کد خبر: 217196 A

دبیرشورای هیات‌های مذهبی شهرستان لامرد:

انحرافات و خرافات و آسیب‌های عزاداری را دشمن با ظرافت خاصی وارد فرهنگ شیعه کرده است به دلیل اینکه از ظرفیت و پویایی مذهب تشیع در هراس است و می‌خواهد ما را به ظواهر مشغول کند و از محتوا دور نگه دارد.

دبیر شورای هیئت‌های مذهبی گفت: روحانیون و مبلغان باید واقعه عاشورا را به خوبی برای نسل جوان تبیین کنند و مسئولین هیئت‌های مذهبی باید کمبودهای فرهنگی در هیئت را پر کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از لامرد و مهر، محمود حق‌شناس با تاکید بر اینکه هیئت‌های مذهبی در راستای احیاء فرهنگ حسینی شکل گرفته‌اند، اظهار داشت: انحرافات و خرافات و آسیب‌های عزاداری را دشمن با ظرافت خاصی وارد فرهنگ شیعه کرده است به دلیل اینکه از ظرفیت و پویایی مذهب تشیع در هراس است و می‌خواهد ما را به ظواهر مشغول کند و از محتوا دور نگه دارد.

وی افزود: دشمن می‌خواهد قرآنی داشته باشیم که اثر گذار در جامعه نباشد و حیات را در زندگی تضمین نکند و روح محرم، عاشورا و فرهنگ حسینی که‌‌ همان روحیه ظلم ستیزی و ایثار و شهادت است را از ما بگیرد.

دبیر شورای هیئت‌های مذهبی لامرد بیان داشت: نباید از محتوای عزاداری غافل شد و چه افتخاری بالا‌تر از برافراشتن پرچم حسینی در زندگی است.

حق‌شناس گفت: نسل جوان خلاقیت و ابتکار می‌خواهد و اگر مسئول هیئت به نوآوری در هیئت که منافات با اصل دین نداشته باشد نپردازد و خلأ‌های فرهنگی را در هیئت پر نکند قطعاً دشمن با ترفند‌ها و ابزارهای خودش این خلأ‌ها را پر خواهد کرد ولی نباید این نوآوری باعثبدعت در دین باشد.

وی تصریح کرد: بزرگان ما بارها تذکر داده‌اند که برخی مداحی‌ها به شیوه‌های غربی اجرا می‌شوند ومجالس هیچ شباهتی به عزاداری و نشر دین ندارند که این مسئله خسارت بسیاری در بر خواهد داشت.

دبیر شورای هیات‌های مذهبی لامرد بیان داشت: سایت‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ای فراوانی علیه شیعه سم پاشی می‌کنند و ما باید پادزهر این برنامه‌ها را تولید کنیم و چه جایی بهتر از هیئت برای تولید اینگونه پادزهر هاست؟

وی به توسعه فرهنگ عاشورایی، حفظ عادت‌های اصیل و حذف خرافه اشاره کرد و گفت: محرم و واقعه عاشورا فی النفسه آن قدر ظرفیت والایی دارد که هیچ پیرایه‌ای به آن نمی‌چسبد و اساساً آن قدر عظمت و بزرگی و محاسن دارد که خرافات در آن تاثیر ندارد.

محمود حق‌شناس یادآور شد: گاهی گریه‌ها، نعره‌ها، دادکشیدن‌ها و فریادهای ناهنجار در مراسمات دینی، احترام به امام حسین و عاشورا نیست بلکه خطرناک و خسارت بار است و این با فرهنگ عاشورایی منافات دارد.

وی افزود: باید مباحثعاشورا و وقایع کربلا بطور صحیح برای همگان بازگو و تبیین شود و در این راستا باید کیفیت و حقیقت را مدنظر قرار داد و از خرافه گویی پرهیز کرد.

وی ادامه داد: امام حسین و یاران با وفای ایشان برای دفاع از ارزش‌های ناب اسلامی و امر به معروف و نهی از منکر در واقعه عاشورا حماسه‌ای رقم زدند که برای همیشه در تاریخ جاوید است.

دبیر شورای هیات‌های مذهبی لامرد اظهار داشت: باید با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و درس‌ها و پیام‌های عاشورا و اهداف قیام امام حسین(ع)، عوامل به وجود آمدن واقعه عاشورا، علت پس روی مردم بعد از رحلت پیامبر اکرم و دلایل رشد و تعالی اصحاب امام حسین(ع) را برای نسل امروزی و نسل جدید در قالب‌های زیبا و به صورت شیوا برای مردم تبیین کرد.

حق‌شناس، اصلی‌ترین پیام عاشورا را توجه به معنویت، اعتقاد قلبی به مبانی اسلامی و احیای شعایر دینی دانست و گفت: از شاعر و مداح انتظار می‌رود در بارگاه امام حسین(ع) این رسالت خطیر را در زیبا‌ترین قالب و به بهترین شکل اجرا کنند.

وی در پایان بیان داشت: متاسفانه برخی شاعران ومداحان به دلیل اینکه تحصیلات و اطلاعات دینی کافی ندارند و به مسئله عاشورا و فرهنگ اهل بیت ضربه وارد می‌سازند و گاهی مجالس عزاداری خوب است ولی شیوه عزاداری و مداحی در شان ائمه نیست. اما این مسایل در منطقه ما کمتر مشاهده شده ولی باید هیئت‌ها و متولیان مذهبی دقت کنند تا خدشه‌ای به عزاداری‌ها وارد نشود.

امر به معروف و نهی از منکر ایثار و شهادت پیامبر اکرم جامعه خرافه دین شبکه های ماهواره ای شیعه عزاداری گریه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر