کد خبر: 181505 A

ایلنا گزارش می‌دهد؛

معمولا در ماه رمضان میزان تقاضا برای خرید ماست و دوغ کم می‌شود و میزان خرید شیر، پنیر، خامه و کره افزایش پیدا می کند.

مردم انتظار دارند در ماه رمضان بیش از گذشته بر بازار، کیفیت و قیمت کالاها نظارت شود زیرا ماه رمضان که شروع می شود، تب افزایش قیمت هم به دنبالش می آید. برخی از کسبه با شروع ماه رمضان اقدام به افزایش قیمت کالاهای خود می‌کنند بر این اساس ضرورت کنترل و بازرسی سازمان بازرسی و اداره‌کل تعزیرات بر بازار و نحوه عرضه مایحتاج مردم حس می شود.

در این بین امسال نیز مطابق سالهای گذشته جامعه صنفی کشور در کنار دولت اقدام به عرضه کالاها در نمایشگاه‌های طرح ضیافت کرده اند و به گفته مسئولان ذخایر کالایی و موجودی انبارها هم اکنون مناسب است و هیچ گونه کمبودی در کالاها احساس نمی‌شود.

به گفته رییس اتاق اصناف ایران، نظارت کافی نیز بر بازار صورت خواهد گرفت تا متخلفان قدرت مانور در بازار از افزایش تقاضای مردم در ماه مبارک رمضان نداشته باشند.

دولت نیز در کنار اصناف ۳۰ هزار تن برنج، ۱۰۰ هزار تن شکر برای مصرف خانوار و صنف و صنعت، ۳۰ هزار تن گوشت مرغ و ۱۰ هزار تن گوشت قرمز را عرضه می کند، ضمن اینکه انجمن صنایع روغن نباتی و صنایع لبنی نیز روغن و محصولات لبنی را با ۱۵ تا ۲۰ درصد تخفیف عرضه خواهند کرد.

جا به جایی میزان تقاضا در ماه رمضان

رضا باکری، دبیر انجمن تولیدکنندگان صنایع لبنی کشور می گوید: در ماه رمضان هیچ کاهشی در تولید صنایع لبنی صورت نمی گیرد اما در میزان تقاضای مردم تغییراتی رخ می دهد.

به گفته باکری، معمولا در ماه رمضان موضوع جا به جایی کالا صورت می گیرد و میزان تقاضا برای خرید ماست و دوغ کم می شود و میزان خرید شیر، پنیر، خامه و کره افزایش پیدا می کند.

باکری می گوید: بدلیل اینکه ماست و دوغ موجب تشنگی در طول روز می شود در افطار و سحر چندان استفاده ای ندارد اما در این ایام به وفور از شیر در پخت فرنی و شیر برنج استفاده می شود.

کاهش مصرف میوه و افزایش مصرف سبزی در ماه رمضان

همچنین عضو هیات مدیره اتحادیه بارفروشان تهران معتقد است، درایام ماه مبارک رمضان میزان مصرف میوه و تقاضا برای آن کاسته می شود و از طرف دیگر میزان مصرف سبزی خوردن و سبزی آش افزایش پیدا می کند.

حاج علی امامی، با اشاره به نرخ انواع سبزی در میدان تره بار می گوید: سبزی خوردن هر کیلو گرم ۸۰۰ تومان و سبزی آش نیز با همین قیمت به فروش می رسد این در حالی است که نرخ سبزی در سطح شهر از هزار تا ۱۴۰۰ تومان متغیر است و کنترلی در این حوزه وجود ندارد.

به گفته وی در ماه رمضان میزان تقاضا برای خرید سبزی آش و سوپ به شدت افزایش می یابد.

گفتنی است، در بازار امسال قیمت مصوب برای هر کیلو آش شله قلمکار ۷۵۰۰تومان، آش رشته ۷۰۰۰تومان و هر پرس انواع آش به قیمت ۵۰۰۰تومان در ماه مبارک رمضان تعیین شده است.

ذخایر مرغ کشور ذخایر مطمئنی است

محمد یوسفی رئیس هیئت مدیره انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی کشور می گوید: درسنوات قبل با نزدیک شدن به ماه رمضان قیمت مرغ افزایش پیدا می کرد اما امسال به دلیل عرضه مرغ بیش از تقاضا و وجود ذخایر کافی چنین اتفاقی نمی‌افتد. بنابراین با روند تولید مرغ گوشتی برخلاف سال‌های قبل قیمت این محصول درماه مبارک رمضان که تقاضا بیشتر می‌شود، افزایش نمی‌یابد.

به گفته یوسفی، ذخایر مرغ کشور ذخایر مطمئنی است و در صورت کوچکترین تغییر قیمتی دولت به راحتی می‌تواند بازار را کنترل کند و مشکلی در این زمینه ندارد.

واحدهای زیر زمینی پخت زولبیا و بامیه شناسایی می شوند

در این میان بهره مند، رییس اتحادیه قنادان تهران، درباره نرخ زولبیا و بامیه می گوید: بر اساس مصوبه اتحادیه، قیمت هر کیلو زولبیا و بامیه درجه یک در تهران و سایر کلان‌شهرهای کشور ۸۵۰۰ تومان و درجه دو، ۸ هزار تومان تعیین شده است.

به گفته وی بدلیل اینکه ماه رمضان مقارن با تابستان است و هوا گرم شده امکان کاهش خرید این شیرینی وجود دارد.

بهره مند می گوید: در ایام ماه رمضان واحد هایی که فعالیت اصلی شان پخت شیرینی نیست هم اقدام به فروش این شیرینی می کنند و نظارت کافی بر فروش این شیرینی ها در واحد های صنفی فاقد جواز وجود ندارد و مردم در صورت برخورد با واحد های متخلف و یا گران فروشی با شماره تلفن های ۶۶۹۴۴۴۹۹ و ۶۶۹۴۴۱۱ تماس بگیرند.

به گفته وی واحد های زیرمینی پخت زولبیا و بامیه که تولیداتشان فاقد کیفیت و استانداردهای لازم است در حال شناسایی هستند و از ادامه فعالیت آنها جلوگیری خواهد شد.

موجودی خرما در انبارها کافی است

حسین مهاجران، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه هم می گوید: خرما به اندازه نیاز بازار در سردخانه ها انبار شده است و قیمت آن نسبت به سال گذشته هیچ نوع تغییری نداشته است و هر کیلو گرم خرما با نرخ ۷هزار تومان تا ۷۵۰۰ تومان عرضه می شود.

قیمت حبوبات افزایشی نداشته است

همچنین محمد آقا طاهر، رییس اتحادیه بنکداران تهران می گوید نرخ حبوبات چندان تغییری نداشته است.

به گفته وی هر کیلو گرم برنج ایرانی ۶۵۰۰ تومان، برنج خارجی ۴ هزار تومان، چای ایرانی ۱۶ هزار تومان و چای خارجی ۲۹ هزار تومان در بازار به فروش می رسد.

همچنین هر کیلو عدس ۵۲۰۰ تومان، هر کیلو لوبیا چیتی ۱۱ هزار تومان، لوبیا سفید ۱۰ هزار تومان و لوبیا چشم بلبلی ۷ هزار تومان، قند و شکر هم به ترتیب ۲۷۰۰ و ۲۵۰۰ تومان عرضه می شود.

همچنین قیمت کالاهای اساسی و اقلام خوراکی مورد نیاز‌ماه مبارک رمضان مانند خرما و انواع کنسرو و کمپوت متاثر از برپایی نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا و عرضه این محصولات با تخفیف‌های ویژه تثبیت شده است.

خبرنگار: ندا جعفری

رمضان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر