کد خبر: 187690 A

مهدی تقوی در گفت و گو با ایلنا؛

دولت باید شرایط فعالیت بخش خصوصی و توانمندی این بخش را فراهم کند و سپس از این عرصه خارج شود.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: دولت باید شرایط فعالیت بخش خصوصی و توانمندی این بخش را فراهم کند و سپس از این عرصه خارج شود. یعنی دولت فضایی را ایجاد کند که بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های تولیدی و صنعتی راغب شود.

مهدی تقوی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در خصوص عقب ماندگی در روستای‌های کشور گفت: اگر قرار است علت عقب‌ماندگی روستا‌ها را بررسی کنیم یکی از مهم‌ترین دلایل عدم ورود دولت به آن بخش‌ها بوده است. بنابراین هر جایی که دولت ورود پیدا کرده است و زیرساخت‌های لازم مانند پل، جاده و موارد دیگر را ایجاد کرده است به دنبال آن بخش خصوصی نیز در‌ ان مناطق ورود کرده و فعالیت خود را آغاز می‌کند. بنابراین با توجه به این مهم باید توجه داشته باشیم که در صورت عدم حضور دولت و ایجاد زیر ساخت‌های لازم بخش خصوصی حاضر به سرمایه‌گذاری در روستا‌های کشور نیست.
وی ادامه داد: بنابراین اگر اقتصاد ایران بدون وجود دولت می‌توانست توسعه پیدا کند روستا‌ها هم اکنون باید توسعه‌یافته بود و بار دیگر باید به این نکته اشاره کرد که تجربه تاریخی عقب‌ماندگی روستا‌ها نشان می‌دهد عدم سرمایه‌گذاری دولت‌ها در این مناطق باعثبروز این مشکلات شده است.
بنا به گفته این کار‌شناس اقتصادی هر جایی که دولت ورود پیدا نمی‌کند اوضاع اقتصادی کشور آشفته است و برای مثل می‌توان به مجموعه مشکلات شهری اشاره کرد بطوری که بسیاری از این مشکلات به دلیل عملکردهای نادرست شهرداری‌هاست. شهرداری‌هایی که بودجه‌های کلانی را دریافت می‌کنند و کاری از پیش نمی‌برند بنابراین نمی‌توان تمام نارسایی‌ها و مشکلات را هم تنها به دولت ربط داد.
تقوی اظهار داشت: برخی معتقد هستند شرایط ایده‌ال این است که به طور کلی دولت‌ها در امور اقتصادی مداخله نکنند و به‌‌ همان فعالیت‌های اجتماعی خود اکتفا کنند چون دولت‌ها همواره منافع عده خاصی را تامین می‌کنند و از طرفی مداخله دولت‌ها در امور مختلف تاثیر نسبی در قیمت‌ها می‌‌گذارد و در کارکرد بازار اختلال ایجاد می‌‌کند که تمام این ایرادات هم پذیرفته و درست است. اما من معتقدم دولت نباید جایگزین بخش خصوصی شود. دولت باید شرایط فعالیت بخش خصوصی و توانمندی این بخش را فراهم کند و سپس از این عرصه خارج شود. یعنی دولت فضایی را ایجاد کند که بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های تولیدی و صنعتی راغب شود.

اقتصاد ایران بخش خصوصی بودجه جاده دولت سرمایه گذاری شهرداری مشکلات مهدی تقوی روستا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر