در چهارمین کنگره سراسری خانه کشاورز در تشریح اقدامات نظارتی کشاورزی در طول ۷۵ روز گذشته گفت: تصویب و اعلام به موقع محصولات استراتژیک بویژه گندم اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان به بیمه محصولات کشاورزی مازاد بر بیمه مصوب ۱۵۰ میلیارد تومانی علی‌رغم بدهی دو هزار و سیصد میلیارد تومانی بیمه از جمله اقدامات انجام شده دولت در بخش کشاورزی است.

وی ادامه داد: همچنین ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای تأمین کود کشاورزی کشت پاییزه اختصاص یافت و یک خط اعتباری ۵۰۰ میلیون دلاری از طریق بانک مرکزی برای این بخش تأمین شد.

وی افزود: همچنین ۳۰۰ هزار تن کود فسفاته قرار است وارد شود که تاکنون ۸۰ هزار تن آن وارد و توزیع شده و امیدواریم این میزان تا پایان سال کافی باشد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبتهای خود گفت: در بخش کشاورزی بخشی از رسالت بر دوش دولت است این دولت است که می‌تواند با واردات نابجا برای کشاورزی مشکل ایجاد کند و یا با واردات درست و بجا بخش کشاورزی را توسعه دهد. این دولت است که باید اعتبارات لازم ارزی و ریالی را برای حمایت از کشاورزان آماده کند. این دولت است که باید بار بخش تحقیقات، آموزش و تأمین تسهیلات لازم برای ورود ماشین‌آلات کشاورزی مورد نیاز را فراهم کند.

روحانی متذکر شد: باید کشاورزی ما به سمت مکانیزه شدن پیش برود، کشاورزی سنتی قدرت رقابت با دنیا را ندارد. هدف در کشاورزی نباید فقط تأمین نیاز خود باشد بلکه ما باید بازار صادرات کشورهای هدف را فتح کنیم.

وی ادامه داد: اگر که ما بخش بزرگی از نیاز کشور و محصولات کشاورزی را تأمین می‌کنیم، اما هنوز از ۱۰۰% محصولات مورد نیاز تنها ۴۴% تولید داخل است و بقیه وارداتی است.

رئیس جمهور با بیان این مطلب که کشاورزان ما نشان داده‌اند نه تنها در بخش کشاورزی بلکه در صحنه سیاسی نیز آگاهیشان از سایر شهر‌ها و حتی پایتخت پایین‌تر نیست، گفت: کشاورز آگاه و بیدار ما گام بزرگی در انتخابات برداشت و من به شما اعلام می‌کنم دولت همه توان خود را برای احیای کشاورزی کشور به عنوان یک رسالت و وظیفه ملی انجام خواهد داد.

وی خاطر نشان کرد: به همین دلیل بعد از سالیان دراز فردا شورای عالی آب تشکیل خواهد شد و طی هفته آینده نیز پس از ۸ سال شورای عالی محیط زیست با ریاست رئیس‌جمهور تشکیل جلسه می‌دهد.

وی در پایان صحبت‌های خود با بیان اینکه باید مشکلات را قدم به قدم از سر راه برداریم گفت: مشکلات موجود نباید ما را مأیوس و ناامید کند بلکه باید تلاش بیشتری بکنیم انشاءاله کشاورزی پررونقی را به یادگار بگذاریم و دل ملت ایران را خوشحال کنیم.

وی گفت: در برابر همه شما کشاورزان زحمت‌کش که با وجود روزهای سخت با قدرت کار خود را انجام دادید سر تواضع فرود می‌آورم و امیدوارم که آسمان نیز به ما کمک کند و خداوند رحمان باران رحمت خود را بر ما ارزانی داشته و سالی پر رونق در بخش کشاورزی داشته باشیم.

آمار و ارقام آمریکای لاتین دریاچه ارومیه دلار رقابت قلب کشاورزی محصولات کشاورزی مسکن ملت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر