کد خبر: 175048 A

معاون وزیر امور خارجه و هیات تجاری کرواسی در سازمان توسعه تجارت؛

معاون وزیر امور خارجه و هیات تجاری کرواسی که به منظور گسترش روابط اقتصادی و تجاری با کشورمان به ایران سفر کرده‌اند امروز سه­ شنبه با حضور در سازمان توسعه تجارت با ولی‌اله افخمی دیدار و رایزنی کردند.

معاون وزیر امور خارجه و هیات تجاری کرواسی که به منظور گسترش روابط اقتصادی و تجاری با کشورمان به ایران سفر کرده‌اند امروز سه­ شنبه با حضور در سازمان توسعه تجارت با ولی‌اله افخمی دیدار و رایزنی کردند.

به گزارش ایلنا، در این جلسه افخمی، رییس‌کل سازمان توسعه تجارت، سفر یوشکو کلیسوویچ و نمایندگان شرکت‌های تجاری کرواسی به ایران را در شناخت توانمندی‌های تولیدی ایران موثر خواند و آن را سرآغازی در گسترش مناسبات دوجانبه نامید.

رییس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران با اظهار امیدواری از تاثیر مثبت مذاکرات ایران و ۱ + ۵ در بهبود روابط اقتصادی و سیاسی با سایر کشورهای جهان افزود: زمینه‌های ارتباطی گسترده‌ای بین ایران و کرواسی وجود دارد و با اقدامات جدید دولت یازدهم امیدواریم روابط با کرواسی بیش از پیش توسعه یابد.

وی همکاری دو کشور در عرصه نمایشگاه‌های بین‌المللی را به عنوان راه‌حلی در افزایش تبادل اطلاعات و توسعه همکاری‌ها خواند و گفت: اگر بخواهیم روابط تجاری دوجانبه را افزایش دهیم باید دو کشور در برگزاری نمایشگاه با یکدیگر همکاری کنند زیرا نمایشگاه‌ها عرصه ارائه قابلیت‌های کالایی و خدماتی است.

افخمی در ادامه افزود: ایران دارای تاریخی پربار، فرهنگی غنی و جاذبه‌های گردشگری بالایی است که می‌تواند زمینه‌ای برای گسترش صنعت گردشگری بین دو کشور باشد.

وی با ابراز خرسندی از پیوستن کرواسی به اتحادیه اروپا، لزوم تجدید موافقت‌نامه‌های جامع همکاری بین دو کشور در شرایط جدید را مطرح کرد و گفت: حجم مبادلات تجاری دوجانبه در سال‌های گذشته کم بوده است و برای بسط این مناسبات، ایران از فعالیت‌های تجاری شرکت‌های کرواتی استقبال می‌کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص کمیسیون‌های دو جانبه گفت: برگزاری مرتب اجلاس‌های کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور راه‌های همکاری دو جانبه را گسترش می‌دهد.

سفر به ایران با هدف احیای روابط مطلوب گذشته و ایجاد راه‌های جدید همکاری

معاون وزیر امور خارجه کرواسی از علاقه و توانمندی کشورش در گسترش تعاملات تجاری با ایران خبر داد و افزود: هدف از سفر به ایران، احیای روابط مطلوب گذشته و ایجاد راه‌های جدید همکاری است.

کلیسوویچ با اشاره به مرجعیت وزارت‌خارجه کشور متبوعش در فعالیت‌های تجاری افزود: حضور نمایندگان اتاق بازرگانی کرواسی و زاگرب و امضای تفاهم‌نامه با اتاق بازرگانی البرز نشانه خوبی برای بسط همکاری‌ بین دو کشور است.

معاون وزیر امور خارجه کرواسی با بیان گستردگی بسترهای تعاملات بین دو کشور گفت: کرواسی به دنبال انعقاد قراردادهای اقتصادی با ایران است و دولت این کشور نیز از فعالیت شرکت‌های ایرانی حمایت‌های لازم را به انجام می‌رساند.

وی پتانسیل بالای ایران در گردشگری را ستود و افزود: ایران با توجه به جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی‌اش کانون جذب توریست است و یقینا مردم کرواسی نیز علاقه‌مند به سفر به ایران هستند.

وی صنعت گردشگری در کشور متبوعش را حائز اهمیت خواند و گفت: کرواسی همه ساله میزبان توریست‌های بسیاری از خاورمیانه است، امیدواریم بعد از این سفر شاهد حضور گردشگران ایرانی نیز باشیم.

در این نشست هیات تجاری کرواسی بر توسعه همکاری‌های تجاری دوجانبه در بخش‌های سیستم‌های میکرو کنترل و هشدار شرایط خاص، اکتشاف نفت و گاز، خدمات مهندسی اطلاعات IT، طراحی و ساخت پروژه‌های نیروگاهی، تجهیزات انتقال نیرو و جریان مستقیم، صنایع کشتی‌سازی، طراحی محافظ‌های کاتدی، تولید غذای کودک، تجهیزات ریلی و پزشکی و بهداشتی تاکید کردند.

اتحادیه اروپا ایران تجارت دولت کشتی کشورهای جهان معاون وزیر صنعت معدن و تجارت نفت و گاز وزیر امور خارجه کرواسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر