کد خبر: 107887 A

فرهاد پاسدار شیرازی:

در چند روز گذشته نامه‌ای از سوی جمعی از اهالی فرهنگ و هنر فارس خطاب به رئیس جمهور در رسانه‌ها منتشر شد، که فرهنگوران و هنرمندان فارس در آن نامه‌ ضمن ارائه مطالبات صنفی خود از رییس جمهوری با وی پیرامون کاستی‌ها و مشکلات فرهنگی و هنری پایتخت فرهنگی کشور درد و دل نمودند.

ایلنا: در چند روز گذشته نامه‌ای از سوی جمعی از اهالی فرهنگ و هنر فارس خطاب به رئیس جمهور در رسانه‌ها منتشر شد، که فرهنگوران و هنرمندان فارس در آن نامه‌ ضمن ارائه مطالبات صنفی خود از رییس جمهوری با وی پیرامون کاستی‌ها و مشکلات فرهنگی و هنری پایتخت فرهنگی کشور درد و دل نمودند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، فرهاد پاسدار شیرازی، یکی از پیگیری‌کنندگان نامه در مصاحبه با این خبرگزاری گفت: این نامه یک حرکت خودجوش مدنی بوده و تلاش طراحان و پیگیری‌کنندگان این نامه بر این مبنا بوده که این فعالیت مدنی بتواند یک حرکت جمعی میان شاخه‌های مختلف حوزه فرهنگ و هنر فارس از سینما و تئا‌تر گرفته تا شعر، هنرهای تجسمی و موسیقی با همراهی اهالی مطبوعات، اساتید دانشگاه و پژوهشگران و مدیران فرهنگی را نمایندگی کند، تا بتواند مطالبات حقه حداقلی اهالی فرهنگی و هنری فارس را به گوش جناب آقای رئیس جمهور، اعضای هیئت دولت و به ویژه وزیر محترم فرهنگ و ارشاد برساند.

وی افزود: هدف دوم این فعالیت این بوده که نامه آغازی باشد برای پیگیری و تاکید بر مطالبات فرهنگی - هنری، تا از یک سو این مطالبات برای اهالی فرهنگ و هنر و شهروندان نهادینه شود و تقاضای جدی و پیگیرانه برای برطرف شدن این کاستی و چالش‌ها به وجود بیاید و از سوی دیگر نیز مدیران و سیاست‌گذاران استانی و فرا استانی نیز متوجه اهمیت این مطالبات بشوند و فارغ از اینکه چه کسی عهده‌دار جایگاه مدیریتی خرد یا کلان استان در بخشهای فرهنگی و سایر حوزه‌ها می‌شود، خود را مسئول به پاسخگویی در برابر این سطح از مطالبات ببیند. تلاش بر این بوده که مسئولین متوجه شوند که استان فارس و شهر شیراز که عنوان پایتخت فرهنگی کشور را یدک می‌کشد، باید زمامدارانی اهل فرهنگ و با دغدغه‌های فرهنگی داشته باشد.

وی با بیان اینکه محوریت اصلی این نامه تمرکز زدایی در حوزه فرهنگ است، بیان داشت: همانطور که در نامه هم اشاره شده، حرکت کلی به سوی تمرکززدایی هست، چرا که این مباحثدرد مشترک سایر استان‌ها و شهرستان‌ها نیز هست و پاسخ‌گویی به این مطالبات و برطرف شدن این کاستی‌ها می‌تواند آغازی برای برطرف نمودن مطالبات فرهنگی - هنری در سایر استان‌ها و در نتیجه کل کشور باشد، اما در این وادی اهالی فارس پیشقدم شده‌اند و این مسئله را طرح کردند.

وی افزود: درخواست اهالی فرهنگ و هنر را می‌توان در بخش‌های انتصاب مدیران کلان، سیاست‌گذاری مناسب و رشد سخت‌افزار و زیر بناهای فرهنگی - هنری دانست. البته این نامه قطعا بیانگر تمامی کاستی‌ها و آسیب‌ها نیست ولی سعی شده با کمک اساتید حوزه‌ها همهٔ شاخه‌های مختلف فرهنگ و هنر را پوشش بدهد و امیدواریم این حرکت فتح بابی برای حضور و پیگیری و مطالبه‌گری فرهنگ‌فران در فضای مدنی باشد و مابقی مطالبات انشاالله در ادامه با یاری سایر اساتید، بزرگان و هنرمندان طرح، تکمیل و پی‌گیری ‌شود.

پاسدار شیرازی در پایان عنوان داشت: عزیزان بسیاری بودند که این حرکت را حمایت و پیگیری کردند که جا دارد از همه‌اشان تشکر و قدردانی کرد چه بزرگانی که سال‌ها در شیراز با کاستی‌ها ساختند و زحمت شدند تا فرهنگ و هنر فارس رو اعتلا بدهند و چه بزرگوارانی که قدری دور‌تر از زادگاه خویش در عرصه فرهنگ و هنر افتخار آفرینی می‌کنند.

استان فارس پایتخت رئیس جمهور رسانه رییس جمهوری فرهنگ و هنر فرهنگی و هنری مشکلات مصاحبه موسیقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر