کد خبر: 120129 A

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در گفتگو با ایلنا:

پلاک گذاری ماشینهای کشاورزی توسط پلیس راهور ناجا و با هماهنگی این مرکز از اواخر آبان ماه آغاز می‌شود.

اعتبار ۷۵۰۰ میلیارد ریالی به بخش توسعه مکانیزاسیون کشاورزی مهم‌ترین اقدام در راستای رسیدن به تولید انبوه محصولات کشاورزی در دولت جدید است.

کامبیز عباسی رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به اینکه در گذشته خط اعتباری مشخصی برای توسعه بخش مکانیزاسون کشاورزی نداشته‌ایم، اظهار داشت: طی ۲ ماه گذشته با پیگیری‌های این مرکز و موافقت وزیر کشاورزی دولت جدید خط اعتباری ۷۵۰۰میلیارد ریالی جهت پرداخت تسهیلات به متقاضیان به منظور تجهیز ادوات زیربخش‌های زراعت، دام و طیور، باغبانی و.. اختصاص داده شده است.

وی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد نیازهای ماشینی بخش کشاورزی در حوزه ادوات متکی به تولید داخل است، افزود: برخی ماشین‌های حوزه زراعت برنج، باغبانی و کمباین باید از خارج از کشور وارد شود و در حوزه محصولات عمده و اساسی به خودکفایی رسیده‌ایم.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی با اشاره به اینکه ماشین‌های کشاورزی کشور تنها نیازمند ارتقای کیفیت هستند گفت: مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی با جدیت احصاء و جداسازی صنعت ماشین کشاورزی را از سرجمع بخش صنعت کشور پیگیری می‌کند.

وی با بیان اینکه صنعت ماشین کشاورزی در گذشته مورد توجه قرار نمی‌گرفت، تصریح کرد: ماشین کشاورزی ابزار تولید محصولات کشاورزی است بنابراین برای توسعه کشاورزی ابتدا باید مکانیزاسیون بخش کشاورزی در اولویت و مورد توجه ویژه قرار گیرد.

عباسی با اشاره به اینکه تغییر نگرش به مکانیزاسیون بعنوان ابزار اصلی تولید تکلیف شده ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع مکانیزه شدن بخش کشاورزی وزیر جهاد کشاورزی به طور مستمر در جلسات مرکز حضور یافته و روند کار را پیگیری می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: کشاورزی مکانیزه باعثمدیریت مصرف نهاده‌ها مثل کود و سم، تولید پایدار، کاهش ضایعات، انجام به موقع عملیات کشاورزی و در ‌‌نهایت موجبات تولید اقتصادی و انبوه محصولات کشاورزی را فراهم می‌کند.

عباسی در ادامه با اشاره به رویکرد مرکز مکانیزاسیون کشاورزی گفت: بکارگیری ماشین‌هایی که متناسب با شرایط اقلیمی کشورو در راستای کاهش اثرات خشکسالی و مدیریت منابع آب و خاک کشور ازجمله رویکر‌ها و اهداف مرکز مکانیزاسون کشاورزی است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی همچنین از پلاک گذاری ماشین‌های کشاورزی طی هفته آینده خبر داد و گفت: پلاک گذاری ماشینهای کشاورزی توسط پلیس راهور ناجا و با هماهنگی این مرکز از اواخر آبان ماه آغاز می‌شود.

وی توضیح داد: با انجام پلاک گذاری پس از سال‌ها انتظار تراکتور و کمباین دارای پلاک شهربانی و سند رسمی شده و می‌توانند بعنوان وسایل این صنعت در بانک‌های مختلف پذیرش شوند.

مکانیزه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر