کد خبر: 138616 A

برنح ندا و شیرودی ازجمله برنج‌های ارقام پرمحصول کیفی در کشور هستند که نه تنها از لحاظ کیفی دارای کیفیت یکسان هستند بلکه از لحاظ قیمتی هم مناسب و قابل رقابت با برنج هندی است.

دلیل مدیر اجرایی طرح توزیع سبد کالایی برای جایگزینی برنج هندی به جای ایرانی در سبد کالایی غیر واقعی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بهمن حاج‌علی مدیر اجرایی طرح توزیع سبد کالایی بالا بودن قیمت بالای برنج کیفی ایرانی و تفاوت در کیفیت برنج ایرانی پر محصول را از دلایل خارج شدن این برنج و جایگزینی آن با برنج هندی اعلام کرده است و گفته است تکیفیت تمام برنج‌های هندی که در سبد کالایی قرار می‌گیرد یکسان است.

این گفته در حالی مطرح می‌شود که جمیل علیزاده شایق رییس انجمن برنج‌کاران به خبرنگار ایلنا گفته: برنح ندا و شیرودی ازجمله برنج‌های ارقام پرمحصول کیفی در کشور هستند که نه تنها از لحاظ کیفی دارای کیفیت یکسان هستند بلکه از لحاظ قیمتی هم مناسب و قابل رقابت با برنج هندی است.

وی تصریح کرد: قیمت برنج شیرودی که دارای کیفیت مناسبی است حدود ۴۵۰۰ تا پنج هزار تومان است و با توجه به اینکه قرار است تنها ۵ کیلو برنج در هر سبد کالایی قرار گیرد رقمی حدود ۲۵ هزار تومان به برنج اختصاص خواهد داشت که رقم ناچیزی در بودجه دولت است.

با توجه به اینکه قیمت برنج هندی موجود در بازار بین ۳۵۰۰ تا چهار هزارتومان است تفاوت قیمت بین برنج هندی و ایرانی حدود هزار تا هزار و پانصد تومان است. اما سئوالی که مطرح می‌شود این است که آیا دولت برای ۵هزار تا هفت هزار و پانصد تومان مشکل دارد؟

شایق با بیان این مطلب که دلیل این تصمیم انتقال برنج‌ها از انبار به سبد کالایی است افزود: در ده ماهه اول سال یک میلیون و پانصدهزار تن برنج‌های وارداتی از کشور هند وارد کشور شد در صورتی‌ که نیاز کشور تنها ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تن بود.

وی قیمت برنج‌های هندی در بازار را نسبت به قیمت واردات این محصول بالا دانست و ادامه داد: حداکثر قیمت برنج‌های هندی که وارد می‌شوند در هر تن ۵۰۰ دلار در تن است که این میزان تفاوت قیمت نشان از سرازیر شدن سودهای گزاف به جیب واردکنندگان است و با جا انداختن خود در سبدکالایی این سود دلچسب‌تر هم می‌شود.

رییس انجمن برنج‌کاران در پایان گفت: اگر شایعه‌های اخیر در خصوص آلوده بودن برنج هندی را هم آلوده بگیریم قرار دادن این کالا با این پیش زمینه در ذهن موجب دل‌چرکینی مردم می‌شود و ممکن است مردم برنج به دست در پی فروش این کالا در مغازه‌ها و یا تعویض با برنج مرغوب باشند.

اختلاف 5 هزار تومانی دلیل انتخاب برنج هندی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر