کد خبر: 162062 A

هرگونه جابه‌جایی، حذف و یا اضافه شدن اقلام مذکور در گروه‌های اول و دوم با پیشنهاد کارگروه تنظیم بازار و تصویب ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها انجام می‌شود.

دولت در بخشنامه‌‌ای کالاهای اساسی و حساس را به دو گروه تقسیم‌ کرد که ۱۷ کالای اولویت یک مشمول قیمت‌گذاری توسط کارگروه تنظیم بازار و ۲۶ کالای اولویت دو مشمول رصد و پایش مستمر بازار شدند. هرگونه حذف و یا اضافه شدن اقلام مذکور با تصویب ستاد هدفمندسازی انجام می‌شود.

به گزارش ایلنا، نگرانی‌ها از تغییر قمیت‌ها در آستانه اجرای فاز دو قانون هدفمندی یارانه‌ها، دولت را بر آن داشته است که مجموعه تدابیر را برای کنترل و پایش قیمت ها صورت دهد، بر این اساس بعد از تثبیت قیمت ۸ گروه کالایی، این بار دولت مصوب کرده است ۱۷ کالای اولویت یک را مشمول قیمت‌گذاری توسط کارگروه تنظیم بازار و ۲۶ کالای اولویت دو مشمول رصد و پایش مستمر بازار کند.

بعد از تغییرات قیمتی که در بازار به بهانه اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها رخ داده است، دولت علاوه بر اینکه قیمت ۸ گروه کالایی را تثبیت کرد، این بار تصمیم گرفت تا کالاهای اساسی، حساس و ضروری موردنیاز مردم را به دو اولویت تقسیم کند که اولویت اول را مشمول قیمت‌گذاری و اولویت دوم را مشمول رصد و پایش مستمر قرار دهد.

در بخشنامه جدید دولت آمده است: به استناد اصل صد و سی و هشت قانون اساسی، فهرست کالاهای اساسی و حساس مشمول طرح تنظیم بازار به دو گروه تقسیم و مسئولیت تصمیم‌گیری در این زمینه به کارگروه کنترل بازار محول شد.

کالاهای اولویت اول شامل گوشت قرمز، گندم، آرد، نان، برنج، روغن نباتی، شکر، کره، جو، ذرت، کنجاله سویا، گوشت مرغ، شیر خشک صنعتی، شیر خام، کود اوره، ‌کود فسفات و پتاس از کالاهای موضوع ماده ۴ قانون تعزیرات حکومتی، مصوب سال ۱۳۶۷ محسوب می‌شوند و کالاهای اولویت یک کالاهایی هستند که مجموعه اقدامات تنظیم بازار شامل نحوه تعیین قیمت، ‌ تامین اعم از تولید داخلی و وارداتی، تعیین تعرفه، موجودی، قیمت توزیع، نظارت و بازرسی بر آنها و سایر عوامل موثر بر ثبات بازار در مورد آنها عمل می‌شود.

بر اساس این گزارش، هرگونه تصمیم‌گیری در خصوص اقدامات تنظیم بازار این اقلام اولویت اول و همچنین اجرای طرح‌های ذخیره‌سازی توسط کارگروه تنظیم بازار موضوع تصمیم نامه ۱۹ بهمن ماه سال گذشته نمایندگان ویژه رئیس‌جمهور انجام می‌شود.

کالاهای اولویت دوم شامل پنیر، ماست، تخم مرغ، واکسن دامی، کاغذ چاپ و مطبوعات، روغن موتور، LAB، دوده، لاستیک، پلی‌اتیلن، شمش فولادی، انواع ورق، میلگرد، تیرآهن، مس کاتد، شمش آلمینیوم، سرب، سیمان خاکستری، کاشی، شیشه جام، خودرو سبک، تراکتور و کمباین، پخچال و فریزر، ماشین لباس شویی و تلویزیون می‌شود.

بر اساس تبصره‌ای که در این نامه وجود دارد، تصمیم‌گیری در مورد بند دوم شامل کالاهای اولویت دوم مشمول رصد، پایش مداوم روند تأمین و توزیع موجودی و قیمت بازار و در صورت ضرورت مطابق قوانین و مقررات مربوط اقدام می‌‌شود.

همچنین بر اساس این مصوبه، هرگونه جابه‌جایی، حذف و یا اضافه شدن اقلام مذکور در گروه‌های اول و دوم با پیشنهاد کارگروه تنظیم بازار و تصویب ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها انجام می‌شود.

فاز دوم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر