کد خبر: 136620 A

دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به قیمت پایه دلار محاسبه شده در فرمول شورای رقابت گفت: مگر در فرمول شورای رقابت قیمت دلار بر اساس قیمت آزاد محاسبه شده است که با پایین آمدن قیمت آن در بازار قیمت خودرو کاهش یابد.

احمد نعمت‌بخش در گفتگو با ایلنا، با بیان اینکه نرخ دلاری که شورای رقابت برای قیمت خودرو در نظر گرفته‌ " ‌۲۴۵۰ تومان " است، اظهار داشت: در صورتی که خودرو‌سازان از دلار آزاد(۳ هزار تومان) استفاده می‌کنند ولی شورای رقابت به اشتباه در فرمول خود از نرخ " ۲۴۵۰ تومان " استفاده کرده است.

وی افزود: در حالی که قیمت دلار در فرمول شورای رقابت ۲۴۵۰ تومان در نظر گرفته شده بود ولی هیچ ارز مبادله ای به خودروسازان و قطعه سازان پرداخت نشد و قیمت گزاری ناصحیح باعثضرر و زیان تولید کنندگان گردید.

نعمت بخش به سیاست دولت دهم مبنی بر تعیین بهای کالا زیر قیمت تمام شده اشاره کرد و گفت: از این رو قیمت پایه شورای رقابت در راستای این نگرش و مربوط به فروردین ۹۱ و حدود ۱۴ درصد زیر قیمت تمام شده است.

دبیر انجمن خودرو‌سازان اظهار داشت: اگر نرخ دلار آزاد " ۲۴۵۰ تومان " و قیمت پایه تصحیح شود تنها موجب خروج خودروسازان از حیطه زیان‌دهی خواهد شد و نباید این توقع را ایجاد کرد که با وضعیت موجود قیمت خودرو کاهش خواهد یافت.

وی ادامه داد: بنابراین امکان کاهش قیمت وجود ندارد چرا که بهای تمام اقلام تشکیل دهنده خودرو سه تا چهار برابر افزایش یافته است.

نعمت بخش درپایان گفت: خودرو‌سازان سال گذشته حدود ۴ هزار میلیارد تومان متضرر شدند، وامسال نیز بیش از هزار میلیارد تومان ضرر کرده اند و مشخص نیست چه کسی پاسخگوی ضرروزیان خودروسازان و سهامداران خواهد بود.

ارز مبادله ای خودرو خودروسازان دلار دولت دهم رقابت قطعه سازان قیمت خودرو شورای سیاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر