کد خبر: 178443 A

اکبر ترکان:

ترکان گفت: هیچ رانت اطلاعاتی درباره اعلام منطقه آزادشدن آبادان و خرمشهر رخ نداده است. فقط من و جناب رئیس‌جمهور تا قبل از اعلام عمومی از منطقه آزادشدن آبادان و خرمشهر خبر داشتیم.

رئیس شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه باید مناطق آزاد به سمتی بروند که مردم در جایی مانند ارس و اروند ویلا بخرند نه آن که اقدام به خرید ویلا در آنتالیا کنند گفت: هر زمان که درآمدهای نفتی کشور بالا رفت واردات نیز افزایش یافت.

به گزارش ایلنا، اکبر ترکان در برنامه ثریا که از شبکه یک سیما با موضوع دلیل سفر مردم به مناطق آزاد چیست پخش شد گفت: کشور ما تولید محور نیست و واردات محور است و هر زمان که درآمدهای نفتی افزایش یافت واردات نیز رشد داشته است.

وی افزود: درآمد نفتی ما در حال حاضر یک سوم توان واقعی کشور است و بنده نگران هستم درآمد نفت کشور دوباره افزایش یافته و مجددا این درآمد صرف واردات کالاهای خارجی شود.

وی با اشاره به واردات بیش از دو میلیون تن شکر و نابود شدن کارخانه‌های قند و شکر داخلی تاکید کرد: واردات محور بودن کشور از سال ۵۱ تاکنون بر کشور حاکم بوده است.

وی ادامه داد: افزایش درآمدهای نفتی را در سال ۵۶ به عینه دیدیم که اقتصاد متلاشی شد و یکی از عوامل کمک کننده برای انقلاب ایران همین افزایش درآمدهای نفتی بود.

ترکان اضافه کرد: در دولت خاتمی حساب ذخیره ارزی تشکیل شد تا درآمدهای نفتی به این حساب واریز شود تا به تولید کمک کند اما متاسفانه اینطور نشد و ارز را به شکل غیر واقعی ارزان نگه داشتند که این خود مشکلاتی برای تولید ایجاد کرد.

ترکان گفت: در سال‌های گذشته درآمد نفتی به جای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها صرف مصارف جاری کشور شد و هر زمان درآمد نفتی کشور بالا رفته واردات کشور هم افزایش یافته است.

وی درباره ویلاسازی مردم در مناطق آزاد صحبت کرد و گفت: باید مناطق آزاد به سمتی بروند که مردم در جایی مانند ارس و اروند ویلا بخرند نه آن که اقدام به خرید ویلا در آنتالیا کنند کسانی که خانه دومی در جایی مانند مازندران می خرند به این علت نیست که منتظر گران شدن آن بمانند بلکه خرید این ویلاها برای پر کردن اوقات فراغتشان است.

وی با اشاره به اینکه یکی از کارکردهای مناطق آزاد گردشگری است تصریح کرد: حاضر نیستم از این ظرفیتها چشم بپوشم باید به این ظرفیت ها بیشتر پرداخته شود.

رئیس شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همچنین درباره این که انتقادات به دولت نهم و دهم به۹ علت جابجایی مدیران نیز وجود داشت و اکنون در منطقه ای مانند قشم با تغییر مداوم مدیریت ها روبرو هستیم، گفت: تغییر مدیرعامل منطقه آزاد قشم دخالتی در تغییر سیاستها ندارد.

رئیس شورای هماهنگی مناطق آزاد همچنین در پاسخ به این که در روستاهای قشم محرومیتها بسیار زیاد است و جایی مانند درگهان مردم از فاضلاب رنج می برند گفت: قبول دارم زمینهایی در ساحل درگهان برای ایجاد پاساژ در نظر گرفته شده بود، این باعثشده تا فاضلاب در زیر زمین دفن شود و به مرور رطوبت آن به دیوار خانه ها بزند.

وی اضافه کرد: باید تمام مسیر شکافته شود نباید زمین را متراکم می کردند بدون این که زهکش فرار را برای آن فراهم کنند. من به اهالی جزیره درگهان قول می دهم تا یک ماه آینده اصلاح این مشکل آغاز شود ولی نمی دانم این کار تا چند ماه دیگر تمام خواهد شد.

دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با اشاره به اینکه به دنبال توسعه گردشگری حلال در منطقه آزاد کیش هستیم گفت: مناطق آزاد باید براساس مزیتشان فعالیت کنند.

وی در بخشی از سخان خود اظهارداشت: بخشی از ظرفیت مناطق آزاد به صادرات مجدد اختصاص یافته است و تا الان نقش مناطق آزاد در ایجاد عدالت در مناطق محروم مناسب نبوده است. در کیش ساخت خانه‌های کارگری ارزان قیمت به منظور کاهش هزینه‌های تولید در دست اجرا است.

ترکان گفت: هیچ رانت اطلاعاتی درباره اعلام منطقه آزادشدن آبادان و خرمشهر رخ نداده است. فقط من و جناب رئیس‌جمهور تا قبل از اعلام عمومی از منطقه آزادشدن آبادان و خرمشهر خبر داشتیم.

مشاور رئیس جمهور افزود: آقای روحانی بانک‌ها را مکلف کرده بانک‌ها دارایی‌های خود را بفروشند و مورد دیگر اینکه بانک‌ها حق ندارند به شرکت‌های زیر مجموعه خود تسهیلات بدهند.

در این برنامه روح الله ایزدخواه کارشناس توسعه منطقه ای به صورت تلفنی در پاسخ به صحبت های ترکان گفت: مناطق آزاد و ویژه یکی از ورشکسته ترین طرحهای نظام سرمایه داری مصرف زده ای است که در ۲۰ سال اخیر در دنیا حاکم شده بود.

وی گفت: حتی در مستندهایی که از جزایر و مناطق آزاد در این برنامه پخش شده نشان می دهد که نظر مردم و مسئولین منطقه بسیار با هم متفاوت است و مردم از این که منطقه ای ویژه و آزاد شناخته شده است چندان راضی نیستند.

وی گفت: ایران عقب مانده نیست، ایران از لحاظ منابع مادی، انسانی و ثروتهای ملی جزو کشورهای برتر دنیا است.

وی افزود: در اسناد توسعه جهانی می گویند ۶۰ درصد زیرساختها نرم است آن هم به علت حاکمیت سرمایه داری تجاری پس ما به سمت تقلید از ظواهر غرب رفته ایم و مناطق آزاد و ویژه نماد بارز آن هستند.

ایزدخواه گفت: اول بنگاه تولیدی بزنید و اگر مشکل سخت افزاری داشت آن وقت مناطق آزاد تشکیل دهید.

وی گفت: برخی گفته اند ایران را دوبی برگ کنیم و می خواهیم ایران و همه آن را به منطقه آزاد تبدیل کنیم این که شما می گویید در مناطق آزاد مردم ویلا بخرند یعنی پیاده کردن نظام ارباب رعیتی. برای کارهای اقتصادی مردم برنامه ای نداشته ایم و فقط می خواهید زمین ها را بخرند.

ترکان در پاسخ به ایزدخواه گفت: من نمی دانم در تریبون مجلس چه کسی گفته ایران را به دوبی تبدیل کنیم. کاش پول زیرساختها را صرف ساخت بندر و راه آهن می کردیم. ما نفت فروختیم و به جای آن سیب، خربزه و لباس وارد کردیم.

شرکت کنندگان در نظرسنجی برنامه ثریا در پاسخ به این سوال که مردم بیشتر با چه هدفی به مناطق آزاد سفر می کنند؟ به ترتیب به گزینه‌های خرید جنس ارزان، تفریح و گردشگری و تولید و اشتغال رای دادند.

پول حساب ذخیره ارزی دولت دولت نهم راه آهن رئیس جمهور زمین گردشگری آبادان خرمشهر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر