کد خبر: 167467 A

رییس سازمان امور عشایر کشور اعلام کرد:

عشایر کشور حدود ۷۵۰ هکتار اراضی زراعی و باغی را در سطح کشور در اختیار دارند که ۵ درصد از محصولات کشاورزی کشور را تولید می‌کنند.

رییس سازمان امور عشایر کشور گفت: عشایر سالانه بیش از ۵.۶ میلیون تن در بخش دام و کشاورزی تولید دارند.

به گزارش ایلنا، کرم‌علی قندالی در نشست خبری خاطرنشان کرد: طبق آخرین سرشماری در سال۸۷، جمعیت عشایر کشور به یک میلیون و ۲۰۰هزار نفر می‌رسد.

وی با بابیان اینکه در چند دهه اخیر جمعیت عشایر تغییر مطلقی نداشته است، تصریح کرد: عشایر در قالب ۲۴هزار خانوار در سطح کشور پراکنده‌اند که ۹۹درصد این جمعیت را ایل بختیاری تشکیل می‌دهد.

قندالی با اشاره به نقش عشایر در اقتصاد کشور خاطر نشان کرد: عشایر ۲۸درصد دام سبک و ۴درصد دام سنگین کشور را در قالب حدود ۲۴ میلیون واحد دام دراختیار دارند که ۲۰درصد گوشت قرمز کشور را تولید می‌کنند.

وی اظهار کرد: عشایر کشور حدود ۷۵۰ هکتار اراضی زراعی و باغی را در سطح کشور در اختیار دارند که ۵ درصد از محصولات کشاورزی کشور را تولید می‌کنند.

به گفته وی، عشایر سالانه بیش از ۵.۶ میلیون تن در بخش دام و کشاورزی تولید دارند و ۳۵درصد از صنایع دستی کل کشور متعلق به عشایر است.

قندالی با بیان اینکه ۳۸ درصد از مراتع کشور در اختیار عشایر است افزود: بالای ۳۲ میلیون هکتار مرتع در اختیار جمعیت عشایر در سراسر کشور است.

وی خاطر نشان کرد: باتوجه به اینکه ۹۹ درصد از جمعیت عشایر بختیاری و بیشتر از چهارمحال و بختیاری هستند بنابراین باید این استان را دریافت چراکه از استان‌های شاخص کشور است.

قندالی با اشاره به تمایل مردم به شناخت فضای زندگی ساده و سالم عشایر افزود: بهتر است شرایطی فراهم شود تا مردم ملموس‌تر با سبک و سیاق زندگی و نحوه کار عشایر آشنا شوند سبک زندگی که متاسفانه در جامعه شهری وجود ندارد.

اقتصاد کشور جامعه چهارمحال و بختیاری سبک زندگی شاخص صنایع دستی کشاورزی گوشت قرمز محصولات کشاورزی عشایر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر