کد خبر: 138719 A

کاهش تولید پسته به دلیل سم‌های چینی نامرغوب؛

باغداران برای سربه‌سر کردن دخل و خرج خود با مشکل روبرو هستند و حتی کار به جایی رسیده که به فکر سوزاندن درختان پسته خود برای تولید زغال کیلویی ده هزار تومان افتاده‌اند.

جلیل مظهری رییس اتحادیه تعاونی‌های باغ‌های پسته کرمان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص وضعیت تولید پسته کشوراظهار داشت: زمین‌های ما به دلیل کود نامرغوب مریض شده‌اند همچنین سم‌های چینی نامرغوبی که با قیمت بالا وارد می‌شوند به دلیل پایین آوردن بازده درختان دشمن اصلی درختان پسته به حساب می‌آیند.

وی با بیان این مطلب که تولید سال به سال سیر نزولی دارد اظهار داشت: زمانی تولید کشور بالای ۲۰۰ هزار تن بوده در سال گذشته به ۱۴۰ هزار تن رسید و امسال هم که با تولید زیر هزارتن کم‌ترین سال خود را تجربه کرده است.

مظهری با اشاره به مشکل باغداران برای تامین هزینه‌های جاری گفت: باغداران برای سربه‌سر کردن دخل و خرج خود با مشکل روبرو هستند و حتی کار به جایی رسیده که به فکر سوزاندن درختان پسته خود برای تولید زغال کیلویی ده هزار تومان افتاده‌اند.

رییس اتحادیه تعاونی‌های باغ‌های پسته کرمان با عنوان اینکه هم اکنون در برخی از فروشگاهها شاهد عرضه پسته‌ امریکایی هستیم گفت: از طریق مرزهای مبادلاتی این نوع پسته وارد کشور شده است که در مقایسه با پسته‌های داخلی از کیفیت و طعم نامناسبی برخورداراند بنابراین باید توجه داشت که در صورت بی‌توجهی به این موضوع نتیجه‌ای جز از بین رفتن بازار پسته کشور عاید نخواهد شد.

وی با اشاره به دادن وام‌های چند هزار میلیارد تومانی به صادرکنندگان پسته اذعان داشت: در نیمه دوم دی ماه امسال این موضوع مطرح شد که ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به صادرکنندگان پسته داده شد اما پیگیری‌هابرای دانستن این که وام مذکور به چه صادرکننده‌ای داده شده که ما پسته خود را به او بفروشیم به جایی نرسید.

وی تصریح کرد: گمان می‌رود این وام در جاهای دیگری نظیر مسکن و فولاد که سود خوبی دارند سرمایه‌گزاری شده است و چیزی از این وام نصیب پسته نشده است.

به گزارش ایلنا، بررسی‌ها از وضعیت پسته کشور نشان می‌دهد امسال تولید پسته با کاهش چشمگیری مواجه بوده است. بنابراین با نزدیک شدن به ایام پایانی سال و افزایش تقاضای خرید گرانی مجدد پسته در سالجاری دور از انتظار نخواهد بود. از سوی دیگر اقدام تحریمی مردم در سال گذشته در خصوص آجیل و پسته که به جهت گرانی ناشی از افزایش نرخ ارز رخ داد نشان می‌دهد تولیدکنندگان و فروشندگان این محصول انحصاری باید قبل از هر گونه افزایش قیمتی به احتمال مورد غضب قرار گرفتن از سوی مردم در عید امسال باشند.

پسته امریکای هم به بازار کشور راه یافت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر