کد خبر: 149894 A

عضو هیئت‌رئیسه اتاق بازرگانی ایران؛

تقویت بخش خصوصی تنها در قانون اصل ۴۴ مورد تاکید قرار گرفته است و امروز می‌بینیم تنها ۱۵ درصد از فعالیت‌های اقتصادی به بخش خصوصی منتقل شده است.

عضو هیئت‌رئیسه اتاق بازرگانی ایران از تصویب آئین نامه جدید تشکل ها در اتاق بازرگانی ایران خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محسن جلال‌پور، عضو هیئت‌رئیسه اتاق بازرگانی ایران در یک نشست خبری اظهار داشت: بخش خصوصی قبل و پس از انقلاب نتوانسته است شکل و اندازه خودش را پیدا کند و قوی مستحکم نشده و تشکل‌های بخش خصوصی هم آنچنان پا نگرفته و توسعه نیافتند.

وی افزود: از دهه های ۳۰ و ۴۰ به بعد با داشتن منابع سرشار نفت هیچ کس به وجود بخش خصوصی توانمند نیازی حس نمی‌کرد و منابع همیشه در اختیار دولت‌ها بود و اقتصاد کشور دولتی اداره می‌شد به گونه‌ای که ۸۰ درصد از فعالیت‌ها اقصادی را دولت در اختیار داشت.

جلالی پور ادامه داد: تقویت بخش خصوصی تنها در قانون اصل ۴۴ مورد تاکید قرار گرفته است و امروز می‌بینیم تنها ۱۵ درصد از فعالیت های اقتصادی به بخش خصوصی منتقل شده است.

عضو هیئت‌رئیسه اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه دربرنامه پنجم توسعه سعی زیادی شد تا تشکل‌های بخش خصوصی تقویت شوند افزود: هم اکنون در سایر کشورها نظارت بر فعالیت‌های اقتصادی نیز به دست بخش خصوصی سپرده شده است.

وی گفت: توان حرکتی تشکل‌ها بیش از بنگاه‌ها است، لذا اتاق ایران باید به سمتی حرکت کند که عضو حقیقی نداشته باشد بلکه تشکل‌ها اعضای اصلی اتاق باشند نه اینکه بنگاه‌داران و بنگاه‌ها اعضای اصلی اتاق را تشکیل دهند.

جلال‌پور گفت: در گذشته ثبت تشکل‌ها در نیروی انتظامی، وزارت کار و وزارت کشور انجام شده و نظام مند نبوده است و با تصویب آئین نامه جدید تشکل‌ها در اتاق بازرگانی ایران کلیه تشکل‌ها در سراسر کشور ساماندهی خواهند شد.

وی افزود: در صورت نیاز مطمئنا از ظرفیت‌های اتاق بازرگانی ایران برای حمایت از تشکل‌ها استفاده خواهد شد.

این عضو هیئت‌رئیسه اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: برنامه‌هایی نیز در خصوص تغییر قوانین اتاق بازرگانی خواهیم داشت مانند تغییر در قانون بهره وری و طرح انتزاع که نیازمند تغییر است.

تشکل‌ها با تصویب آئین نامه جدید در اتاق ساماندهی خواهند شد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر