کد خبر: 135974 A

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد:

برای اجرای سند توسعه تعاون نیازمند هماهنگی و برنامه‌ریزی میان بخشی در ۱۰ دستگاه دولتی و هماهنگی با بخش خصوصی هستیم.

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز در کنفرانس مدیریت برنامه ریزی و توسعه تعاونی‌ها گفت: تلاش ما تسهیل و حمایت از فعالیت‌های تعاونی بدون کوچک‌ترین مداخله‌گری بخش دولتی است.

وی گفت: نبود ذهنیت منسجم از تعاونی و تفکرات نادرست از جمله مشکلات در راه توسعه این بخش است.
دکتر ربیعی با بیان اینکه برخی تعاونی را پدیده تحمیلی در اقتصاد تلقی می‌کنند، افزود: وزارت تعاون به جای مداخله در بخش تعاونی، با سیاستگزاری لازم، حمایت و تسهیل را جایگزین خواهد کرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بخش تعاونی‌ از نظر اقتصادی، تاثیر عمده‌ای در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت و تجارت کشور‌ها دارد.
دکتر ربیعی گفت: نیاز به مقررات شفاف در بخش تعاونی و ارتباط بخش خصوصی و بخش تعاونی موجب ارائه لایحه جدید دولت به مجلس شد.
وزیر تعاون افزود: بخش دولتی باید با اصلاح ساختار، سیاستگزاری مناسبی برای توسعه بخش تعاون داشته باشد و بخش تعاون نیز با اصلاح ساختار توانایی جذب این فرصت‌ها را فراهم آورد.
وی افزود: برای اجرای سند توسعه تعاون نیازمند هماهنگی و برنامه ریزی میان بخشی در ۱۰ دستگاه دولتی و هماهنگی با بخش خصوصی هستیم.

دکتر ربیعی با اشاره به اینکه برخی جذب سرمایه را مشکل بخش تعاون می‌دانند، گفت: تنها پول مشکلات را حل نمی‌کند و باید مدیریت و ساختار را نیز اصلاح کرد.

وزیر تعاون با انتقاد از اینکه فقط حدود ۴۳ درصداز تعاونی‌های ثبت شده در کشور فعالند، افزود: باید رسانه‌ها در تعریف صحیح از تعاونی، مزیت‌های اقتصادی و اجتماعی آن اطلاع رسانی و در این زمینه فرهنگ سازی کنند.

دکتر ربیعی گفت: باید مزیت‌های تعاونی از کتاب‌های دبستان تا ایجاد رشته‌های دانشگاهی مرتبط در جامعه توسعه یابد.

وزیر تعاون با اشاره به اینکه به تعاون بیشتری در بخش تعاون نیازمندیم، افزود: با توجه به کارکرد اجتماعی تعاونی‌ها و مشارکت گسترده و بیشتر مردم در بخش اقتصاد، فاصله طبقاتی کاهش می‌یابد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین گفت: ۱۰۰ میلیون شغل در تعاونی‌های جهان ایجاد شده است.

دکتر ربیعی افزود: هم اکنون بیش از ۹۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان عضو تعاونی‌ها هستند و روز به روزبه تعداد اعضاء، تعداد شرکتهای تعاونی و نقش و حضور آن‌ها در اقتصاد ملی کشور‌ها افزوده می‌شود. ۳۰ محصول کشاورزی در آمریکا را بخش تعاونی به فروش می‌رساند و در کره جنوبی نیز دو میلیون کشاورز عضو تعاونی‌ها شده‌اند.

دکتر ربیعی افزود: ۷۲ درصد تولید شیر و ۷۹ درصد تولید دام در کشور اسلوونی در بخش تعاون است و در کشور برزیل نیز ۴۰ درصد سهم بخش کشاورزی از تولید ناخالص ملی از فعالیت تعاونی هاست.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اقدامات انجام شده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای گسترش تعاونی‌ها اشاره کرد و گفت: تهیه و تدوین لایحه اصلاح قانون بخش تعاونی و پیگیری اجرای سند توسعه بخش تعاون، توانمندسازی تعاونی‌ها از طریق آموزش، پیاده‌سازی سیستم‌های مدیریت کیفیت و استقرار چرخه بهره‌وری، استاندارسازی و عارضه‌یابی، اعطای کمک‌های فنی اعتباری به اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها، کمک به واگذاری بنادر به تعاونیهای صیادی در راستای کاهش تصدی‌گری دولت، تشکیل اتحادیه‌های مرکزی نظارت و هماهنگی جهت واگذاری امور نظارتی و حسابرسی به اتحادیه‌های سراسری در راستای کاهش تصدی‌گری دولت، تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان برای استفاده از ظرفیت نخبگان و فرهیختگان کشور، تشکیل شرکتهای تعاونی سهامی عام و اقدامات لازم برای ورود تعاونی‌ها به بازار سرمایه(بورس و فرا بورس) کمک به توانمندسازی اتاقهای تعاون در راستای اجرای سیاستهای توسعه بخش تعاون و نیز گسترش و تقویت صندوق ضمانت توسعه سرمایه‌گذاری بخش تعاون از جمله اقدامات انجام شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای گسترش بخش تعاون است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های بخش تعاون افزود: ارزش‌هایی که در بخش تعاون، برآن بنا شده است به اقتصاد مردم محور، ترویج کننده رشد اقتصادی عادلانه و عدالت اجتماعی نزدیک هستند و بخش تعاون به طور فزاینده نقش مهمی در ایجاد توازن میان بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و همچنین در کمک به پیشگیری و کاهش فقر ایفا می‌کند.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به تغییراتی که در شیوه اداره و مالکیت در تعاونی‌ها در سطح دنیا ایجاد شده است، اتحادیه‌ها و اتاق‌های تعاون باید ضمن ورود به تمامی عرصه‌های اقتصادی، امکان رقابت با سایر تشکل‌های اقتصادی را هم داشته باشند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر