کد خبر: 223296 A

مدیر انتشارات نوید:

اکنون بیش از دویست ناشر در استان فارس پروانه نشر دارند که از میان آن‌ها تعداد بیشماری نیز به صورت دایمی فعالیت می‌کنند و شکل‌گیری اتحادیه و تشکل صنفی می‌تواند قدرت یک صنف را افزایش دهد.

مدیر انتشارات نوید گفت: استفاده از تجربه سالیان و آشنایی با مخاطب و مردمی که از گوشه گوشه فارس به نمایشگاه کتاب می‌آیند، باعثشده تا از سلیقه آن‌ها اطلاع داشته باشم. از سوی دیگر ارایه کتاب‌های جدید، غرفه‌آرایی مناسب، ارایه تخفیف‌ها و هدیه برخی دلایل انتخاب انتشارات نوید شیراز است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، داریوش نوید، گویی ظهر امروز، جمعه، افزود: به‌عنوان مدیر انتشارات تلاش کردم ارتباط خوب، صمیمی و نزدیکی با مخاطبان داشته باشم چرا که این ارتباط، مهم‌ترین سرمایه‌گذاری برای هر ناشر به‌شمار می‌رود. با این‌که مساله اقتصادی برای ناشران اهمیت دارد اما نگاه فرهنگی به نمایشگاه کتاب و روبه‌رو شدن با مخاطب در درجه اهمیت بالاتری قرار دارد.

مدیر انتشارات نوید شیراز با ارایه پیشنهادی به مسوولان برگزاری نمایشگاه بزرگ کتاب فارس افزود: پیشنهادم این است که نمایشگاه‌های استانی را با کیفیت بیشتر و بهتری برگزار کنند، در صورتی که کتاب مناسب و درست در نمایشگاه‌های استانی عرضه شود، مخاطب کتابخوان مجبور نیست تا برای یافتن کتاب‌هایی که نیاز دارد به تهران سفر کند و علاوه‌بر مسایلی که به وی تحمیل می‌شود، هزینه‌هایی اضافی به‌وجود بیاید.

ناشر برتر کشور درباره استقبال مردم از این نمایشگاه اظهار کرد: خوشبختانه مردم همیشه جلوتر از مسوولان و ناشران حرکت می‌کنند و استقبال آن‌ها از نمایشگاه باعثخوشحالی و ایجاد انگیزه در ناشران است. باید با استفاده از ظرفیت‌هایی که از سوی مردم در حوزه فرهنگ و کتاب ایجاد می‌شود گام‌های بلندتر و موثری برای آن‌ها برداریم.

این فعال فرهنگی افزود: انتشارات نوید شیراز با بیش از ۲۷۰۰ عنوان کتاب مانند «فرهنگنامه عکس ایران»، «کهگیلویه و ایلات آن»، «یادداشت‌های ماندگار»، «فرهنگنامه عکس ایران»، «پرونده» و مجموعه ۶ جلدی کتاب‌های محمد بهمن‌بیگی با نام‌های «بخارای من ایل من»، «طلای شهامت»، «اگر قره‌قاج نبود»، «به اجاقت قسم»، «عرف و عادت در عشایر شیراز» و «تصاویر» و کسب ۱۸ بار ناشر برتر در نمایشگاه های بین‌المللی کتاب تهران و فارس شرکت کرده است که امسال نیز توانایی آن را دارد تا از تولیدات جدید وکتاب های انتشاراتی خود رونمایی کند.

به گفته نویدگویی، اکنون بیش از دویست ناشر در استان فارس پروانه نشر دارند که از میان آن‌ها تعداد بیشماری نیز به صورت دایمی فعالیت می‌کنند و شکل‌گیری اتحادیه و تشکل صنفی می‌تواند قدرت یک صنف را افزایش دهد و زمینه را برای فعالیت‌های قوی ناشران فراهم کند تا این فشر زحمت کش به دلایل روز فقط کار دوم و سوم‌شان را به نشر اختصصاص ندهند، بلکه فعالیت اهمشان انتشارات وحمایت ازچاپ کتاب باشد.

این ناشر شیرازی با بیان این‌که استان فارس به عنوان مرکز شعر و ادب ایران، کتاب‌های فاخر و ارزشمندی به جامعه ارایه می‌دهد، گفت: به دلیل اهمیت فضای شعر و فرهنگ ضروری است که ناشران این خطه به صورت مستقل تشکلی راه‌اندازی کنند و مطالبات صنفی خود را در قالب این تشکل خواستار شوند و طرح‌هایی مانند برخورداری از معافیت‌های مالیاتی و تخفیف در بیمه کارمندان موسسه انتشاراتی مزایایی است که می‌توان در حاشیه این تشکل‌ها پیگیری کرد.

مدیر انتشارات نوید شیراز با اشاره به اینکه طرحی را به مرحله اجرا گذاشتم که بتواند فرهنگ کتابخوانی را در بین مردم شیراز به عنوان پایتخت فرهنگ و ادب این سرزمین ترویج کند، گفت: کتابخانه رایگان شبانه روزی شیراز روزی قرار است فرهنگ کتابخوانی را ترویج کند و مردم فهیم و کتاب دوست شیراز می توانند پس از استفاده کتابهای امانتی را پس بیاوردند تا در وهله اول فرهنگ امانتداری نهادینه شود و بتوانیم با یاری مسئولان فرهنگی شهرمان این فرهنگ را درتمام نقاط استان وکشور رواج دهیم.

داریوش نویدگویی افزود: بر اساس این طرح کتابخانه رایگانی را در قالب یک کیوسک شیشه ای در نزدیکی آرامگاه حافظ ایجاد کردیم که در آن کتابهای مختلف گذاشته می شد و مردم می توانستند بدون اینکه مانند کتابخانه های معمول، ثبت نام کرده و کارت عضویت داشته باشند یا پولی بابت امانت کتاب بپردازند، کتاب مورد علاقه خود را از این کیوسک برداشته و پس از مطالعه به کیوسک برگردانند.

وی ادامه داد: با این اقدام اولین کتابخانه شبانه روزی کشور با یک هزار و ۸۰۰ جلد کتاب فعالیت خود را آغاز کرد، کتابخانه ای که کتابدار نداشت، درهایش همیشه در طول شبانه روزی بر روی علاقمندان کتاب باز بود و هیچ حق عضویتی نیز لازم نبود پرداخت شود.

مدیر انتشارات نوید با بیان اینکه مردم هنوز به این موضوع عادت نکرده اند، اظهار داشت: این طرح باید آنقدر تکرار شود که مردم عادت کرده و دیگر شاهد بروز اینگونه مشکلات نباشیم و علاوه بر بالابردن فرهنگ کتابخوانی موضوعی که بهتر است دنبال شود مربوط به ارتقای فرهنگ امانتداری می باشد که امیدواریم این امر محقق شود.

نوید گویی در پایان تاکید کرد: راه اندازی کتابخانه های رایگان در شیراز در دستور کار است و هرکدام به نام یکی از بزرگان شیراز نامگذاری خواهد شد و به هر حال کتابخوانی علاوه بر اینکه نیازمند فرهنگسازی است، ترویج امانتداری کتاب نیز باید در دستور کار قرار گیرد. مردم در این خصوص باید رفتار فرهنگی تری درپیش گیرند تا متولیان چنین طرح هایی بازهم انگیزه ادامه آن را داشته باشند.

استان فارس استفاده از ظرفیت ایران پایتخت جامعه سرمایه گذاری شبانه روزی شعر مشکلات نمایشگاه کتاب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر