کد خبر: 126361 A

بانک مرکزی اعلام کرد؛

در گروه لبنیات قیمت ماست پاستوریزه معادل ۰.۶ درصد افزایش داشت و بهای سایر اقلام این گروه نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود. قیمت تخم مرغ معادل ۰.۸ درصد و کاشه یافت و شانه‌ای ۸۲۰۰۰ الی ۱۱۰۰۰۰ ریال فروش میرفت.

بانک مرکزی از افزایش بیش از ۵۰ درصدی بهای سبزی و حبوب طی یکسال گذشته خبر داد.

به گزارش ایلنا، بانک مرکزی فهرست گرانی و ارزانی کالاهای اساسی را در هفته منتهی به هشتم آذرماه در تهران منتشر کرد که بر اساس آن در یکسال گذشته نرخ لبنیات ۱۹.۱، تخم‌مرغ ۲۶.۸، برنج ۵۱.۱، حبوب ۵۷.۵، گوشت قرمز ۳۸.۵، مرغ ۳۶.۷، قند و شکر ۲۲.۹، چای ۳۲ و روغن نباتی ۲۲.۲ درصد افزایش یافته است.

به گزارش‌ ایلنا، بانک مرکزی فهرست گرانی و ارزانی کالاهای اساسی مورد نیاز مردم را در هفته منتهی به هشتم آذرماه در تهران منتشر کرد که بر اساس آن طی یک سال گذشته نرخ لبنیات ۱۹.۱ درصد، تخم مرغ ۲۶.۸ درصد، برنج ۵۱.۱ درصد، حبوب ۵۷.۵ درصد، میوه‌های تازه ۲۱.۱ درصد، سبزی‌های تازه ۵۸.۵ درصد، گوشت قرمز ۳۸.۵ درصد، گوشت مرغ ۳۶.۷ درصد، قند و شکر ۲۲.۹ درصد، چای ۳۲ درصد و روغن نباتی ۲۲.۲ درصد افزایش یافته است.
لازم به ذکر است که در هفته مورد بررسی قیمت برخی از گروه‌های کالایی از جمله میوه‌های تازه نسبت به هفته و ماه قبل کاهش یافته است به نحوی که میوه‌های تازه نسبت به هفته قبل ۴.۹ درصد و نسبت به ماه قبل ۲۰ درصد ارزان شده است.
لبنیات و تخم مرغ
در هفته مورد گزارش، در گروه لبنیات قیمت ماست پاستوریزه معادل ۰.۶ درصد افزایش داشت و بهای سایر اقلام این گروه نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود. قیمت تخم مرغ معادل ۰.۸ درصد و کاشه یافت و شانه‌ای ۸۲۰۰۰ الی ۱۱۰۰۰۰ ریال فروش میرفت.
برنج و حبوب
در این هفته در گروه برنج، ‌بهای برنج داخله درجه یک معادل ۰.۱ درصد افزایش ولی قیمت برنج داخله درجه دو ۱.۲ درصد کاهش داشت. در گروه حبوب، بهای تمام اقلام این گروه نسبت به هفته قبل ثابت بود.
میوه‌ها و سبزی‌های تازه
در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهردرای پرتغال درجه دو، خربزه و هندوانه عرضه کمی داشت ولی سایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در سطح پایینی قرار داشتند، ‌به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره‌بار عرضه می‌گردید. میوه‌فروشی‌های سطح شهر اقلام مرغوب میوه و سبزی تازه را عرضه می‌نمودند که در گروه میوه‌های تازه قیمت سیب قرمز و سیب زرد تخم لبنان به ترتیب معائل ۴.۴درصد و ۳.۷ درصد وانگور ۳.۹ درصد افزایش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین ۰.۴درصد تا ۱۳.۴درصد کاهش یافت. در گروه سبزی‌های تازه قیمت سیب زمینی بدون تغییر وبد. بهای گوجه فرنگی معادل۵.۴ درصد، ‌لوبیا سبز ۲.۹ درصد و سبزی های برگی ۱.۱ ردصد افزایش ولی قیمت سایر اقلام این گروه بین ۲.۳ درصد تا ۵.۱ درصد کاهش داشت.
گوشت قرمز وگوشت مرغ
در هفته مورد گزارش بهای گوشت گوسفند ثابت بود. قیمت گوشت تازه گاو و گوساله معادل ۰.۲درصد و گوشت مرغ ۵.۱ درصد افزایش یافت.
قند، شکر، ‌چای و روغن نباتی
در این هفته بهای قند، شکر و انواع روغن نبایت بدون تغییر بود و قیمت چای خارجی معادل ۰.۲درصد کاهش داشت.

بانک مرکزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر