کد خبر: 164516 A

فرمانده نیروی دریایی ارتش:

کشور ما موقعیت بسیار منحصر به فردی در جهان دارد و نیروی دریایی جمهوری اسلامی، طبق گفته مقام معظم رهبری، نیرویی راهبردی برای کشور محسوب می‌شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی با بیان این مطلب که خلیج فارس همیشه خلیج فارس خواهد بود افزود: اما دلیل نام‌گذاری روز ملی برای آن، تلاش برخی کشور‌ها در ایجاد نامی جعلی برای خلیج فارس طی چند سال اخیر بوده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، امیر دریادار حبیب الله سیاری که شامگاه چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت در همایش ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در تالار فجر دانشگاه شیراز سخن می‌گفت افزود: کشور ما موقعیت بسیار منحصر به فردی در جهان دارد و نیروی دریایی جمهوری اسلامی، طبق گفته مقام معظم رهبری، نیرویی راهبردی برای کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: در قرآن کریم نیز از دریا‌ها به عنوان نعمت‌های عظیم خداوند یاد شده است، اما متاسفانه ما هنوز نتوانسته‌ایم از پتانسیل‌های این نعمت خدادادی به درستی استفاده کنیم و باید در این زمینه تلاش بیشتری به خرج دهیم.

دریادار سیاری ضمن درخواست از دانشگاهیان بری افزایش اقتدار علمی نیروی دریایی گفت: یکی از زیرساخت‌های توسعهٔ ایران اسلامی توجه به حمل و نقل دریایی و توانمندسازی این بخش مهم است.

وی با تاکید بر اهمیت جایگاه نیروی دریایی گفت: فرمانده نیروی دریایی ارتش در ادامه تصریح کرد: استفاده از دریا‌ها به جغرافیا و سیاست‌گذاری هر کشوری بستگی دارد. تجارت، توسعه اقتصادی، گسترش روابط با دیگر کشور‌ها، اعمال قدرت و اراده ملی و نیزتوسعه شهر‌ها در کنار دریا از مواردی هستند که در دنیا به آن‌ها توجه ویژه‌ای‌ می‌شود اما کشور ما به درستی از این ظرفیت‌های دریایی استفاده نکرده است.

او با بیان اینکه «۹۰ درصد صادرات و واردات دنیا از طریق راه‌های دریایی انجام می‌شود»، افزود: در تمام دنیا، توسعه اقتصادی و صنعت حمل و نقل بر پایه راه‌های دریایی است. ما نیز برای پیشرفت اقتصادی باید نگاه گسترده‌تری به راه‌های آبی داشته باشیم. حمل و نقل دریایی، علاوه بر اینکه حجم تجارت بسیار بالایی دارد، همچنین ارزان‌تر و به صرفه‌تر است. هم اکنون نیز حدود ۸۰ درصد تبادلات کالایی کشور ما، تنها از طریق خلیج فارس و دریای عمان انجام می‌شود. البته امیدواریم در سال‌های آتی، بنادر جدید و پیشرفته‌ای در ساحل دریای عمان بنا کنیم تا مستقیما با اقیانوس ارتباط داشته باشیم به تجارت دریاییمان رونق بخشیم.

ایران اسلامی تجارت جمهوری اسلامی جهان دریادار حبیب الله سیاری عمان قرآن کریم مقام معظم رهبری نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی بنادر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر