کد خبر: 117350 A

رئیس سازمان امور عشایر در گفتگو با ایلنا:

در حال حاضر ۲۰ درصد گوشت قرمز از دام کوچک و ۵ درصد تولیدات زراعی و باغی کشور را عشایر تولید می‌کنند که در صورتی که علوفه و آب مورد نیازشان تامین شود تولیدشان کاهش نمی‌یابد.

خشکسالی، آبرسانی و مسائل مربوط به تسهیلات‌دهی به عشایر از جمله مشکلات پیش روی عشایر کشور در مسیر تولید بهینه است.

جهانشاه صدیق رئیس سازمان امورعشایر در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص آخرین وضعیت عشایر کشور به خشکسالی‌ها اشاره و اظهار داشت: امسال نیز خشکسالی و کم آبی، نجوشیدن چشمه‌ها و سراب‌ها در مناطق قشلاقی باعثشده آبرسانی به عشایر با تانکر صورت گیرد.

وی افزود: کوچ عشایر ازمناطق ییلاقی به سمت مناطق گرمسیری همچون بوشهر و خوزستان و مناطق گرم‌تر آذربایجان آغاز شده و تا پایان آبان ماه به پایان می‌رسد.

صدیق با بیان اینکه عشایر سالانه ۱۸۰هزارتن گوشت تولید می‌کنند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۲۰ درصد گوشت قرمز از دام کوچک و ۵ درصد تولیدات زراعی و باغی کشور را عشایر تولید می‌کنند که در صورتی که علوفه و آب مورد نیازشان تامین شود تولیدشان کاهش نمی‌یابد.

وی در خصوص تسهیلات‌دهی به عشایر نیز گفت: با توجه به مقررات بانک‌ها و بحثضمانت نامه‌ها با توجه به ساکن نبودن عشایر تسهیلات‌دهی به این قشر به سختی صورت می‌گیرد که صندوق توسعه کشاورزی و تشکل‌ها تاحد امکان سعی می‌کنند تسهیلات لازم را در اختیار عشایر قرار دهند.

عشایر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر