کد خبر: 136289 A

براساس این تصمیم در بودجه سال آینده، ۶۰ میلیارد تومان برای خرید تضمینی برگ سبز چای و ۴۰ میلیارد تومان برای بهسازی باغات چای در نظر گرفته شده است.

رئیس اتحادیه چایکاران گفت: این گونه که از شواهد برمی‌آید دولت عزم خود را برای بازگرداندن چایکاری به روزهای اوج جمع کرده است و امید آن داریم با این اوصاف به وضعیت دهه هفتاد برگردیم.

ایرج هوسمی رئیس اتحادیه چایکاران در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با بیان این مطلب که چایکاران خواستار افزایش بهای خرید تضمینی برگ سبز چای هستند اظهار داشت: درحال حاضر بهای خرید تضمینی هر کیلو برگ سبز درجه یک از سوی دولت ۱۲۰۰ تومان و برگ سبز درجه دو ۶۵۰ تومان تعیین شده که این مبالغ برای چایکاران صرفه اقتصادی ندارد و کفاف خرج چایکاران را نمی دهد. به همین جهت چایکاران خواهان افزایش قیمت برگ سبز درجه یک به۳ هزار تومان و برگ سبز درجه دو به ۲ هزار تومان هستند.

وی این خواسته را منطقی و محکمه پسند دانست و افزود: تا پیش از این در صورت فروختن ۴ کیلو برگ سبز می توانستیم کارمزد یک روز کارگر خود را بپردازیم این در حالیست که اکنون با حقوق روزانه ۵۰ هزار تومان کارگر چند صد کیلو برگ سبز برای تأمین هزینه یک روز کاری باید فروخته شود؟

هوسمی تصریح کرد: در این چند سال همانگونه که شاهد بوده ایم قیمت همه اقلام به طور فزاینده ای افزایش داشته است همچنین شاهد تورم سرسام آوری بودیم. در صورتی که چای از این افزایش قیمت هیچ سودی نصیبش نشد و تنها تعطیلی بسیاری از باغات چای سوغات تورم برای چایکاران بود.

رئیس اتحادیه چایکاران در خصوص پرداخت طلب ده میلیارد تومانی چایکاران از سوی دولت گفت: طبق گفته مدیرکل سازمان چای قول پرداخت بدهی تا پایان ماه جاری از سوی دولت داده شده است که امید آن می رود این بار از بدهی ها بدقولی نسیبمان نشود.

هوسمی با اشاره به اختصاص صد میلیارد تومانی بودجه سال ۹۳ به چای افزود: براساس نگرانی هایی که در دولت تدبیر و امید برای چایکاران احساس شد تصمیم به پایان دادن روزهای اسفناک چایکاران گرفته شد که براساس این تصمیم در بودجه سال آینده، ۶۰ میلیارد تومان برای خرید تضمینی برگ سبز چای و ۴۰ میلیارد تومان برای بهسازی باغات چای در نظر گرفته شده است.

وی توجه دولت را به چای و چایکاری خوشایند دانست و ادامه داد: این گونه که از شواهد برمی‌آید دولت عزم خود را برای بازگرداندن چایکاری به روزهای اوج جمع کرده است و امید آن داریم با این اوصاف به وضعیت دهه هفتاد برگردیم.

مطالبات چایکاران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر