کد خبر: 150210 A

عضو هیات مدیره انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی؛

هنوز آمار دقیقی از میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی امسال در دست نداریم اما در سال ۹۰ میزان صادرات این بخش ۴ میلیارد و ۲۰۰ هزار دلار و در سال ۹۱ این میزان به حدود ۲ میلیارد دلار کاسته شده است.

عضو هیات مدیره انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی گفت: تنها بازار عراق نباید ما را اغوا کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سیامک دولتشاهی در یک نشست خبری پیش از ظهر امروزاظهار داشت: بدلیل گسترش تحریم ها بخشی از کشورهای هدف صادرات فنی و مهندسی را از دست دادیم این در حالی است که باید در سایر کشورها نیز مانند عراق فعال باشیم.

دبیر کل انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی افزود: میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی ما حدود ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بوده اما نباید بازار عراق ما را اغوا کند بلکه باید میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور را در سایر کشورهای هدف تقویت کنیم.

دولتشاهی با اشاره به سه بند از سیاست های اقتصاد مقاومتی که مرتبط با توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی است گفت: بندهای دهم، دوازدهم و بیست و یکم نقشه راه صادرات را مشخص می کند و با توجه به بند دهم ابلاغیه رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی حمایت همه جانبه و هدفمند از صادرات باید در دستور کار قرار گیرد به نحوی که صادرات کالاها و خدمات باارزش افزوده بالا در اولویت حمایت های دولت باشد.

وی با بیان اینکه امسال با کاهش صادرات خدمات فنی و مهندسی روبرو بودیم گفت: هنوز آمار دقیقی از میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی امسال در دست نداریم اما در سال ۹۰ میزان صادرات این بخش ۴ میلیارد و ۲۰۰ هزار دلار و در سال ۹۱ این میزان به حدود ۲ میلیارد دلار کاسته شد.

دولتشاهی خاطر نشان کرد: بجز مشکل تحریم‌های خارجی، خود تحریمی از عوامل دیگری بود که باغثکاهش صادرات خدمات فنی و مهندسی شد.

به گفته دولتشاهی، در بند دوازدهم این ابلاغیه توسعه پیوندهای راهبردی و گسترش همکاری و مشارکت با کشورهای منطقه مورد تاکید واقع شده که بر این اساس صادرات خدمات فنی و مهندسی می‌تواند این پیوندهای راهبردی را گسترش دهد

عضو هیات مدیره انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی گفت: برای صادرات خدمات فنی و مهندسی بازار هدف به هفت منطقه تقسیم شده که در آن برای عراق و افغانستان به صورت مجزا هدف گذاری شده و به خصوص برای بازار عراق برنامه ویژه‌ای نیز تدارک دیده شده است.

دولتشاهی افزود: پنج بازار دیگر برای صادرات خدمات فنی و مهندسی، آسیای مرکزی، قفقاز، آفریقا، آمریکای لاتین و سایر کشورهای همسایه است که اعضای انجمن نیز به تناسب نوع فعالیت برای حضور در این بازارها تقسیم بندی شده‌اند.

وی در خاتمه گفت: ممکن است در آمارهای ارائه شده میزان صادرات خدمات فنی ومهندسی تناقض‌هایی باشد که با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت و جمع آوری کلیه آمارها این ارقام یک دست خواهد شد.

تنها بازار عراق نباید ما را اغوا کند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر