کد خبر: 335063 A

رئیس اتاق اصناف ایران:

رئیس اتاق اصناف ایران در دومین جلسه کمیسیون تولید و توزیع ساماندهی مد و لباس کشور و نخستین جلسه کمیته اصناف پنجمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر گفت: به هیچ وجه نباید جشنواره مد و لباس فجر به فروشگاه مُد تبدیل شود.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، علی فاضلی افزود: مدیریت در جشنواره مد و لباس فجر باید به گونه ای باشد که تمایل و ترغیب مردم برای خرید اجناس و تولیدات داخلی افزایش پیدا کند.

وی در ادامه نحوه مدیریت جشنواره مد و لباس فجر را به گونه کاسب کارانه بسیار غلط دانست و افزود: بدون شک جشنواره مد و لباسی که به محلی برای فروش تبدیل شود، با شکست مواجه خواهد شد و در چنین شرایطی اهداف جشنواره به انحراف کشیده می شود.

وی در ادامه شرکت کنندگان پنجمین جشنواره مد و لباس فجر را از فروش اجناس خود در جشنواره برحذر داشت و گفت: در برگزاری جشنواره مد و لباس فجر نباید نگرش های سطحی و مقطعی حاکم باشد.

دبیر پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر:

نگاه انتفاعی به جشنواره مد و لباس نداریم

در این جلسه منصور حسینی دبیر پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر با تاکید بر این نکته که هیچ گونه نگاه انتفاعی به پنجمین جشنواره مد و لباس فجر وجود ندارد، تصریح کرد: هدف گذاری ما این است که در این جشنواره بین طراحان و تولیدکنندگان داخلی هم افزایی ایجاد کنیم.

وی با اشاره به وجود ۱۲ هزار طراح ایرانی در کشور گفت: متاسفانه تولیدکنندگان ما ارتباط چندانی با طراحان ایرانی ندارند و برگزاری چنین جشنواره ای می تواند حلقه اتصالی بین تولیدکنندگان و طراحان ایرانی باشد.

حسینی خاطر نشان کرد: در دوره های گذشته تنها صنف پوشاک در جشنواره مد و لباس فجر حضور داشت اما در پنجمین جشنواره مد و لباس فجر که برای اولین بار مدیریت این جشنواره هم به دست بنیاد فرهنگی اصناف ایران سپرده شده است، ۲۲ اتحادیه حضور دارند.

وی اضافه کرد: حضور ۲۲ اتحادیه در پنجمین جشنواره مد و لباس فجر فرصت مغتنمی است تا مجموعه توانمندی های اصناف در حوزه مد و لباس کشور در معرض بازدید و قضاوت عموم قرار بگیرد.

دبیر پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر همچنین به نمایش آخرین آثار طراحان برتر ایرانی در حوزه مُد و لباس کشور با محوریت هویت اسلامی_ ایرانی اشاره کرد.

وی ضمن انتقاد از بی مهری به توان و کارکرد طراحان ایرانی افزود: در حوزه طراحی مد و لباس نیروهای توانمند بسیاری در کشور وجود دارد که اگرچه آثار این طراحان در کشور نادیده گرفته شد اما طرح های آنها مورد توجه و استقبال کشورهای دیگر قرار گرفته است.

حسینی از فعالیت ۸ کمیته در جریان برگزاری پنجمین جشنواره مد و لباس فجر خبر داد و افزود: هم اکنون کمیته علمی پنجمین جشنواره مد و لباس فجر در حال جمع آوری مقالات و پایان نامه های مربوطه از دانشگاه های کشور به منظور بررسی و آسیب شناسی مد و لباس کشور است.

دبیر کمیته اصناف پنجمین جشنواره مد و لباس فجر:

حوزه هنر با فروش به بازار مکاره تبدیل می شود

در این نشست، ابوالقاسم شیرازی دبیر کمیته اصناف و تشکل‌ها و انجمن‌های پنجمین جشنواره مد و لباس فجر نیز با اشاره به این نکته که در دوره های قبل وزارت ارشاد متولی جشنواره مد و لباس بود و دغدغه این وزارتخانه روی عدم فروش اجناس متمرکز بود، تصریح کرد: ما هم معتقدیم حوزه فرهنگی و هنری با فروش به بازار مکاره و انحراف کشیده می شود.

همچنین در این جلسه طاهری نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز با تاکید بر ترویج فرهنگ اسلامی و ایرانی در پنجمین جشنواره مد و لباس فجر گفت: پذیرفتن مسئولیت سخت برگزاری جشنواره مد و لباس فجر از سوی بنیاد فرهنگی اصناف ایران یادآور نقش تاریخی اصناف در حوزه فرهنگی و مذهبی است.

وی همچنین مدیریت جشنواره مد و لباس فجر توسط بنیاد فرهنگی اصناف ایران را در ارتقای جایگاه و هویت اصناف در کشور موثر دانست.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: فرهنگ مصرف کالا و تولیدات داخلی در چنین جشنواره هایی باید مورد تبیین قرار گیرد ضمن آنکه ترویج فرهنگ اسلامی و ایرانی در این جشنواره باید ظهور و بروز داشته باشد.

وی ادامه داد: برای نخستین بار است که دولت مدیریت جشنواره مد و لباس فجر را به دست بخش خصوصی و اصناف سپرده است و بر همین اساس برگزاری مناسب این جشنواره در شرایط فعلی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

*برندهای خارجی به سرعت در حال کشف سلایق مردم ایران هستند

در این نشست رئیس اتحادیه فروشندگان چرم طبیعی، مصنوعی و لوازم کفش گفت: متاسفانه در شرایط فعلی ما از سلیقه مردم غافل شدیم اما برندهای خارجی به سرعت در حال کشف سلایق مردم ما هستند.

وی با تاکید بر این نکته که مد و لباس باید از حالت دستوری و محدودیت های موجود کشور خارج شود، افزود: هم اکنون ما نقصی در تولید نداریم و تولیدات ما با تولیدات خارجی در رقابت است اما چالش های پیش روی ما در بحث مالیات به شدت آزاردهنده است.

*حرکت های نمادین و نمایشی مد و لباس

در این جلسه صدیقه پاک بین نماینده انجمن طراحان پارچه و لباس بر وجود دکوراسیون مجلل برای حرکت های نمادین و نمایشی طرح های مد و لباس تاکید کرد.

مصطفی گواهی رئیس اتحادیه صنف آرایشگران مردانه تهران نیز خواستار آن شد که آخرین دستاوردها و آثار در حوزه مد و لباس کشور توسط ورزشکاران و بازیگران سینما و تلویزیون به نمایش عموم گذاشته شود تا انگیزه لازم در جذب مخاطب پدید آید.

ایران جشنواره بین المللی جشنواره مد و لباس دولت مد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر