کد خبر: 129146 A

مصباحی مقدم:

زمانی که قیمت بنزین در ترکیه هشت هزار تومان و در داخل کشور هفتصد تومان است قاچاق بنزین و گازوئیل شیرین و باصرفه می شود و به همین دلیل است که آمارهای شرکت مصرف انرژی در کشور بالا رفته است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی‌گفت: چالش اصلی بودجه ۹۳ هدفمند کردن یارانه هاست

به گزارش خبرنگار ایلنا، غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در سی‌امین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران که به بررسی لایحه بودجه سال ۹۳ مربوط بود، اظهارداشت: بودجه پیشنهادی دولت برای سال آینده ۷۸۳ هزار میلیارد تومان است که دو سوم آن بودجه شرکت‌های دولتی است و سهم بودجه عمومی ۲۱۸ هزار میلیارد تومان است که ترکیبی از دو منبع درآمدی یعنی ۱۹۵ هزار میلیارد تومان درآمد عمومی و ۲۳۸۰۰ میلیارد تومان درآمد اختصاصی دستگاه‌ها است.

وی با بیان اینکه بودجه ۹۳ انبساطی است افزود: اگر بخواهیم اعداد و ارقام بودجه ۹۳ را با هم مقایسه کنیم باید بودجه عمومی را مبنا قرار دهیم لذا نسبت به عملکرد و پیش‌بینی عملکرد بودجه عمومی سال جاری تا پایان سال در حالت خوشبینانه ۱۴۰ هزار میلیارد تومان خواهد شد و نسبت به ۲۱۸ هزار میلیارد تومان روشن است که لایحه بودجه سال ۹۳ انبساطی است.

مصباحی مقدم خاطر نشان کرد: ۳۷ هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی در نظر گرفته شده و بقیه مربوط به بودجه جاری است، اما باید توجه داشته باشیم که همواره بودجه عمرانی تحقق پیدا نکرده است و از ۳۵ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی سال جاری تاکنون ۶ هزار میلیارد تومان تحق پیدا کرده و تا پایان سال در بهترین حالت ۱۰ هزار میلیارد تومان خواهد شد. باید از درآمدهای نفتی برای عمران کشور و ساخت و سازها استفاده می شد اما آنچه تحقق یافت افزایش هزینه های جاری بود.

۶۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی در سال‌های گذشته کجا صرف شده است؟

وی ادامه داد: در سال‌های قبل دولت با ارائه متمم بودجه در واقع بودجه بخش تملک دارایی‌ها را جابجا و سهم آن را در بودجه جاری دیده است. از همین‌جا پس ۶۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی در این سال‌ها کجا صرف شده است؟

وی تصریح کرد: چالش اصلی بودجه سال ۹۳ هدفمند کردن یارانه‌ها است و دولت برای ادامه وضع موجود یعنی پرداخت ماهانه ۴۵۵۰۰ میلیارد تومان یارانه نقدی به مصرف‌کنندگان، ۳۸ هزار میلیارد تومان در بودجه پیش‌بینی کرده است و سود ۸ هزار میلیارد تومان یارانه نان و حامل‌های انرژی دیده شده است و همچنین ۱۸ هزار میلیارد تومان یارانه کالاهای اساسی، دارو و بخش کشاورزی دیده شده است لذا آنچه دیده نشده است ادامه اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها است و اینکه دولت گفته است در لایحه جداگانه‌ای بحثقانون هدفمند کردن یارانه‌ها را مطرح می‌کند، این است که فاز دوم در سال ۹۳ اجرا نمی‌شود.

قاچاق حامل‌های انرژی به شدت افزایش یافته است

مصباحی مقدم ادامه داد: طی ۳ سال گذشته فقط یک بار اصلاح قیمت‌ها صورت گرفته است و این در حالی است که قیمت حامل‌های انرژی با توجه به افزایش قیمت ارز به نقطه صفر قیمت‌گذاری در فوب خلیج فارس بازگشته و این به معنای آن است که قاچاق حامل‌های انرژی به شدت افزایش یافته است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: زمانی که قیمت بنزین در ترکیه هشت هزار تومان و در داخل کشور هفتصد تومان است قاچاق بنزین و گازوئیل شیرین و باصرفه می شود و به همین دلیل است که آمارهای شرکت مصرف انرژی در کشور بالا رفته است.

قانون هدفمند کردن یارانه‌ها مثل ساختمانی است که زیر برف مانده است

وی افزود: اگر وضعیتی که وجود دارد استمرار پیدا کند، قانون هدفمند کردن یارانه‌ها مثل ساختمانی است که زیر برف مانده است و برف آن را نابود کرده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: اگر دولت لایحه بودجه جداگانه‌ای برای هدفمندی ارایه کند معنا و مفهوم آن این است که احتمال تحقق فاز دوم در سال ۹۳ امکان‌پذیر نیست لذا با این شرایط قیمت‌ها راهنمای غلطی به تولید کنندگان و سرمایه گذاران می‌دهد و شاید شدت افزایش مصرف انرژی در کشور خواهیم بود.

مصباحی مقدم گفت: از دولت می‌خواهیم قبل از تشکیل تلفیق پیشنهادات خود را برای اجرای فاز دوم و یا اصلاح قانون هدفمند کردن یارانه‌ها ارائه کند.

وی افزود: اینکه قانون هدفمند کردن یارانه‌ها بخواهد در لایحه جداگانه‌ای ارائه شود خلاف اصل ۵۳ قانون اساسی است چرا که بودجه باید وحدت داشته باشد.

عدم اجرای فاز دو نیز مسئله‌ساز است

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها بر روی شاخص‌های کلان اقتصادی یعنی تورم، اشتغال، رشد اقتصادی، سرمایه‌گذاری و بهره‌وری تاثیر مستقیم می‌گذارد و عدم اجرای فاز دو نیز مسئله‌ساز است به نحوی که گاهی احتیاط خلاف احتیاط است چرا که باعثمی‌شود حکم متزلزل شود.

مصباحی مقدم گفت: در مجلس طرحی آماده شده است در خصوص اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها به نحوی که انگیزه مردم برای اجرای این قانون افزایش پیدا کند و همچنین قیمت‌ حامل‌های انرژی در بخش مصرف خانگی افزایش پیدا کند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه خاطر نشان کرد: سهم صندوق توسعه ملی از فروش نفت در سال ۹۳،۲۹ درصد است و ۲ درصد بازپرداخت بدهی دولت درخصوص پررداخت عیدانه از محل صندوق نیز است.

وی افزود: بودجه‌ای را که دولت برای طرح‌های نیمه‌تمام تزریق می‌کند باید با این شرط باشد که تا سال ۹۳ این طرح‌ها به اتمام برسد، چرا که نمی‌شود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان را به طرح‌های نیمه تمام تزریق کرد.

مخالف انتشار ایران چک هستم

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خاتمه افزود: دولت انتشار ایران‌چک‌ها را در دستور کار خود قرار داده است ولی من مخالف این هستم و معتقدم بجای انتشار ایران‌چک باید پول درشت منتشر شود.

بودجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر