کد خبر: 136606 A

باید فضا و عرصه را برای حضور و مشارکت مردم باز کنیم و با در اختیار داشتن برنامه دقیق، مطالعات کافی و بهره‌گیری از تجارب و امکانات سایر کشور‌ها موانع و مشکلات احتمالی پیش رو را از میان برداریم.

در نشست شورای سیاست گذاری توسعه در بخش شیلات؛ وزیر جهادکشاورزی بر توسعه پرورش ماهی در قفس تاکید کرد

به گزارش ایلنا، محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی در نشست شورای سیاست گذاری توسعه دربخش شیلات که در محل این وزارتخانه برگزار شد گفت: موضوع پرورش ماهی در قفس از جمله پتانسیل‌های موجود در سواحل کشورمحسوب می‌شود که طی سالیان گذشته علی‌رغم تلاش‌ها و اقدامات تحقیقاتی و عملیاتی صورت گرفته به توفیق نرسیده است.

وی افزود: در ۱۲ سال قبل تولید ماهی در قفس در کشور نروژ ۵۰۰ هزارتن در سال بود که این میزان هم اکنون به ۲ میلیون تن رسیده که بیش از ۲ برابر ظرفیت تولید و صید ماهیان کشور را شامل می‌شود.

حجتی گفت: باید فضا و عرصه را برای حضور و مشارکت مردم باز کنیم و با در اختیار داشتن برنامه دقیق، مطالعات کافی و بهره‌گیری از تجارب و امکانات سایر کشور‌ها موانع و مشکلات احتمالی پیش رو را از میان برداریم.

وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: شیوع بیماری میگو این صنعت را تا مرحله نابودی و زیاندهی پیش برد ولی خوشبختانه با تلاش‌های صورت گرفته بیماری‌مهار و در عین حال گونه‌های جدیدو مقاوم وارد کشور شده است.

حجتی یادآور شد: مسائل بهداشتی و دامپزشکی در حوزه تولید و پرورش میگو باید به دقت رعایت شوند و مزارع پرورش میگو از محیط قرنطینه‌ای پاک و همنوا برخوردار باشند.

همچنین دراین نشست معاون وزیر ورییس سازمان شیلات ایران گفت: با اجرای برنامه‌ای ۴ ساله از سال ۹۳ میزان بهره‌برداری از ذخایر فانوس ماهیان تا پایان سال چهارم آن به ۱۴۰ هزار تن افزایش خواهد یافت.

صالحی افزود: بااجرای ۴ ساله طرح افزایش بهره‌برداری از منابع فانوس ماهیان اهدافی چون صید از ذخایر دریایی و بهره‌برداری از ذخایر کمتر برداشت شده فرصت‌های جدیدی برای سرمایه گذاری و اشتغال و همچنین کاهش وابستگی کشور به واردات پودر ماهی موردنیاز در صنایع دامپروری کشور محقق خواهدشد.

وی گفت: صید فانوس ماهیان به شیوه صنعتی از سال ۸۷ با صید سالانه ۵۱۰۰ تن آغاز شد که این رقم در سال ۹۰ به ۱۴ هزار و ۷۵۰ تن رسید.

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: باتامین اعتبار موردنیاز طرح افزایش میزان صید فانوس ماهیان ارزش اقتصادی صید این گونه از ۴۹۰ میلیارد ریال در سال ۹۳ به بیش از ۳۱۰۰ میلیارد ریال در پایان سال ۹۶ خواهد رسید.

وی گفت: اجرای این طرح در سال ۹۳ حدود ۱۶۵۰ میلیارد ریال و در سال ۹۶ سال پایانی اجرا ۲۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

صالحی گفت: در صورت تامین اعتبارات موردنیاز از سال آینده به تدریج شناورهای صیادی به ناوگان صید این گونه ماهیان اضافه خواهد شد به نحوی که تا پایان سال ۹۶ تعداد این ناوگان صید صنعتی به ۶۳ فروند خواهد رسید

کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر