کد خبر: 138835 A

رئیس دانشگاه هنر شیراز:

محققان بخش شرق‌شناسی دانشگاه ناپل، طی یک برنامه مطالعاتی چندین سال است که بر اساس متون اصلی، ترجمه‌های انجام شده، توضیحات و فرهنگ واژگان تلاش می‌کنند تا ویرایش جدیدی از کتیبه‌های شاهی هخامنشی که به زبان‌های پارسی باستان، عیلامی و بابلی نگاشته شده‌اند را از منظری چند زبانه ارائه کنند.

رئیس دانشگاه هنر شیراز از برگزاری سخنرانی ایران‌شناسان ایتالیایی توسط دانشگاه هنر شیراز خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، علیرضا عسکری با اعلام اینکه موضوع این سخنرانی «ویرایش جدیدی بر کتیبه‌های شاهان هخامنشی» است گفت: پروفسور آدریانو روسی(Adriano Rossi) و پروفسور جیان پیترو بازیلو(Gian Pietro Basello) سخنرانان این برنامه هستند که پروفسور آدریانو روسی استاد تمام مطالعات ایران‌شناسی دانشگاه ناپل و پروفسور بازیلو، پژوهشگر برجسته مطالعات دورۀ عیلامی دانشگاه ناپل است.

وی ادامه داد: محققان بخش شرق‌شناسی دانشگاه ناپل، طی یک برنامه مطالعاتی چندین سال است که بر اساس متون اصلی، ترجمه‌های انجام شده، توضیحات و فرهنگ واژگان تلاش می‌کنند تا ویرایش جدیدی از کتیبه‌های شاهی هخامنشی که به زبان‌های پارسی باستان، عیلامی و بابلی نگاشته شده‌اند را از منظری چند زبانه ارائه کنند.

رئیس دانشگاه هنر شیراز با اشاره به اینکه از مجموعه مطالعات این پژوهشگران تاکنون دو جلد کتاب منتشر شده افزود: تحقیقات صورت پذیرفته توسط از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه دانشگاه هنر شیراز تعامل بسیار خوب و ارزنده‌ای با پژوهشگران داخلی و خارجی در حوزه فرهنگ و هنر دارد اظهار داشت: این سخنرانی مشترک، یکشبنه ۶ بهمن ۹۲ از ساعت ۱۵ در سالن همایش‌های مرکز اسناد و کتابخانه ملی شیراز برگزار می‌شود.

عسکری در بخش دیگری از سخنان خود ضمن دعوت از فرهنگ دوستان و علاقه مندان به تاریخ برای حضور دراین سخنرانی یادآور ساخت: در این مراسم هم چنین پروفسور الا فلیپونه(Ela Filippone) استاد تمام مطالعات ایران‌شناسی دانشگاه توسکیا و پروفسور گراتزیا جیوویناتزو(Grazia Giovinazzo) استاد بازنشسته زبان عیلامی، دانشگاه ناپل نیز حضور دارند.

گفتنی است در این برنامه که با مشارکت سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس برگزار می‌شود و ورود برای عموم آزاد است.

استان فارس ایران سالن همایش صنایع دستی و گردشگری فرهنگ و هنر شیراز دانشگاه هنر کتابخانه هخامنشی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر