کد خبر: 208828 A

نماینده ولی‌فقیه در فارس و امام‌جمعه شیراز:

در تمام عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی فرصت‌ها و تهدیداتی وجود دارد که شناخت آنها باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد تا از این ظرفیت‌های موجود در جهت رشد استان استفاده شود.

امام‌جمعه شیراز گفت: مشاغل کاذب در استان فارس بیش از مشاغل واقعی و مناسب مردم را سرگرم کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، آیت‌الله اسدالله ایمانی، شامگاه شنبه پنجم شهریور، در جلسه دیدار فعالان گردشگری استان با نماینده ولی‌فقیه به مناسبت روز جهانی جهانگردی و آغاز هفته گردشگری اظهار داشت: در تمام عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی فرصت‌ها و تهدیداتی وجود دارد که شناخت آن‌ها باید موردتوجه مسئولان قرار گیرد تا از این ظرفیت‌های موجود در جهت رشد استان استفاده شود.

او با بیان این مطلب که استفاده از ظرفیت‌ها و نحوه استفاده از آن باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد تصریح کرد: کشاورزی و صنعت در استان با مشکلات فراوانی روبه‌رو است و هرروز شاهد افت در این حوزه‌ها هستیم.

خطیب نماز جمعه شیراز در ادامه صحبت‌های خود به نیروهای شایسته در دانشگاه‌های استان به‌خصوص در دانشگاه شیراز اشاره کرد و گفت: در زمینهٔ ارائه خدمات فنی و استفاده از این نیرو‌ها موفق عمل‌ نکرده‌ایم و فضای لازم برای رشد و پویایی فراهم نشده است و به همین خاطر خدمات فنی نیز در استان فارس از جایگاه خاصی برخوردار نیست.

او از موقعیت شیراز و استان فارس در زمان قدیم سخن گفت و افزود: این استان زمانی مرکز بازرگانی کشور بوده است و جایگاه ویژه‌ای را در سطح کشور داشته اما با بروز تحول در امر بازرگانی جهانی این موقعیت با مخاطراتی روبه‌رو شده است تا اینکه امروز به‌جایی رسیده‌ایم که مشاغل کاذب در استان بیش از مشاغل واقعی و مناسب مردم را سرگرم کرده است.

امام‌ جمعه شیراز مسئله گردشگری را اولویت شهر شیراز دانست و به مخفی ماندن این مسئله و مورد توجه قرار نگرفتن آن انتقاد کرد و ادامه داد: استان فارس در ابعاد متعددی می‌تواند محور گردشگری باشد اما جای تأسف است که تا به امروز هیچ فعالیت چشم‌گیری در این زمینه صورت نگرفته است.

او با اشاره به شهرت حافظ و سعدی در شیراز عنوان کرد: اگر امروز ما با شاعران بزرگی چون حافظ و سعدی آشنایی داریم به دلیل وجود افرادی است که درگذشته به این مفاخر اهمیت دادند و نام آنها را زنده نگه داشتند اما شهرت این شاعران نباید باعثشود که مفاخر دیگر این شهر فراموش شوند و به‌عنوان یک وظیفه باید تلاش کنیم که نام آن‌ها را زنده نگه‌داریم.

آیت‌الله ایمانی بنای تاریخی تخت جمشید و پاسارگاد را سابقه فرهنگی استان و کشور دانست و خاطرنشان کرد: در عرصه وجود مفاخر و چهره‌های فرهنگی و همچنین وجود آثار تاریخی حرف اول را در کشور می‌زنیم چرا که سوابق فرهنگی استان در جهان مسئله کمی نیست و نمی‌توان ساده از کنار آن گذر کرد اما خیلی از چهره‌ها، مفاخر و بناهای تاریخی مورد غفلت قرارگرفته است.

او با بیان اینکه این سوابق تاریخی هویت ملت ایران را می‌سازند یادآور شد: استان فارس از نظر جاذبه‌های طبیعی و اقلیمی حرف اول را در کشور می‌زند زیرا در یک روز هم می‌توانیم شاهد بارش برف باشیم هم از استخر روباز استفاده کنیم چراکه اختلاف دما در نقاط مختلف استان، فاصله حدود ۳۰ تا ۴۰ درجه است.

امام‌جمعه شیراز به وجود حرم امامزادگان و همین‌طور قطب پزشکی کشور در شیراز اشاره کرد و گفت: این‌ها همه ظرفیت‌های استان محسوب می‌شوند اما مسئله اینجاست که چگونه باید از آن‌ها در جهت رشد استان استفاده کرد.

او جمعیت ایام عید نوروز را موقعیت مناسبی دانست برای جذب گردشگر در استان و اضافه کرد: با ایجاد هتل‌های ارزان‌قیمت می‌تواند فضای گردشگری را توسعه داد همچنین که باید به صنوف مختلف در بازار در مورد قیمت اجناس و فروش کالا به مسافران تذکرهایی داده شود.

این مسئول همراه شدن مسئولان در جهت رشد استان و توجه به مسئله گردشگری را باعثریشه‌کن کردن فقر و رفع معضل بیکاری دانست.

استان فارس استفاده از ظرفیت امام جمعه بیکاری رشد صنعت کشاورزی مسافران نماینده ولی فقیه ولی فقیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر