کد خبر: 150030 A

نعمت زاده خبر داد؛

ایران امکان پل ارتباطی شرق و غرب به جنوب است و با همکاری چین می‌توان مجددا جاده ابریشم را احیا کرد وموجب ارتباط تجاری با کشورهای دیگر شد.

وزیر صنعت معدن وتجارت گفت: طی دوسال گذشته رقمی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار قرارداد پیمانکاری بین ایران و چین منعقد شده است

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت صبح امروز در نشست همکاری‌ها مشترک اقتصادی و سرمایه گذاری ایران و چین با بیان اینکه تفاهمات در حوزه‌های مختلف صنعت، معدن، انرژی و کشتیرانی با چین منعقد شده اظهار داشت: دو کشور ایران وچین از پایه گذاران تمدن بشری هستند و از شباهت‌های وسیعی برخوردارند.

وی گفت: هر چند امروز مناسبات تجاری این دو کشور و روابط اقتصادی میان ما به رقم خوبی رسیده اماهنوز با پتانسیل و ظرفیت‌های دوکشور فاصله زیادی دارد.

وی گفت: تاکنون همکاری‌های علمی و فنی برای ایجاد شرکتهای تولیدی وصدور خدمات فنی و مهندسی و ارتباطات فرهنگی و به ویژه جذب سرمایه گذاری‌ها به امضا رسیده است.

نعمت زاده با اشاره به حضور ۱۰۰ نفره هیات تجاری چین در این همایش افزود: این حضور نشانه بهبود روابط اقتصادی و چشم انداز خوب بین دو کشور است.

وی افزود: جذابیت ایران برای سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف فرصت مناسبی را برای تحکیم روابط بوجود آورده.

نعمت زاده بااشاره به انعقاد قراردادهای پیمانکاری طی دو سال گذشته گفت: رقمی به ارزش ۲۰میلیارد دلار طی این مدت قرداد پیمانکاری منعقد شده که حدود نصف آن به مراحل گشایش اعتبار رسید و بقیه در انتظار تامین سرمایه هستند.

وی افزود: اجرای طرحهای فولادی و آلومینیوم از جمله این طرحها است که مقدمات آن انجام شده وگشایش آن صورت گرفته و سایر طرحها در انتظار تامین مالی است.

وی گفت: دربخش سرمایه گذاری مستقیم نیز همکاری‌ها ادامه دارد و از موقعیت ممتاز ایران در منطقه برای تولید محصولات صادراتی بهره گیری خواهد شد. ایران دارای ۷ منطقه آزاد تجاری و ۱۶ منطقه ویژه اقتصادی است که باداشتن زیرساخت‌های اقتصادی فرصت‌های مناسبی ر ا در اختیار سرمایه گذاران قرار می‌دهد

وی درخاتمه گفت: ایران امکان پل ارتباطی شرق و غرب به جنوب است و با همکاری چین می توان مجددا جاده ابریشم را احیا کرد وموجب ارتباط تجاری با کشورهای دیگر شد.

انعقاد ۲۰ میلیارد دلار قرار داد پیمانکاری بین ایران و چین در ۲ سال گذشته
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر