کد خبر: 112285 A

از سوی فرماندار شهرستان شیراز ابلاغ شد؛

این طرح با همکاری دستگاه‌های مختلف تدوین و در ستاد مدیریت بحران شهرستان، به تصویب رسید.

ایلنا: فرماندار شهرستان شیراز از تدوین طرح جامع مقابله با آتش سوزی خبر داد و گفت: این طرح با همکاری دستگاه‌های مختلف تدوین و درستاد مدیریت بحران شهرستان، به تصویب رسید.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، جواد زرین کلاه در پایان جلسه ستاد بحران شهرستان شیراز ضمن اعلام این خبر گفت: متاسفانه عرصه‌های منابع طبیعی و محیط زیست سال هاست در فصول مختلف و به ویژه تابستان دچار حریق و آسیب‌های جدی می‌شوند و تقسیم وظایف بید دستگاه‌ها تدوین شده است لذا در صحنه عمل هماهنگی‌های کامل وجود ندارد و برخی دستگاه‌ها از وظایف خود در این زمینه آگاهی ندارند.

وی تصریح کرد: بر اساس تبصره ذیل ماده ۴۷ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگ‌ها و مراتع در مواقع آتش سوزی در جنگل‌ها کلیه ماموران دولتی اعم از کشوری و لشکری و شهرداری‌ها که در نزدیکی محل حریق باشند، در مقابل تقاضای ماموران جنگل بانی، نیروی انتظامی و بخشداری‌ها موظفند با کلیه وسایلی که در اختیار دارند به اطفا حریق بپردازند.

رییس ستاد بحران شهرستان شیراز ادامه داد: بر اساس این قانون در طرح جامع مقابله با آتش سوزی در منابطع طبیعی و محیط زیست شهرستان شیراز، وظایف هر یک از دستگاه‌ها در هنگام حادثه مشخص شده است.

زرین کلاه پارک‌های ملی، پناهگاه‌های حیات وحش، مناظر طبیعی و… را ثروت‌های ملی پر اهمیتی ارزیابی کرد و گفت: خشکسال‌های اخیر اثرات بسیار زیادی را بر روی این ثروت‌های خدادادی گذاشته است و برای حفاظت از این گونه مناطق و منابع طبیعی برنامه ریزی مناسبی صورت پذیرد.

وی افزود: به دلیل اهمیت این گونه مناطق طرح جامعه مقابله با آتش سوزی در منابع طبعی و محیط زیست تدوین شد و با اجرای آن به دنبال کاهش هزینه‌های مادی و معنوی ناشی لاز آتش سوزی در اینگونه مناطق هستیم.

فرماندار شهرستان شیراز اضافه کرد: محوریت این طرح حفاظت و حراست از منابع طبیعی، ثروت‌های ملی و محیط زیست است که باید برای حفط آن‌ها با برنامه ریزی در مسیر مقابله با آتش سوزی این مناطق حرکت کنیم.

زرین کلاه عنوان کرد: در این طرح با توجه به دغدغه‌های موجود در عرصه‌های منابع طبیعی و محیط زیست تلاش می‌شود تا کمبود‌های موجود، شرح وظایف و عملکرد دستگاه‌ها در مواقع بحران معرفی شود و موضوعاتی همچون آموزش، مانور‌های اطفای حریق، اقدامات و برنامه ریزی‌ها مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه آموزش نیروهای نظامی و انتظامی، سازمان‌های مردم نهاد، شوراهای اسلامی روستا‌ها، معرفی روش‌های اطفای حریق و آموزش شهروندی در این رابطه و فرهنگ سازی در مقابله با آتش سوزی‌ها را مورد تاکید قرار داد.

رییس ستاد بحران شهرستان شیراز در پایان اظهار کرد: زیر ساخت‌های این طرح جامع است و نقش و وظایف هر یک از دستگاه‌ها را قبل از وقوع حوادث، هنگام حادثه و پس از مقابله با حادثه به خوبی مشخص کرده و در آن تمامی نیاز‌های قابل پیش بینی مورد توجه قرار گرفته است.

آتش سوزی جامعه جنگل فرماندار شهرستان قانون مادی و معنوی محیط زیست مدیریت بحران منابع طبیعی نیروی انتظامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر